پنجشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
»   تحلیل, تیتریک, سیاسی, یادداشت  »   بررسی کنش سیاسی نتایج تفکیک استانی آرا انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری
532 views
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۶:۳۹

بررسی کنش سیاسی نتایج تفکیک استانی آرا انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری

 

نتایج تفکیکی انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که روحانی در تمام استانهای کشور بر ابراهیم رئیسی پیروز شده است به جز ۶ استان. استان های خراسان جنوبی( ۶۴ درصد)، قم(۵۵ درصد)، خراسان رضوی(۵۶ درصد)، همدان(۵۲ درصد)، خراسان شمالی( ۵۳ درصد)، زنجان(۵۱ درصد) تنها استانهایی بودند که رئیسی در آن بیشترین رای را کسب کرد. به نوعی بر روحانی پیروز شد. نتایج گزارش شده، در بردارنده ی چندین نکته ی مهم و کلیدی است.

 • نخست این که این نکته یک رویداد کم سابقه بوده است که حسن روحانی در بین ۳۱ مرکز در اکثر استانها با فاصله ی زیاد از ابرهیم رئیسی پیش بیافتد در حالی که درست همین چند ماه پیش در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ی امریکا تعداد الکترول های نامزد حزب دموکرات در اکثر ایالت ها  بیشتر بود اما در ساعات پایانی شمارش آرا به یکباره تعداد الکترول های نماینده ی حزب جمهوری خواه در چند ایالت با وزن سیاسی بالا نتایج انتخابات را به نفع دانلد ترامپ به پایان رساند. در انتخابات اخیر ما استانی که شاخص به یک جریان سیاسی بوده باشد دیده نشد. نتایج حاکی از این موضوع است که بطور کلی فاصله ی دو جناح در اکثر استان ها چشم گیر نبوده است.
 • استان هایی که بیشتر رنگ و بوی مذهبی و فعالیت های متمرکز دینی دارند مانند خراسان رضوی و قم طرفدار ابراهیم رئیسی بوده اند.
 • استان خراسان رضوی به واسطه ی فعالیت چشمگیر اصولگرایان و مرکز فعالیت کاری رئیسی طبیعتا قابل پیش بینی بود که بیشترین رای را به صندوق کدام جناح خواهد انداخت.
 • در برخی استان های دیگر مانند خراسان شمالی و البته شاید بتوان گفت درباره ی همدان و زنجان هم احتمال قریب به یقین نارضایتی مردم از عملکرد ۴ ساله ی مدیران دولتی علت اصلی گرایش مردم به سمت جریان اصولگرایان بوده است.
 • در استان های پر جمعیت و بزرگی مانند تهران و البرز، نزدیک به یک سال پیش با ایجاد کانال ها و صفحات شبکه ها ی اجتماعی و مجازی و اقدام به عضو گیری و تبادل اطلاعات … به حمایت از اقدامات و سیاست های دولت اعتدالی پرداختند. همین مسئله بر سمت و سوی فکری افراد به ویژه جوانان تاثیر گذاشت.
 • هر چه میزان تحرکات و جابه جایی های ساختاری در طبقه ی جمعیتی فضای شهری بیشتر باشد به تبع بر افکار و اندیشه ی شهروندان به سمت حقوق، رفاه و آزادی های مدنی تاثیر خواهد گذاشت. ظهور و گسترش طبقه ی متوسط شهری در اغلب مراکز استان ها در واقع به نفع روحانی تمام شد .
 • نکته ی پایانی و البته کلیدی که نباید فراموش کرد این است که فرهنگ سیاسی مردم ما فرهنگ سیاسی با ذهنیت هیجانی- عاطفی است که در دقیقه ی نود ممکن است تغییر کند. هیچ تضمین ثابتی برای مانایی بر سر یک رای سیاسی در ایران وجود ندارد. انتشار یک عکس، یک گفتار، یک بیانیه و یک سند در ساعات پایانی تبلیغات می توان تمام معادلات و نتایج نظرسنجی ها را دگرگون کند.

کلمات کلیدی: انتخابات ریاست جمهوری, فرهنگ سیاسی, اصولگرایان, اصلاح طلبی, نتایج استانی

تحریریه سیاسی اثرآنلاین

 

,, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط تحلیل  , تیتریک  , سیاسی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
  عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • آخرین خبرها