شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   اهمیت مسئله مسکن
1,466 views
۱۹ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۴۱

اهمیت مسئله مسکن

“کرج و مسئله ای بنام مسکن”
یادداشت اول: اهمیت مسئله ی مسکن
مسکن از کلمه ی سکن به معنای آرام گرفتن پس از حرکت است و در واقع اسم مفعول ساکن به معنای جایی برای اسکان و آرام گرفتن است که هم متضمن امنیت جانی و هم رضایت روحی باشد. مسکن را می توان این گونه تعریف کرد که جا و مکانی است مناسب با سرپناهی فیزیکی که احساس امنیت به همراه دارد و کلیه ی نیازهای روانی و جسمی اعضای خانواده در آن تامین می شود.
مسکن پس از خوراک و پوشاک از اساسی ترین و حیاتی ترین نیازهای زیستن انسان است و افراد جامعه ی بشری با هر قشر و گروهی به ماوا، مامن و یک الگو برای زیست و ادامه حیات نیازمند هستند.
رئیس دفتر سازمان ملل متحد در طی سفر اخیر خود در سال جاری به تهران با رونمایی از الگوی جدید ساخت مسکن اعلام کرد بر اساس بیانیه ی مدیر برنامه ی اسکان بشر ملل متحد(هبیتات) شعار امسال اولین دوشنبه ی اکتبر- روز جهانی اسکان بشر- “مسکن در کانون توجه” تعیین شده است لذا بنا به عقیده ی کارشناسان، سازمان ملل قصد دارد بر نقش مسکن مناسب بر کیفیت زندگی شهری تاکید کند چرا که مسکن استاندارد و مناسب یکی از مهم ترین شاخص های تعیین زندگی مناسب است در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت کره ی زمین فاقد سرپناه مناسب هستند این مسئله بر کیفیت زندگی و ابعاد فردی و واجتماعی جامعه نیز تاثیر می گذارد مسائلی اعم از حاشیه نشینی، فقر، بیکاری، جرم و جنایت، سوء تغذیه و … به طور کلی مسئله ی مسکن به همه ی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی افراد گره خورده است. لذا پرداختن به آن از چند جنبه دارای اهمیت است.
نخست این که انسان برای ادامه ی حیاط و در امان بودن در مقابل حوادث،آسیب ها، بلایای طبیعی، سرما و گرما نیازمند یک سر پناه است که در آن امنیت را احساس کند استثنا هم ندارد در واقع تمام تلاش یک انسان در طول زندگی پوشش دادن به نیازهای اساسی اش است که داشتن مسکن مناسب یکی از این اهداف است.
کارکرد دیگر مسکن این است که مکانی برای انجام فعالیت های زندگی، پاسخ دادن به نیازهای فردی و اجتماعی است. هسته ی نخستین پاسخ دادن به نیازهای حیاتی زندگی در کنار والدین و کانون خانواده، زیر سقف مسکن است. افراد برای انجام فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در سطح اجتماع ابتدای امر در محیط خانواده و در مکانی امن و مناسب به تعالی شخصیت، آموزش و یادگیری و کشف استعداد هایشان می پردازند و سپس وارد فعالیت و کار در عرصه ی تولید، رشد و توسعه جامعه بر می شوند. نبود مسکن مناسب باعث گسترش بی خانمان ها، اتلاف سرمایه های انسانی و افزایش آسیب های اجتمای می شود وعقب ماندگی یک جامعه را در پی خواهد داشت.
بخش مسکن یک بخش پیشرو در امر اقتصاد است که توجه و تمرکز بر آن علاوه بر آثار اجتماعی و فرهنگی به لحاظ اقتصادی نیز حائز اهمیت است. مسکن یک کالای غیر منقول با دوام و پر هزینه است( ۵۰ درصد از توان مالی و درآمدی هر فرد در طی زندگی صرف مسکن می شود) و در کشور ما نوعی سرمایه گذاری،پس انداز و منبع کسب وافزایش درآمد محسوب می شود.( در حال حاضر در کشور ما یکی از شاخص های مهم در شناسایی افراد ثروتمند نه میزان درآمد بلکه میزان دارایی ها، تملک و سرمایه است) این بخش با ایجاد رشد اقتصادی وایجاد اشتغال در بخش ساختمان و دیگر بخش های وابسته به ساختمان سازی از طریق تاثیر بر مخارج مصرفی و سرمایه گذاری، تغییرات در تولید ناخالص داخلی و تورم، نوسانات اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
کلمات کلیدی: مسکن، هابیتات، ساختمان، اشتغال، حاشیه نشینی، سرمایه، اقتصاد،البرز، کرج
سرویس اقتصادی اثر آنلاین

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها