یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹
»   ازدواج, یادداشت  »   آیاازدواج دختربزرگترازپسرصحیح است؟
551 views
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۲۰

بررسی شرایط پیش از ازدواج:

آیاازدواج دختربزرگترازپسرصحیح است؟

به گزارش گروه ازدواج اثرآنلاین یکی از مهمترین موارد در بحث ازدواج شناخت شرایطیک ازدواج است.یکی از این شرایط که به طور معمول در نظرگرفته می شود سن ازدواج است که در اینجا به بررسی بزرگتربودن سن دختر از پسردر ادامه یادداشت می پردازیم.

در صورتی که دو طرف به بلوغ لازم برای ازدواج رسیده باشند، شخصیت‌های سالم و همخوان داشته باشند و تطابق سایر عوامل وجود داشته باشد، تا حداکثر ۲ سال بزرگ‌تر بودن دختر از پسر هم در این شرایط می‌‌‌تواند قابل‌قبول باشد. البته این گفته، به این معنا نیست اگر دختری ۵ سال بزرگ‌تر از پسر باشد، قطعا دچار مشکل خواهند شد چون این قضیه بیشتر برای سنین زیر ۴۰ سال مطرح است.

🌹 یک نکته بسیار مهم، توجه به سن عقلی است نه سن تقویمی‌‌ و شناسنامه‌ای، چون مثلا ممکن است یک مرد ۳۰ ساله به اندازه یک مرد ۴۰ ساله بفهمد یا برعکس مهارت زندگی او اندازه یک جوان ۲۰ ساله باشد بنابراین به جز تفاوت سنی، باید حتما تفاوت سن عقلی با سن تقویمی‌‌ را هم در نظر گرفت.

💯 اما به طور کلی ازدواج با دختر بزرگتر از خود مشکلاتی را پدید خواهد آورد:

۱- عدم پذیرش عرف.
۲- عدم پذیرش خانواده پسر و در نتیجه عدم حمایت عاطفی و مالی به فرزند و عروس.
۳- کاهش شادابی با زایمان.

۴- جابجایی یا تغییر نقش از همسری به «والد- فرزند» یا «معلم- شاگرد» و جلوگیری از اقتدار مرد.
۵- بلوغ جنسی زودتر دختر.

۶- بلوغ فکری زودتر دختر: از آنجا که دختر خانم زودتر از آقا پسر به بلوغ فکری می رسد لذا بالاتر بودن سن او در ازدواج، منجر به بُعد فکری آن دو می شود این درحالی است که زن و شوهر باید قرب فکری داشته باشند.

۷- کاهش هورمون های جنسی زن: هورمون های جنسی زنان در سنین بالا رو به کاهش می رود درحالی که در مردان اینگونه نیست در نتیجه اگر سن خانوم بیشتر باشد توانایی تأمین کردن نیازهای جنسی شوهرش را ندارد.

راه کار چیست؟

مشورت کنید، خوب فکر کنید:
نکته مهم این است که درصد اندکی از افراد به بلوغ ازدواج می‌‌‌رسند و تعریف شخصیت و همخوانی آن، کاملا تخصصی است و باید به‌وسیله مشاور حرفه‌ای بررسی شود. از سوی دیگر، خیلی از تناسب‌ها می‌‌تواند در آینده با تغییر سلایق و نگرش افراد دچار تغییرات بنیادی شوند.

✨ نکته بسیار مهم دیگر اینکه در صورت نگرش منفی خانواده پسر(که معمولا همینطور هم هست و با اجبار پسر ازدواج انجام می‌شود) تبعات منفی چنین ازدواجی تقریبا همیشگی خواهد بود.

💠 اگر مردد یا حساس باشید:
نگرش زوج مخصوصا مرد در این خصوص اهمیت بسزایی دارد. اگر پسری از همان اول با شک و تردید در مورد بزرگ‌تر بودن خانمش بیندیشد، آمادگی دارد که بعدا با دخالت یا کنایه یا سرزنش یا حرف و حدیث یا دخالت مستقیم و غیرمستقیم اطرافیان، به هم بریزد. اگر هم دچار تعارض‌های طبیعی زناشویی با همسر هم شود، احتمالا آنها را بزرگ‌نمایی می‌کند و سایر تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی هم برایش پررنگ‌تر می‌شود و این مساله را مرتب به رخ همسرش می‌کشد.

▫️ گاهی هم مرد به‌‌ علت فرسودگی جسمی‌‌ و جنسی زودرس زن، مخصوصا در یائسگی، احساس ضرر می‌کند. البته اگر پسری نگاه مثبتی به این قضیه داشته باشد، شاید به سادگی از کنار این مساله بگذرد.

▫️ همچنین دختری که به این مساله (بالاتر بودن سن زیاد خودش) حساس باشد، یا حساسش کرده‌ باشد، بعدا هر مساله‌ای در رابطه‌اش را به خودش و سن بالاترش نسبت می‌‌‌دهد.

گروه ازدواج اثرآنلاین

گلبرگ ازدواج

مطالب مرتبط ازدواج  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
ثریا چراغی:دوران کودکی برای افراد دوران خاطرات شیرین و بازی های کودکانه است،فارغ و سبک بال از هرمسئولیتی،اما برای کودک کار آن کس که شانه های کودکانه آن یارای تحمل بارمسئولیت ودغدغه کسب درآمدراندارداین دوران دیگردوران شیرین کودکی نیست.به کارگیری...
مقدمه: اهمیت کلان داده ها در چند سال اخیر بسیار زیاد شده است که از جمله علت های آن بحث فضای ذخیره سازی زیاد و بروز شبکه های اجتماعی با حجم زیادی از اطلاعات و استفاده از سنسورها در قسمت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها