شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
»   ازدواج  »   اوصاف همسر شایسته در بیان قرآن
718 views
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۷:۰۰

اوصاف همسر شایسته در بیان قرآن

 

قرآن، درباره لزوم رعایت شایستگی و اهمّیت اوصاف همسری که انسان در ابتدا برمی‌گزیند یا اگر #ازدواج با همسر نامناسبی صورت گرفته، باید این شایستگی را در او پدید آورد، مباحثی را مطرح کرده هست.

🌹← صلاحیت ظاهری و باطنی
تکیه قرآن در موارد متعدّد بر صلاحیت و شایستگی همسر، مفهومی عام است و شامل جنبه‌های گوناگون ظاهری (جسمی) و معنوی (دینی و اخلاقی) می‌تواند باشد.
آیه ‌۹۰ سوره انبیاء، که گزارشی از اجابت دعای زکریا است، می‌فرماید: «واَصلَحنا لَهُ زَوجَه».
برخی این آیه را به اصلاح ظاهری و جسمی معنا کرده و گفته‌اند: همسر زکریا عقیم بود، خداوند نازایی او را از بین برد یا پیر و شکسته بود و خداوند او را جوان کرد و برخی، آیه‌را به اصلاح اخلاقی معنا کرده و گفته‌اند: خداوند، همسر زکریا را خوش اخلاق قرار داد.

🌹← خضوع و درستکار
آیه ‌۳۴ سوره نساء ، زنان صالح و درستکار را کسانی می‌داند که در برابر نظام خانواده خاضع هستند و نه‌تنها در حضور شوهر، بلکه در غیاب او مرتکب خیانت مالی و ناموسی نمی‌شوند و حقوق او را مراعات می‌کنند: «فالصاّلِحتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلغیبِ بِما حَفِظَ اللّهُ‌…».

🌹← تربیت شده در خانواده شایسته
در حدیثی از امام صادق(علیه السلام) آمده است: «تزوّجوا فی الحجز الصالح فاِنّ العِرق دسّاس»؛
با خانواده شایسته ازدواج کنید؛ زیرا خصایص والدین و اجداد، به نسل بعد سرایت‌می‌کند.

🌹← صلاحیت اخلاقی
قرآن در آیه ‌۳۲ سوره نور ، صلاحیت و شایستگی بردگان هنگام ازدواج، مورد توجّه اولیای آنان قرار داده است: «…والصاّلِحینَ مِن عِبادِکم واِمائِکم‌…».
گروهی صلاحیت در آیه را به آمادگی برای ازدواج ، و برخی آن را به صلاحیت دینی، تفسیر کرده‌اند.
زیرا بسیاری از بردگان، در سطح پایینی از فرهنگ و اخلاق قرار داشتند؛ به‌طوری که هیچ‌گونه مسؤولیتی در زندگی مشترک احساس نمی‌کردند و همسر خود را به آسانی رها کرده، او را بلاتکلیف می‌گذاشتند؛ بدین سبب دستور داده شده، هرکدام صلاحیت اخلاقی دارند، به ازدواج با او اقدام‌کنید.

مطالب مرتبط ازدواج

با توجه به مسائل موجود در زمینه ازدواج و طلاق جامعه ما در چندسال اخیر،با پدیده ای جدید به نام (ازدواج های اینترنتی ) که روز به روز در حال افزایش است رو برو شده ایم. طبق آخرین آمار مراکز مشاوره...
به گزارش گروه ازدواج اثرآنلاین در بسیاری از موارد ما شاهد افرادی هستیم که تک همسر هستند وبرای این امر هم معتقدند عدم تمایل به افراد دیگر باعث خوشنودی همسرشان ورضایت وی از زندگی مشتر ک با آنها می شود.اینگونه...
به گزارش گروه ازدواج اثر آنلاین،در خصوص اهمیت ازدواج باید گفت:متاسفانه امروزه ازدواج تحت شرایط حاشیه ای قرار دارد.وقتی می پرسیم برای چه باید ازدواج کرد درواقع به ازدواج های امروزی و عواملی که باعث ایجاد چنین سوال و تردیدی...
  به گزارش گروه ازدواج اثرآنلاین متاسفانه در بین جوانان ما این رایج است که فکر می کنند همین که به یکدیگر عشق بورزند زندگی بی مشکل خواهند داشت در بیشتر مواقع عشق خودش مانع شناخت درست وصحیح زوجین از یکدیگر...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها