پنجشنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹
»   تحلیل, تیتریک, سیاسی, یادداشت  »   بررسی مزایا و معایب تحزب گرایی در انتخاب اعضای شورای شهر3
648 views
۱۵ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۴۹

بررسی مزایا و معایب تحزب گرایی در انتخاب اعضای شورای شهر۳

تحزب گرایی در ایران وارد مرحله ی جدیدی شده است. شیوه ی گزینشی که می تواند فرصت آفرین و یا تهدید کننده باشد. بطور کلی از دیگر مزایای تحزب گرایی در جریان انتخابات شورای شهر این است که چنانچه حزب محوری در کشور جدی انگاشته شود هر فردی با هر تخصصی، قومیتی، می توانددر این عرصه حضور یابد و در پایان کار هم مردم مطالبات خود را از احزاب مطالبه کنند تا از اقوام و قبایل.

تحزب محوری مسئولیت افراد را دو چندان می کند که هدفمند فعالیت کنند و از خود رای و عجولانه کار کردن و سلیقه ای رفتار کردن در امور مهم بپرهیزند.

حزبی شدن شورای شهر از ثبت نام های بی پشتوانه، بی پایه و اساس و پر ترافیک عوام و افراد فاقد توانایی در انتخابات شورهای شهری جلوگیری می کند.

حزبی شدن لیست شورای شهر از طرف احزاب شناسنامه دار و برنامه محور، امکان ثبت نام و شخصیت های هنری، ورزشی و معروف را کاهش می دهد. و از ورود افرادی که صرفا به واسطه ی محبوبیت رسانه ای و ورزشی بین شهروندان مطرح شده اند به پارلمان محلی جلوگیری می کند.

اما این تنها بعد مثبت ارزیابی تحزیب در شورای شهر بود بعد منفی زیر را نیز می توان از قرار زیر برشمرد.

شورای حزبی، پارلمان محلی را هم عرصه ی رقابت  بازی های سیاسی احزاب می کند. با این موضوع رفع چالش ها و دغدغه های شهری در سایه ی حزب بازی ها به بوته ی فراموشی سپرده می شود.

مشکل دیگری که شورای حزبی دارد این است که معمولا این افراد مستقیم از خط فکری مرکز نشینان تبعیت می کنند مسئله ای که توسعه و پیشرفت محلی و منطقه ای را به تعویق می اندازد .

یکی دیگر از ایرادات وارده بر شورای حزبی این است که افرادی که فاقد هر گونه پشتوانه ی سیاسی رابطه مند با چهره ها ی وابسته به حزب دارند. نمی توانند وارد لیست حزب شوند از طرف دیگر افرادی که قبلا سابقه ی عضویت در حزب نداشته اند امتیاز کافی را کسب نمی کنند حتی اگر هم متخصص باشند. نقطه ی مقابل این موضوع انتخاب افرادی در لیست حزب است که صرفا به واسطه ی رابطه و سابقه ی عضویت در آن قرار است وارد شورای شهر  شوند در حالی که ممکن است اصلا توانایی و مهارت کافی را هم نداشته باشند.

بر طبق تجربه گاهی حتی اتفاق افتاده است که افرادی با سابقه ی عضویت بسیار زیاد در حزب به محض ورود به شورای شهر و مجلس شورای اسلامی( مجلس دهم و شورای اسلامی شهر تهران درجریان انتخاب شهر دار) خلاف تصمیمات فراکسیون و مبانی حزب عمل می کنند و به همکاران و همفکران خود در حزب پشت کرده اند.

آرایش سیاسی جدید در مراکز حساس مدیریتی و سیاستگذاری کشور لزوما متضمن ورود افرد متخصص و جوانان به عرصه ی مدیریت های اجرایی کلان جامعه نیست.

تحریریه سیاسی اثرآنلاین

مطالب مرتبط تحلیل  , تیتریک  , سیاسی  , یادداشت

چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
رضا سلگی رئیس شورای شهر گرمدره در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه جاذبه با اشاره به عملکرد یکسال گذشته شوراگفت:در یک سال گذشته طراحی و انجام کارهای تحقیقاتی را با توجه به آنکه نیاز است کارها در شهر به صورت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها