شنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۹
»   تیتریک, سیاسی, یادداشت  »   بررسی نقش احزاب در انتخابات شورای شهر کرج برپایه ساختارها
714 views
۲۵ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۳۶

بررسی نقش احزاب در انتخابات شورای شهر کرج

بررسی نقش احزاب در انتخابات شورای شهر کرج برپایه ساختارها

بررسی نقش احزاب در انتخابات شورای شهر کرج

بخش دوم

شهر کرج به مرکزیت استان البرز بنا به فاصله ی اندکی که از پایتخت دارد و تجربه ای که تا همین چندی پیش به عنوان بخشی از واحدی از تقسیمات سیاسی استان تهران داشت از اهمیت ویژه ی سیاسی برخوردار است. و امروز وارد مرحله ی جدیدی از نقش آفرینی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مستقل در مقیاس ملی و محلی شده است. در استانه ی دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره ی انتخابات شورای شهر و روستا در سال ۹۶ هستیم.  با تاکید  بر مدیریت شهری در سایه ی پارلمان محلی موسوم به شورای شهر و تمرکز بر نقش احزاب در سکان داری کرسی های این رکن اساسی اجرایی در جستو جوی پاسخ گویی به این دغدغه هستیم که نقش احزاب در این فرایند دموکراتیک چگونه است؟ متا سفانه با وجود آنکه بیش از ۳۰ حزب، تشکل و گروه سیاسی رسمی و غیر رسمی در استان البرز و شهر کرج به شکل نامنظم فعالیت می کنند. اما برای شهروندان ناشناخته اند. تنها در فصل انتخابات نشست ها و جلساتی از آنان برگزار می شود وبدون آن که حضور پر رنگی در انتخابات شورای شهرداشته باشند. مجددا پس از پایان رای گیری به انزوا می روند. چند عامل اساسی هم به صورت فراگیر و ملی و هم به صورت بومی و ویژه مانع از حضور نمایندگان و کاندیداتوری احزاب در استان البرز می شود.

  • ساختار سیاسی و تشکیلاتی احزاب در قانون اساسی و فرهنگ سیاسی جامعه ی ایرانی ما نهادینه نشده است اصطلاحا به بلوغ فکری مشابه آنچه در فضای سیاسی کشورهای غربی اتفاق می افتد وجود ندارد. این مسئله باعث شده است که از یک طرف تحزب هزینه زا باشد و افراد مستعد و علاقه مند تمایل چندانی برای ورود به عرصه ی فعالیت سیاسی با ساختار قانونی نباشند و از طرف دیگ نیز همان افرادی هم که عضو تشکیلات هستند خیلی به اساسنامه، مرام، قوانین برنامه های حزب متعهد و متعصب نباشند. تجربه ی سالهای گذشته در انتخابات نشان داده است چه بسا افرادی که با هزینه، انرژی، برنامه و حمایت حزب های رسمی و شناسنامه دار به مناصب مهم رسیده اند اما در هنگامه ی عمل به شکل خود رای عمل می کنند و اساسا پشت پا می زند به اصول و مبانی فکری و مرامی و مسلکی حزبی که به کمک آن پیروز رقابت شده اند.
  • در کلانشهری مانند کرج که از تنوع قومی و فرهنگی بالایی برخوردار است فرایند انتخابات بخصوص شورای شهر متاثر از قوم محوری و تعصبات قبیله ای خرده فرهنگ های متعدد موجود است. لذا جنس آگاهی، شناخت و انتخاب، مبتنی بر شایسته سالاری و تخصص محوری، انظباط عملی و جناح محوری نیست.
  • تجربه ی بد حاصل از عملکرد نامطلوب شوراهای شهر و عدم پاسخگویی آنها در برآورده سازی انتظارات شهروندان و عمل به وعده ها و شعارهای انتخاباتی منجر به این شده است که شهروندان سیاست زده و سیاست گریز ( آپولوتیسم)شوند. و این آفت بسیار خطرناکی است که بی مهری و بی تفاوتی را نسبت به مسائل مهم سیاسی کشور به همراه دارد. و در نهایت موجودیت و مشروعیت سیاسی کشور را تهدیدی می کند.
  • به سبب فاصله ی اندکی که به لحاظ بعد مسافت بین کرج و تهران وجود دارد احزاب و نمایندگان رسمی انها ترجیح می دهند در پایتخت جلسات و فعالیت های خود را برگزار کنند.
  • احزاب مدعی هستند و بر خود افتخار می کنند که نماینده ی اقشار خاصی از ساختار اجتماعی و اقتصادی جامعه هستند در حالی که حتی نه اعضای و نمایندگان آن اقشار عضو تشکیلات هستند و نه احزب به صورت جدی مطالبه گر خواسته ها و مشکلات آنان هستند.

فواید حضور احزاب در در انتخابات شورای شهر را می توان این گونه ارزیابی کرد:

حضور نمایندگان احزاب در انتخابات بطور کلی و انتخابات شورای شهر به طور خاص منجر به این می شود که با ارائه ی برنامه ی مدون و از پیش سازماندهی شده ضمن هم سویی با دیگر نهادهای شهری با مدیریت منسجم و متخصص مسیر توسعه را سریعتر بپیمایند. و از طرف دیگر با ایجاد فضای رقابت سالم و پرشور در میان مردم. میزان مشارکت اجتماعی و سیاسی را بالا ببرند. نکته ی دیگر در همین خصوص این است که نمایندگان احزاب در چارچوب برنامه ها و سیاست های کلان حزب فعالیت می کنند بنابراین این نه افراد بلکه احزاب سیاسی هستند  که زیر ذره بین منتقدان و جناح های رقیب است لذا نمی توانند بی گدار و بی برنامه عمل کنند. لذ عملکرد نهایی کارنامه ی اندیشه ی حزب است در نزد شهروندان.  این امر در نهایت باعث کاهش فساد در این دستگاه می شود.

در انتخابات حزبی تعداد کاندیداها کاهش پیدا می کند و به نوعی کیفیت جای کمیت را می گیرد و به انظباط انتخاباتی می رسند.جایی که تخصص ملاک است نه تعصب، لذا مردم فریب شعارهای پوچ و غیر عملی نمایندگان فردی را نمی خورند.

کلمات کلیدی: شورای شهر,انتخابات, مشروعیت سیاسی, شورای شهر,احزاب,تحزب, مشارکت اجتماعی,مشارکت سیاسی, کرج, البرز

مژگان قانع/ تحریریه اثر آنلاین

 

 

 

مطالب مرتبط تیتریک  , سیاسی  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
رضا سلگی رئیس شورای شهر گرمدره در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه جاذبه با اشاره به عملکرد یکسال گذشته شوراگفت:در یک سال گذشته طراحی و انجام کارهای تحقیقاتی را با توجه به آنکه نیاز است کارها در شهر به صورت...
داود سعیدیان نائب رئیس شورای اسلامی شهرگرمدره در مصاحبه با هفته نامه جاذبه گفت:با توجه به آنکه گرمدره در سال 83 با تجمیع 5 روستا به شهر تبدیل شد و از بافت سنتی آماده شدیم جهت بسترسازی برای یک بافت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها