یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
»   اجتماعی, تیتریک, سیاسی, یادداشت  »   بررسی جریان فکری انصراف از حج تمتع2
580 views
۱۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۲۵

بررسی جریان فکری انصراف از حج تمتع۲

 

تحریریه اثر آنلاین: در یادداشت پیشین ضمن مقدمه ای از جریانات پیش آمده در امور حج، اشاره شد به این که کاربران و افراد معتقد به جنبش فکری پیش آمده چگونه و با چه رویکردی به موضوع سفر حجاج ایرانی به سرزمین وحی نگاه می کنند. پاسخ به این شبهات می تواند در نوع خود جالب توجه و موثر باشد.

  • قبل از هر چیز ذکر این نکته ضرورت دارد که بدانیم اغلب کسانی که معتقد به این نوع نگاه هستند( مناسک حج را اصطلاحا باید تحریم کرد) کسانی هستند که ورود اسلام به ایران را با رای خود بازافرینی می کنند و با توسل به شبهات و مستندات ناموثق سعی می کنند حمله ی اعراب به ایران را نوعی ظلم و تحقیر تلقی کنند. بعضا حتی پیش می آید که دچار نگاه تبعیض نژادی می شوند که عجم همواره بر عرب برتری داشته است. این پیش زمینه ی فکری منجر به این شده گروهی بدون داشتن اطلاعات تاریخی کامل و با تبعیت از شنیده های کورکورانه ی شبکه های ماهواره ای معاند و غربی به ترویج و القای این مسئله بپردازند که سفر حج یعنی تحقیر ایرانیان یعنی تحقیر مقابل دشمنی که شمشیر از رو بسته است.
  • در پاسخ به این دسته از افراد می توان چنین ابراز داشت که اولا طبق دستورات کتاب آسمانی ما مسلمانان هر کس به استطاعت مالی برسد واجب است که مناسک و اعمال حج ابراهیمی را بجای آورد- واجب است مثل نماز. مثل روزه. لذا عمل نکردن به آن سرپیچی از دستورات خداوند است. این فقط مختص به ایرانی ها نیست همه ی مسلمانان جهان از سراسر دنیا به مکه مشرف می شوند.
  • دوم این که سفر حج یک سفر واجب است نه از سر خوش گذرانی. یک مراسم دینی- عبادی..اگر قرار باشد این گونه تفسیر کنیم که سفر حج یعنی پول به خزانه ی دشمن ریختن… پس این هم درست نیست سالانه هزاران نفر از کشور به سواحل آنتالیا، آمریکا، انگلیس، قطر و…. سفر می کنند!!! چون به هر حال اینها نیز دشمن ما هستند. یا این که آن میلیاردرهای ایرانی را چگونه می توان توجیه کرد که به دبی، می روند و  آنجا در برج سازی سرمایه گذاری می کننند؟
  • سوم این که ایران تنها کشور مسلمانی نیست که مسلمان به حج می فرستد. اگر ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار نفر ایرانی به حج نرود اخلالی در میزان درآمد سعودی ها ایجاد نمی شود به دو دلیل ۱- ظرفیت خالی را با افزایش ظرفیت دیگر کشورهای مسلمان پر خواهد کرد. دوم و مهم تر این که باید بدانیم ثروتمند و دولتمندی سعودی ها نه از پول مناسک حج بلکه ناشی از دلارهای نفتی است. آیا ثروت قطر هم ناشی از حج دوحه است؟ آیا ثروت امارات هم به خاطر مدینه ی دبی است؟ خیر… اینها صرفا یک تعداد تحلیل های سطحی و غیر منطقی است که این افراد ارائه می کنند.

و در پایان این را هم نباید فراموش کرد. که برخی افراد هستند که برای سی ومین بار  است که به سفرحج می روند و هر سال ثبت نام می کنند. در حالی که برخی حتی یک بار هم به کربلا و نجف و حتی مشهد نرفته اند به نظر می رسد این زیبنده ی یک مسلمان نیست درحالی که افرادی هستند از هم وطنان که حتی یکبار هم به حج یا عتبات  نرفته اند اما یک عده بیش از ده بار است که  همچنان می روند.

یادمان باشد مسلمانی در عمل است نه در شناسنامه

کلمات کلیدی: انصراف از حج، حج سیاسی، حج تمتع، حجاج یزد،حامیان تروریست، عربستان سعودی،قطر

 

 

 

مطالب مرتبط اجتماعی  , تیتریک  , سیاسی  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
رضا سلگی رئیس شورای شهر گرمدره در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه جاذبه با اشاره به عملکرد یکسال گذشته شوراگفت:در یک سال گذشته طراحی و انجام کارهای تحقیقاتی را با توجه به آنکه نیاز است کارها در شهر به صورت...
داود سعیدیان نائب رئیس شورای اسلامی شهرگرمدره در مصاحبه با هفته نامه جاذبه گفت:با توجه به آنکه گرمدره در سال 83 با تجمیع 5 روستا به شهر تبدیل شد و از بافت سنتی آماده شدیم جهت بسترسازی برای یک بافت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها