دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹
»   استان البرز, تحلیل, سیاسی, کرج, یادداشت  »   البرز و چالشی بنام خرده فرهنگ ها و بی هویتی شهری( علل وجود خرده فرهنگها و چند فرهنگی در استان)
865 views
۱۳ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۱۷

البرز و چالشی بنام خرده فرهنگ ها و بی هویتی شهری( علل وجود خرده فرهنگها و چند فرهنگی در استان)

البرز و چالشی بنام خرده فرهنگ ها و بی هویتی شهری

یادداشت دوم: علل وجود خرده فرهنگها و چند فرهنگی در استان

مهاجرت به عنوان کنشی از گروههای انسانی قدمتی به تاریخ حضور و زندگی انسان در زمین دارد. این پدیده با انقلاب صنعتی در کشورهای در حال توسعه عمدتا با رشد شهرنشینی همراه بوده است که در کنار  این رشد  معضلات چندی یکی پس از دیگری بوجود آمد. به هر ترتیب مهاجرت پیامدهایی را در مبدا و مقصد مهاجرین را سبب می شود که از اصلی ترین آنها می توان به خرده فرهنگ و پدیده ی چند فرهنگی در شهرها اشاره کردکه بحرانی با ماهیت و مقیاس جهانی است ( جایی که امروزه کشورهای مهاجر پذیری همچون امریکا، فرانسه، آلمان، استرالیا و حتی کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس نیز با آن دست به گریبان هستند) و دیگر ی رشد سریع و سرسام آور ساخت و سازها، تغییر بافت شهری ست که چشم انداز هویتی سیما ی شهر و شهروندان را تخریب کرده است.

مهاجرت ها با اهداف و مقیاس های متعددی صورت می گیرد. الگوی مهاجرت در ایران و پیامد های آن بویژه در داخل نیز همسو با الگوی مهاجرت در شهرها ی جهان سومی است. با افزایش آهنگ رشد مهاجرت به تهران، به تدریج شهرهایی با تنوع قومی و فرهنگی و بی هویت، قارچ گونه در حاشیه آن رشد و گسترش یافت از جمله آن شهر کرج و امروز استان البرز است. استان البرز با استناد به آثار تاریخی مکشوفه، به سبب موقعیت مناسب آب و هوایی و نقش تفرجگاهی آن، قدمتی بس طولانی داشته است اما طی چند دهه اخیر کارکرد آن تحت تاثیر جذب مهاجران به شدت تغییر یافته و هویت آن دست خوش حضور و تضارب اقوام و فرهنگ های گوناگون مهاجر از سراسر کشور شده است این همان پدیده ی چند فرهنگی به علت حضور خرده فرهنگ هاست.

با گذشت چند سال از دهه ی پایانی ۱۳۰۰ شمسی همچنان بعد از تهران، استان البرز بالاترین نرخ رشد جذب مهاجران را در بین دیگر کلانشهرهای ایران دارد به گونه ای که امروز بنابر گزارشات اعلام شده از سوی مسئولان و نهادهای مدیریتی استان، این حجم و تراکم از جمعیت چندین برابر ظرفیت فضایی و زیستی شهرستان کرج و حومه است و این ظرفیت حداکثری موجود، گذشته از آسیب های اجتماعی و فرهنگی، باعث توزیع نامتناسب امکانات و منابع رفاهی شهروندان، کاهش سرانه ی تجهیزات بهداشتی، ایمنی و آموزشی نیز شده است.

حال سوال این است که علت جذب این مهاجرت ها و یا بطور کلی حضور خرده هویت ها در این استان و شهرهای آن چیست؟

-نکته ی اول آن است که به نظر می رسد عمده ی گروههای مهاجر و فرهنگ های خرد موجود در استان البرز به سبب فاصله ی کم و موقعیت ترانزیتی و شاه راهی با شمال، شمال غرب و غرب کشور، از استانهای قزوین، گیلان، مازندران،  مرکزی، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، ایلام، و تاحدودی لرستان باشند (همانطور که عمده ی جمعیت ساکن شرق تهران نیز از استانهای خراسان، سمنان و دیگر استان های شرق کشور است.) لذا اقوام و فرهنگ آذری زبان، گیلکی، مازنی، طالشی، کرد، لر، با مذهب شیعه و سنی عمده ی این مهاجران هستند. اگرچه این به معنی این نیست که از دیگر گروهها و اقوام و حتی اتباع خارجی در آن سکونت ندارند.

-موقعیت همجواری با استان تهران؛ سرریز جمعیتی تهران به کرج و شهرهای حاشیه ی آن منتقل می شود، چرا که افراد و گروهها ی مهاجر که غالبا به دنبال پیدا کردن شغل مناسب و یا بهبود سطح معیشت خود به پایتخت آمده اند به سبب گرانی  مسکن در تهران و هزینه های بالای زندگی در آن ترجیح می دهند در شهرستان کرج ساکن شوند و با سیستم حمل و نقلی به محل کار خود رفت و آمد کنند.

-موقعیت آب و هوایی مناسب استان البرز در مقایسه با تهران و دور بودن از آلودگی هوا، از دیگر عوامل جذب مهاجران است.

-وجود کمربند صنعتی تهران – البرز-قزوین و  نیروی کار مورد نیاز کارخانه ها و شرکت ها

-وجود زندان ها ی متعدد که عمده ی زندانیان آن نیز غیر بومی و از استانهای دیگر است و حتی محل ارتکاب جرم شان هم البرز نبوده است.

کلمات کلیدی: مهاجرت، خرده فرهنگ، بی هویتی شهری، شهر نشینی، حاشیه نشینی، البرز، کرج

نویسنده: مژگان قانع کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

 

مطالب مرتبط استان البرز  , تحلیل  , سیاسی  , کرج  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...

پاسخ دهید