سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹
»   تیتریک, سیاسی, یادداشت  »   بزدلان تروریست که به مدنیت ایران تاختند از کجایند؟
421 views
۱۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۶:۴۹

بزدلان تروریست که به مدنیت ایران تاختند از کجایند؟

ماجرای نیمروز تهران

بررسی و تحلیل جزئیات عملیات تروریستی ۱۶ خراد تهران۲

تحریریه سیاسی:  در ادامه ی بررسی چرایی، اهداف، زمینه ها ی عملیات تروریستی روز گذشته در تهران به عوامل دیگری از ابعاد این ماجرا می پردازیم.

  • نوع کنش و کیفیت انجام عملیات گواه این موضع است که احتمال این که افراد انتخاب شده بومی – محلی باشند زیاد است. دیروز پس از انتشار ویدئو مربوط به داخل ساختمان شماره ۲ مجلس از طرف داعش. کارشناسان و تحلیلگران مدعی بودند که لهجه ی صحبت کردن کردن تروریست ها حاکی از این است که آنها صرفا وانمود می کنند که عرب هستند. لذا احتمال عربی بودن و خارجی بودن آنها بسیار کم است.
  • شکل و تاکتیک عملیات با عملیات های گروه تروریستی داعش در اکثر دنیا فرق دارد. اعضای داعش که مامور انجام عملیات تروریستی می شوند معمولا اسلحه به همراه ندارند فقط با جلیقه ی انتحاری در محل حاضر شده و خود را منفجر می کنند.اما حمل اسلحه ی کلاشینکف در مرقد امام(ره) و سطح و ابعاد ضعیف عملیات نشان می دهد این عملیات به نام داعش و به کام گروههای تروریستی دیگری اتفاق افتاده است.
  • استراتژی داعش از ابتدا و تاکنون ایجاد رعب و وحشت فراگیر بوده است. بنابراین خیلی دور از انتظار نیست که گروه تروریستی داعش بخواهد با پذیرفتن مسئولیت عملیات اثبات کند که داعش هنوز با قدرت حضور دارد. از طرف  پیشروری و پیروزی های ارتش و نیروهای مردمی در عراق و سوریه که موجب ضعیف شدن و افول جریان داعش شده سران و رهبران داعش به دنبال القای این ذهنیت هستند که نباید پنداشت تاریخ انقضای تفکر جهادی داعش فرا رسیده است بنابراین با کمال آرامش و به سرعت مسئولیت عملیات را در تهران بر عهده می گیرد. کمای این که نباید فراموش کرد در سالهای ابتدایی ظهور و اوج اشغال داعش که در عراق به ۴۰ کیلومتری مرز های ایران  رسیده بود هیچ گونه عملیاتی در ایران انجام نداد حال که نفس های آخرش را می کشد می خواهد در تهران دست به اقدام  ناامن کننده بزند؟  به نظر می رسد استراتژی جنگی داعش در حال حاضر این باشد که نیروهای باقی مانده ی خود را حفظ و متمرکز کند تا بتواند مدت زمان بیشتری در عراق و سوریه بماند نه این که نیروهای خود را پراکنده کند و سرعت سرنگونی خود را افزایش دهد.
  • برخی مسئولان طی دیروز و امروز در برنامه های مختلف تلویزیونی اشاره کردند به این مسئله که افرادی که دیروز در حرم امام راحل قصد عملیات داشتند در ابتدا و در حین شلیک به اطراف شعار سر می دادند این شعار ها شعارهای های معمولی داعش یعنی “الله اکبر” نبوده است. با توجه به مضمون و محتوای این شعارها  که احتمالا توهین به حاکمیت نظام و افراد خاصی بوده است. داعشی بودن عملیات را با تردید روبرو می کند.
  • شبکه ی اعماق( تلویزیون رسمی داعش معمولا نیروهای داعش را مقاتل به معنای “رزمنده” می نامد اما درکلیپ دیروز منتسب به عملیات داعش در مجلس، از لفظ مهاجم استفاده شده است.

ادامه دارد…

کلمات کلیدی: حملات تروریستی تهران، داعش، مجلس شورای اسلامی، مرقد امام، عملیات تروریستی، حمله انتحاری، داعش، ناتو عربی

مژگان قانع/اثر انلاین

 

 

 

مطالب مرتبط تیتریک  , سیاسی  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
رضا سلگی رئیس شورای شهر گرمدره در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه جاذبه با اشاره به عملکرد یکسال گذشته شوراگفت:در یک سال گذشته طراحی و انجام کارهای تحقیقاتی را با توجه به آنکه نیاز است کارها در شهر به صورت...
داود سعیدیان نائب رئیس شورای اسلامی شهرگرمدره در مصاحبه با هفته نامه جاذبه گفت:با توجه به آنکه گرمدره در سال 83 با تجمیع 5 روستا به شهر تبدیل شد و از بافت سنتی آماده شدیم جهت بسترسازی برای یک بافت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها