یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, استان البرز, گزارش  »   آیین تکریم مقام کتابداران و ترویج کتابخوانی در استان البرز برگزار شد
963 views
۹ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۳۸

آیین تکریم مقام کتابداران و ترویج کتابخوانی در استان البرز برگزار شد

آیین تکریم مقام کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در باشگاه میلاد شهرداری کرج با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسئولین استانی و شهرستانی، فرمانداران و ائمه جمعه، روسای حوزه علمیه شهرستان و جمعی از روحانیون، کانون های ادبی البرز، کتابداران، کتابخوانان و خادمان این عرصه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز، در این دوره از تکریم کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی ، روز یکشنبه ۷ آذرماه ساعت ۹ صبح همایش تکریم کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در باشگاه میلاد شهرداری کرج با حضوراکبریان و کولیوند نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام فلاح مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز، مسئولین استانی و شهرستانی، فرمانداران و ائمه جمعه، روسای حوزه علمیه شهرستان و جمعی از روحانیون، کانون های ادابی البرز، کتابداران، کتابخوانان و خادمان این عرصه برگزار شد و در این مراسم از کتابداران، کتابخانه و اعضای برتر تجلیل بعمل آمد.

در این مراسم دکتر کولیوند رئیس کمسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابداری تصریح کرد: وجود رشته کتابداری در دانشگاه‌ها حاکی از نقش مهم این سرفصل در مقوله کتاب و کتابخوانی است.

 

وی با بیان اینکه کتابداران باید نسبت به علوم روز آگاهی کامل و جامعی داشته باشند، افزود: مسئولیت کتابداران بزرگ، حساس و همه جانبه است، یک کتابدار باید با اشراف به آخرین کتاب‌های روز در سرفصل‌های مختلف، به نحو مطلوبی کتابخوانان را راهنمایی کند.

دکتر کولیوند با اشاره به امر ترویج کتابخوانی در جامعه، ادامه داد: کتابخانه ها مراکز فعال فرهنگی و ارکان مهم در ترویج فرهنگ کتابخوانی بوده و در واقع مهد پرورش نخبگان، عالمان و پیشکسوتان به شمار می آیند.

در ادامه سردارعزیز اکبریان رئیس کمسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما نباید به کتاب بعنوان وسیله نگاه کنیم، بلکه دوستی است که تجارب مختلف را در اختیار ما می گذارد، اضافه کرد: در صورتی که کتاب اولویت زندگی ما باشد، می تواند در زندگی فردی و اجتماعی ما نیز تاثیر بگذارد.

وی درادامه پیشرفت و آبادانی کشور را در گرو اهمیت دادن به پژوهش و مطالعه دانست و ضمن توصیه به فاصله نگرفتن از کتاب و مطالعه تصریح کرد: توسعه و گسترش کمی و کیفی مطالعه کتاب باید در دستور کار همه اقشار جامعه قرار گرفته و همه مردم باید از مزایای مطالعه مفید بهره مند شوند.

وی با تأکید بر اینکه، جامعه ای که کم سواد باشد و به سمت علم و دانش حرکت نکند، نفوذ فرهنگی را زود می پذیرد، گفت: با بالابردن سرانه مطالعه و فرهنگ مردم یک کشور، می توان جلوی هجمه های فرهنگی را گرفت و ناهنجاری ها را به هنجار تبدیل کرد.

وی اضافه کرد: کتابداران، کتاب ها را با دستان پرمهر خود به کتابخوانان می دهند و در واقع این افراد عاملی در تشویق و حضور اقشار مختلف در کتابخانه ها هستند.

مهندس قنبرزمانی  معاون استاندار و فرماندار ویژه کرج نیز در ابتدای مراسم با اشاره به اینکه وضعیت سرانه مطالعه در کشور مطلوب نیست عنوان کرد: واضح است که ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه موجب ایجاد اثرات مستقیم و غیرمستقیم در بالا بردن فرهنگ جامعه در ابعاد مختلف و پیشگیری از انواع تخلف، جرم و بزه است.

وی همچنین با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ مطالعه و تقویت رکن فرهنگ در جامعه تنها بر عهده یک یا چند نهاد مشخص نیست اظهار داشت: همه ما بویژه  کتابداران و اصحاب رسانه در برابر ایجاد تغییرات مثبت در جامعه مسئول هستیم و باید به هر نحوی که قادر هستیم برای بهبود شرایط فرهنگی جامعه تلاش نماییم.

 

گفتنی است حجت الاسلام فلاح مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز از حضور میهمانان و خادمین کتاب و کتابخوانی و کتابداران تقدیر وتشکرکردند و با ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی استان البرز گفت: چهل و سه کتابخانه عمومی در این استان دایر است، که قریب بر۱۲ هزار نفر از مردم  البرز در ۲۴ آبانماه سال‌جاری به صورت رایگان به عضویت کتابخانه های عمومی استان درآمدند.

وی با اشاره به اینکه امروز از ۱۴ نفر از کسانی که در بخش کتابداری فعالیت دارند تجلیل می‌شود، گفت: امسال ۴ نفر از کتابداران البرزی جزء برگزیدگان کشوری بودند.

فلاح با بیان اینکه خدمات خوبی در کتابخانه‌های عمومی به وجود آمده است گفت: بهترین مشاورین و روانشناسان با مدارک تخصصی در بخش‌های مختلف همچون مرجع بومی، کودک و پژوهشی فعالیت می‌کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های استان البرز با اعلام حمایت از نویسندگان بومی و خرید کتاب‌های آن‌ها در این استان گفت: در حوزه کتابخوانی و مطالعه با توجه به دارابودن بخش پژوهشی در نهاد کتابخانه‌های کشور از تمامی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا استقبال می‌کنیم.

فلاح گفت: ۶۸ کتابخانه عمومی در استان البرز که ۴۳ کتابخانه نهادی دایر است که زیرساخت‌های آنها ضعیف است و نیازمند تقویت بوده و خواسته ما از خیرین مشارکت در تقویت زیرساخت‌های کتابخانه‌های عمومی استان است.

 

در پایان از کلثوم میرزا حسینی مسئول کتابخانه برتر، مرضیه مرادیان کتابدار برتر، ثریا سبزی کتابدار روشندل، سینا دلشاد خدمتگزار برتر، محیاسادات سید باقری کتابدار کودک برتر، ملک سیما تقی زاده کتادار کودک برتر، شیوا اکبری عضو برتر نوجوان، سید شایان حسینی عضو برتر خردسال، رحیم کورحسنلو عضو جوان برتر، مسلم میرزا حسینی عضوبرتر بزرگسال، کانون فرهنگی آموزش بعنوان اهدا کننده برتر، دکتر حمیدرضا جدیدی نویسنده برتر و حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر رضایی نویسنده برتر تجلیل بعمل آمد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , گزارش

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها