سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   اهمیت مسئله مسکن
1,440 views
۱۹ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۴۱

اهمیت مسئله مسکن

“کرج و مسئله ای بنام مسکن”
یادداشت اول: اهمیت مسئله ی مسکن
مسکن از کلمه ی سکن به معنای آرام گرفتن پس از حرکت است و در واقع اسم مفعول ساکن به معنای جایی برای اسکان و آرام گرفتن است که هم متضمن امنیت جانی و هم رضایت روحی باشد. مسکن را می توان این گونه تعریف کرد که جا و مکانی است مناسب با سرپناهی فیزیکی که احساس امنیت به همراه دارد و کلیه ی نیازهای روانی و جسمی اعضای خانواده در آن تامین می شود.
مسکن پس از خوراک و پوشاک از اساسی ترین و حیاتی ترین نیازهای زیستن انسان است و افراد جامعه ی بشری با هر قشر و گروهی به ماوا، مامن و یک الگو برای زیست و ادامه حیات نیازمند هستند.
رئیس دفتر سازمان ملل متحد در طی سفر اخیر خود در سال جاری به تهران با رونمایی از الگوی جدید ساخت مسکن اعلام کرد بر اساس بیانیه ی مدیر برنامه ی اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) شعار امسال اولین دوشنبه ی اکتبر- روز جهانی اسکان بشر- “مسکن در کانون توجه” تعیین شده است لذا بنا به عقیده ی کارشناسان، سازمان ملل قصد دارد بر نقش مسکن مناسب بر کیفیت زندگی شهری تاکید کند چرا که مسکن استاندارد و مناسب یکی از مهم ترین شاخص های تعیین زندگی مناسب است در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت کره ی زمین فاقد سرپناه مناسب هستند این مسئله بر کیفیت زندگی و ابعاد فردی و واجتماعی جامعه نیز تاثیر می گذارد مسائلی اعم از حاشیه نشینی، فقر، بیکاری، جرم و جنایت، سوء تغذیه و … به طور کلی مسئله ی مسکن به همه ی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی افراد گره خورده است. لذا پرداختن به آن از چند جنبه دارای اهمیت است.
نخست این که انسان برای ادامه ی حیاط و در امان بودن در مقابل حوادث،آسیب ها، بلایای طبیعی، سرما و گرما نیازمند یک سر پناه است که در آن امنیت را احساس کند استثنا هم ندارد در واقع تمام تلاش یک انسان در طول زندگی پوشش دادن به نیازهای اساسی اش است که داشتن مسکن مناسب یکی از این اهداف است.
کارکرد دیگر مسکن این است که مکانی برای انجام فعالیت های زندگی، پاسخ دادن به نیازهای فردی و اجتماعی است. هسته ی نخستین پاسخ دادن به نیازهای حیاتی زندگی در کنار والدین و کانون خانواده، زیر سقف مسکن است. افراد برای انجام فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در سطح اجتماع ابتدای امر در محیط خانواده و در مکانی امن و مناسب به تعالی شخصیت، آموزش و یادگیری و کشف استعداد هایشان می پردازند و سپس وارد فعالیت و کار در عرصه ی تولید، رشد و توسعه جامعه بر می شوند. نبود مسکن مناسب باعث گسترش بی خانمان ها، اتلاف سرمایه های انسانی و افزایش آسیب های اجتمای می شود وعقب ماندگی یک جامعه را در پی خواهد داشت.
بخش مسکن یک بخش پیشرو در امر اقتصاد است که توجه و تمرکز بر آن علاوه بر آثار اجتماعی و فرهنگی به لحاظ اقتصادی نیز حائز اهمیت است. مسکن یک کالای غیر منقول با دوام و پر هزینه است( ۵۰ درصد از توان مالی و درآمدی هر فرد در طی زندگی صرف مسکن می شود) و در کشور ما نوعی سرمایه گذاری،پس انداز و منبع کسب وافزایش درآمد محسوب می شود.( در حال حاضر در کشور ما یکی از شاخص های مهم در شناسایی افراد ثروتمند نه میزان درآمد بلکه میزان دارایی ها، تملک و سرمایه است) این بخش با ایجاد رشد اقتصادی وایجاد اشتغال در بخش ساختمان و دیگر بخش های وابسته به ساختمان سازی از طریق تاثیر بر مخارج مصرفی و سرمایه گذاری، تغییرات در تولید ناخالص داخلی و تورم، نوسانات اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
کلمات کلیدی: مسکن، هابیتات، ساختمان، اشتغال، حاشیه نشینی، سرمایه، اقتصاد،البرز، کرج
سرویس اقتصادی اثر آنلاین

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها