جمعه, ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
»   اقتصادی, تحلیل, سیاسی, یادداشت  »   اقتصاد مقاومتی و توسعه ی ساحل محور
1,626 views
۴ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۴۷

اقتصاد مقاومتی و توسعه ی ساحل محور

سلسله یادداشت های تحلیلی پیرامون ملاحضات ژئو استراتژیکی و ژئواکونومیکی سواحل جنوب شرق ایران(سواحل دریای عمان)، با تاکید براقتصاد مقاومتی

یادداشت دوم: اقتصاد مقاومتی و توسعه ی ساحل محور

کلمات کلیدی: اقتصاد مقاومتی،توسعه ی ساحل محور، سواحل مکران، ظرفیت های ملی

طی سالهای اخیر در پی نوسانات اقتصاد جهانی و اعمال تحریم های یک جانبه ی غرب علیه ی کشورمان، به طور مکرر و متمادی مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به امر اقتصاد مبذول داشته اند و هر سال یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی را برای آن سال نامگذاری کرده اند. پیرو همین توجهات ویژه ایشان مفهوم اقتصاد مقاومتی را برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ در جمع تعدادی از کارآفرینان وارد ادبیات اقتصادی کردند بنا به تعریف خود ایشان “اقتصاد مقاومتی عبارتست از اقتصادی که برای یک ملت حتی در شرایط فشار و تحریم رشد و شکوفایی را فراهم کند.” این نوع از اقتصاد شعار نیست و تحقق پذیر است یک الگوی توسعه ی تعاملگرا ، متکی بر توانمندی های بومی، نو و متفاوت از الگوهای اقتصادی کلاسیکی، نئوکلاسیکی و نئو لیبرالیستی و الگوهای توسعه ی کره و ژاپن است.

اقتصاد مقاومتی در تضاد با چارچوب کلی اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت توسعه ی اقتصادی کشور نیست.! بلکه با حفظ دستاوردهای قبلی در راستای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، برنامه ی ششم توسعه و سند چشم انداز بیست ساله حرکت می کند در واقع راهبردی منسجم و مکمل برای تحقق اصول و ارکان این اسناد ضمن تاکید و تمرکز بیشتر بر توان و قابلیت های ملی ست.

در پی انتشار و ابلاغ فرمایشات رهبری در ارائه ی سیاست های کلی حاکم بر اقتصاد مقاومتی به سران سه قوه و و دستگاههای اجرایی کشور چند اصل کلی و مهم و بنیادین که رهبر هم بر آن تاکید داشته اند قابل ذکر است که می توان در لوای آنها نگاهی به توسعه ی ساحل محور داشت :

 • اقتصاد مقاومتی درون زاست: یعنی از دل ظرفیت مردم و کشور می جوشد.یک الگوی علمی مبتنی بر امکانات کشور بیش از پنج هزار و هشتصد کیلو متر نوار ساحلی در شمال و جنوب، منابع معدنی و هیدروکربنی گسترده و قابلیت کشاورزی وسیع که از نگاه آمایشی دور مانده اند و از حداکثر این توانایی ها بهره برداری نمی شود. در کشور های توسعه یافته اکثر شهرهای پیشرفته ی آنها شهرهای ساحلی هستند. درست نقطه ی مقابل کشور ما که استانها و شهرهای پیشرفته ی آن در خشکی قرار دارند این امر دلالت بر عدم نگاه توسعه محور ساحلی و دریایی در مدیریت وسیاست هاست.

 

 • برون گراست: درون گرا نیست که بتوان گفت یک نوع ریاضت اقتصادی ست یا دور خود حصار کشیدن. بلکه با دیگر کشورها با تمام قوا در تعامل سازنده است. کشور ما با پانزده کشور دنیا  همسایه است این یک فرصت مناسب برای برقراری ارتباط و گسترش همکاری های دو جانبه و چند جانبه ست مبادلات تجاری و اقتصادی از طریق دریا و بنادر ساحلی بویژه درآبهای آزاد با همسایگان دور و نزدیک هزینه ها را کاهش داده و زمینه ی توسعه ی پایدار و همه جانبه را فراهم می کند.

 

 • اقتصاد مقاومتی دولتی نیست، مردم بنیان است: دولتی نیست نه به این معنا که که دولت از امور کنار برود بلکه باید  زمینه ها و برنامه ریزی ها را فراهم کند و سپس  هدایت و نظارت داشته باشد اما با حضور، سرمایه و اراده ی مردم این همان معنای مردم بنیان بودن است لذا دولت می بایست بستر و زیر ساختهای سیاسی و مدیریتی را در سواحل فراهم کند تا با جلب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی خصوصی مشارکت همه جانبه ی مردمی را تحقق بخشد.

 

 • اقتصاد مقاومتی دانش بنیان است: به این معنا که از دستاوردهای علمی و پژوهشی و فناوری نخبگان بومی استفاده میکند ضمن آن که از تجربه ی کارگران و صنعتگران بهره می گیرد. سرمایه ی عظیم کشور ما نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده ی آن است که باید از توان و اندیشه ی آنان در ارائه ی مدل های بومی توسعه استفاده کرد چرا که اولین الزام تحقق اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید ملی و حمایت از آن است چه در بخش تولید کالا چه خدمات و چه مصرف. بویژه از جوانانی که در مناطق و استانهای ساحلی زندگی می کنند که باعث رونق اشتغال هم خواهد شد.

 

 • عدالت محور است: یعنی می تواند ثروت تولید کند و فاصله ی طبقاتی را در داخل شهرها و حاشیه و مرکز کشور کم کند و محرومیت را از استانهای ساحلی بزداید که قطعا مشارکت عمومی، استحاله ی فرهنگی، تقویت همبستگی ملی ودیپلماسی مرزی را به همراه خواهد داشت.

 

 • اقتصاد مقاومتی متکی بر ظرفیت های بومی و ملی ست: کشور ما داری ظرفیت های داخلی و موقعیت بسیار خوب ژئوپلیتیکی و ژئو استراتژیکی ست، موقعیتی ترانزیتی در سواحل و بنادر که قابلیت این را دارد که جنوب آسیا را به اروپا، و اسیای مرکزی را به خلیج فارس و اقیانوس هند متصل کند و با عضویت در پیمان نامه های چند جانبه منطقه ای و بازارهای مصرف با تکیه برصادرات متنوع کالا، هم از آثار سوء تحریم های بکاهد هم نسبت به تلاطم های اقتصاد جهانی تا حدود زیادی مصون باشد.

 

کلمات کلیدی: اقتصاد مقاومتی،توسعه ی ساحل محور، سواحل مکران، ظرفیت های ملی

نویسنده: مژگان قانع، کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

 

مطالب مرتبط اقتصادی  , تحلیل  , سیاسی  , یادداشت

  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
ثریا چراغی:دوران کودکی برای افراد دوران خاطرات شیرین و بازی های کودکانه است،فارغ و سبک بال از هرمسئولیتی،اما برای کودک کار آن کس که شانه های کودکانه آن یارای تحمل بارمسئولیت ودغدغه کسب درآمدراندارداین دوران دیگردوران شیرین کودکی نیست.به کارگیری...
مقدمه: اهمیت کلان داده ها در چند سال اخیر بسیار زیاد شده است که از جمله علت های آن بحث فضای ذخیره سازی زیاد و بروز شبکه های اجتماعی با حجم زیادی از اطلاعات و استفاده از سنسورها در قسمت...
بروز تظاهرات صورت گرفته در چند روز گذشته هرچند که همه در یک قالب نیست و مطالباتشان هم ایضا یکی نیست و حتی بعضا برخی از تجمعات از جنس مردمی نیست و نیات ساختارشکنانه دارد، اما آنها که مردمی هستند ...

2 دیدگاه برای اقتصاد مقاومتی و توسعه ی ساحل محور

 1. s.hajy
  0

  عالی بود… به امید آنکه مسئولین توجه کرده و این اقتصاد مقاومتی را که بارها حضرت آقا تاکید کردن رو در کشور ره اندازی کنند،و ملت نیز همکاری های لازم رو مبذول دارند….
  ان شاالله
  🌹🌷🌹🌷

 2. یه بنده خدای آشنا
  0

  آفرین. قابل تامل و الگوگیری هستش. زیبا می نویشتید از ابتدا.

عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • کلان داده ها

  کلان داده ها

  کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
  علمی و فناوری
 • آخرین خبرها