دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹
»   اجتماعی, گزارش  »   ارتباط دختران وپسران
618 views
۹ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۱۷

ایام جوانی اوج بیداری غریزه جنسی وگرایش به جنس مخالف می باشد

ارتباط دختران وپسران

خود کنترلی می تواند جوانان در حال رشدرا در این فضای نا هنجار حفظ کند. با کنترل چشم، گوش و دیگر حواس و نیز کنترل افکاری که در این زمینه شکل می‏گیرد، می‏توان از تأثیر گذاری روابط ناسالم دیگران تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

به گزارش گروه اجتماعی اثرآنلاین ،کشورهای اسلامی در خصوص ارتباط دختران وپسران براساس فرهنگ وسنتها مبتنی بردین اسلام از ابتدای سن بلوغ که اولین توجه ونظر به جنس مخالف پیش می آیددستوراتی را برای ارتباط سالم لحاظ نموده.دستوراتی مبنی بر حجاب برای زنان ونگاه سالم برای مردان مطرح کرده است.اما متاسفانه در جامعه امروزی ما با پا گذاشتن فرهنگ بد غربگرایی نا هنجاری های شدید ارتباطی و برخوردهای خارج از عرف جامعه دربین دختران وپسران حتی در مراکز آموزشی شایع شده است.

فضای حاکم به گونه ای است که جوانها به سادگی وحتی متوسل شدن به این موضوع که « در اسلام گفته شده است دو نفر که یکدیگر را دوست داشته باشند، به هم محرم‏اند! »بدون هیچگونه عقد ویا صیغه ای در کنار هم قرار می گیرندویا در برخی مواقع به اصطلاح خودشان برای شناخت بیشتر یکدیگرویا برای ازدواج  بدون اطلاع خانواده با هم خلوت می کنند .این گونه موارد آنقدر شایع شده که جوانان بدون داشتن واهمه وشرمندگی دست به کارهای ناشایست زده و خودرا در منجلاب فساد قرارمی دهند .

دوستی های خیابانی انقدر راحت انجام می پذیرد که جوانان به راحتی از اینگونه دوستیها استقبال می کنند.روابط دختران وپسران به این صورت از چه مواردی نشات می گیرد وراه مقابله چیست؟

عدم ارضای غریزه جنسی صحیح:

ایام جوانی اوج بیداری غریزه جنسی وگرایش به جنس مخالف می باشدکه بطور ناخودآگاه رفتار وسخنان جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.که در این رابطه باید سعی شود این نیاز به طور صحیح ودرست بروز کند،بهترین راه آن ازدواج است. ولی متأسفانه به دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی – نظیر بالا رفتن سطح انتظارت و توقعات خانواده‏ ها و توجه به برخی تشریفات غیر لازم، معضل اشتغال و آینده شغلی جوانان، ادامه تحصیل آن‏ها و عدم وجود امکانات و شرایط مالی مناسب برخی خانواده‏ها – سن ازدواج دختران و پسران افزایش یافته و در نتیجه ارضا ءو تأمین عاقلانه دوران جوانی، به انحراف کشیده شده است.

نیاز به محبت
جوانان وقتی به سن بلوغ می رسندخواهان روابط دوستانه و هم سخن شدن با یکدیگرند. بنابراین، اگر این نیاز در محیط خانوادگی به خوبی تأمین نشود یا لطمه بیند و سرکوب شود، نیاز به محبت و ابراز محبت و برقراری ارتباط دوستانه‏اش دچار اختلاف خواهد شد؛ در غیر این صورت آن‏ها به بهانه‏ های مختلف از قبیل آشنایی برای ازدواج و تبادل نظر درباره مسائل علمی و  درسی آگاهانه یا ناخودآگاه در جهت تأمین و ارضای این نیاز با یکدیگر ارتباط می گیرند؛ منتها با روشی نادرست این عمل را انجام می دهند.

الگو برداری از فرهنگ غربی

متأسفانه تعداد زیادی از جوانان ما، ارزش‏ها و هنجارهای اجتماعی خود را از فرهنگ جوامع غربی می‏گیرند. جوانان به رقابت با یکدیگرو به رخ کشیدن خود برای همسالان می پردازند، تعدادی برای اینکه خودرا دربین دوستان انسانی با عرضه وبا جرات نشان دهند مبادرت به گرفتن دوست پسر یا دوست دختر می کنند. اما در وضعیت حاضر، در برابر چنین معضل اجتماعی چه باید کرد؟ به نظر می‏رسد باید متناسب باعلل به وجود آورنده و عوامل گسترش دهنده این مشکل اقداماتی درخور انجام داد. بخشی از اقدامات سودمند در این مسأله عبارت است از:

الف) ارضای صحیح غریزه جنسی
باید غریزه را ازراه درست استفاده کردتا دچار نا هنجاری نشوند.  ویل دورانت، دانشمند معروف مغرب زمین، درباره ازدواج می‏ نویسد:اگر راهی پیدا شود که ازدواج در سال‏های طبیعی انجام گیرد، بیماری‏های روانی و انحرافات جنسی که زندگی را لکه دار کرده است تا نصف تقلیل خواهد یافت. به همین خاطر در دین ما در خصوص ازدواج تاکید بسیار زیادی شده است. زیرا با ازدواج برخی از انحراف ها تا حدی برطرف خواهد شد. این موضوع به تلاش همگانی خانواده‏ ها و مسۆولان و اصلاح نگرش‏ها و آداب و رسوم نادرست و فراهم کردن تسهیلات و امکانات ازدواج بستگی دارد و همه افراد، خانواده‏ها و حکومت وظیفه دارند در مسیر تحقق مقدمات ازدواج جوانان بکوشند.
ب) تحکیم روابط خانوادگی
عامل مهم دیگری که این موضوع را می تواند کنترل کندتحکیم روابط خانوادگی و ایجاد فضای عاطفی مثبت بین والدین و فرزندان و افزایش رابطه صمیمانه و نزدیک بین اعضای خانواده می باشدومی تواند در ایجاد احساس امنیت و آرامش و تأمین نیاز عاطفی نقش مۆثری داشته باشد. زیرا وقتی جوانان در خانه با محبت و توجه کافی روبرو نشوند، این محبت و رابطه عاطفی را در بیرون خانه جست و جو میکنند و متناسب با دوران بلوغ و اوجگیری احساسات غریزی، رابطه خود را با جنس مخالف توسعه می‏دهند.

ج) خود کنترلی‏
خود کنترلی می تواند جوانان در حال رشدرا  در این فضای نا هنجار حفظ کند. با کنترل چشم، گوش و دیگر حواس و نیز کنترل افکاری که در این زمینه شکل می‏گیرد، می‏توان از تأثیر گذاری روابط ناسالم دیگران تا حدود زیادی جلوگیری کرد. مطمئناً هر چه بیش‏تر ذهن و حواس خود را در این زمینه مشغول سازیم، بیش‏تر تأثیرپذیر خواهیم بود. پس بهتراست اوقات فراغت خودرا با برنامه‏ریزی صحیح پرکنید و با پرهیز از بیکاری و تنهایی و توجه به این صحنه‏ ها، به وظیفه اصلی و مهم دوران دانشجویی که همان تحصیل علم است، بپردازید.
در پایان باید یادآور شد، برخی از عزیزان و جوانان از اشتباه بودن یا عدم مشروعیت بعضی ارتباطهای خود آگاهی ندارند. در این خصوص با ید با روشنگری واعمال عواطف درست آنهارا از این موضوع مطلع کرد.وراه درست زندگی سالم را به جوانان آموخت.

تبیان

مطالب مرتبط اجتماعی  , گزارش

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها