دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۶
»   اجتماعی, اقتصادی, یادداشت  »   بیکاری و تعاریف انواع بیکاری
1,769 views
۸ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۴۸

رشته یادداشت های تحلیلی، با موضوع بررسی علل بیکاری در شهر کرج

بیکاری و تعاریف انواع بیکاری

نتایج بسیاری از پژوهش ها و تحققیات متعدد نشان داده است که ریشه ی اصلی بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی، افسردگی، خشونت،اعتیاد، تاخیر در ازدواج، طلاق، فساد،جرم و بزهکاری، سرقت و خودکشی نشات گرفته از بیکاری افراد است

رشته یادداشت های تحلیلی، با موضوع بررسی علل بیکاری در شهر کرج
بیکاری و تعاریف انواع بیکاری
یکی از عمده ترین چالش های حوضه ی اقتصاد و توسعه درهر جامعه ای و دغدغه ی اصلی هر دولتی معضل بیکاری است اهمیت این موضوع به این خاطر است که از یک طرف اصلی ترین بخش سرمایه یک ملت که همانا نیروی انسانی فعال و کارامد آن است بدون استفاده و به تدریج از بین می رود و به تبع تولید، رشد و توسعه ی اقتصادی و اجتماعی آن جامعه نیز عقب می افتد. از طرف دیگر تاثیر و پیامدهای روانی، عاطفی و اجتماعی فرهنگی بیکاری افراد به مراتب بیش از خود معضل بیکاریست. نتایج بسیاری از پژوهش ها و تحققیات متعدد نشان داده است که ریشه ی اصلی بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی، افسردگی، خشونت،اعتیاد، تاخیر در ازدواج، طلاق، فساد،جرم و بزهکاری، سرقت و خودکشی نشات گرفته از بیکاری افراد است اهمیت کار و کسب درآمد از دیدگاه اسلام تا بدانجا اهمیت دارد که در دسترس نبودن معاش را خطری می داند که اعتقادات آدامی را تهدید می کند همچنین فردی که برای خانواده اش کار می کند جهاد فی سبیل الله می کند و مردی که معاش خانواده اش را بر دوش دیگری می اندازد ملعون است. در نگاهی دیگر سفارش شده است که نفست را بکار گمار قبل از آن که او تو را مشغول به کاری کند. بنابراین لزوم پرداختن به مباحث کار و بیکاری، آگاهی بخشی به مردم و یادآوری برای مسئولان از رسالت های مهم رسانه است.


اساسا بیکاری در شهرها بیش از روستاهاست. در این میان شهر کرج با بیش از دو نیم میلیون نفر جمعیت، رشد بالای جمیت، برخورداری از جمعیتی جوان و با تحصیلات عالی متاسفانه، نرخ بیکاری در آن نیز بسیار بالاست با وجود این که پتانسیل های صنعتی و معدنی، کشاورزی و خدماتی و حتی تخصصی در آن زیاد است. اما به راستی ریشه ی این معضل را در چه چیزی می توان یافت؟
ابتدا لازم است به تعریف چند مفهوم اساسی بپردازیم:
کار و شغل: هر گونه فعالیت که پاداشی محسوس (که اغلب به شکل پول است) را در برداشته باشد کار می گویند و شغل هم در واقع ساز و کاریست برای رسیدن به درآمد.
بیکاری و انواع آن: به فردی که تمایل و عزم انجام کار را دارد اما کار پیدا نمی کند بیکار می گویند. بنابراین بیکاری زمانی بوجود می آید که جمعیت فعال و مولد اقتصادی هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند.
بیکاری آشکار: در واقع به آن دسته از افرادی که به صورت روشن و واضح جویای کار هستند و کاری پیدا نمی کنند اطلاق می شود.
بیکاری پنهان: افرادی که به ظاهر فعالیت و کار می کنند اما کارشان در تولید و پیشرفت نقشی ندارد لذا حذف آن هم تاثیری ندارد بیکار پنهان می گویند.
بیکاری فصلی: گروهی از افراد که بنا به شرایط زمانی خاص فقط مشغول فعالیت هستند و در بخشی از سال بیکاراند، مانند کشاورزان و کارگران فصلی. بیکار فصلی گفته می شود.
بیکاری اصطحکاکی: به بیکاری اطلاق می شود که فرد بنا به مهارت، تخصص و تمایل کار در جامعه دارد اما هنوز فرست مناسب برای فعالیت پیدا نکرده است مانند فارق التحصلان دانشگاهی که بعد از اتمام تحصیلات به دنبال کار می گردند یا افرادی شغل خود را می خواهند تغییر دهند. در واقع فاصله ی بین تلاش فرد برای یافت کار و رسیدن به کار را بیکاری اصطحکاکی می گویند.
بیکاری ساختاری: بیکاری که نشات گرفته از ساختار نامناسب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه باشد بیکاری ساختاری است به عنوان مثال عدم توجه به شغل ها، مهارت ها وتخصص های مورد نیاز موجب بیکاری خروجی دانشگاهها، فارق التحصیلان و جوانان می شود.
ادامه دارد…
کلمات کلیدی: کار,بیکاری,انواع بیکاری,بیکاری آشکار,بیکاری پنهان,بیکاری فصلی,بیکاری ساختاری,البرز,کرج
سرویس اقتصادی اثر آنلاین

۱

مطالب مرتبط اجتماعی  , اقتصادی  , یادداشت

  فضای سبز به‌ویژه پارک‌های شهری، به‌عنوان عصر اصلی در اوقات فراغت و آرامش بخشی به شهروندان حیاتی است. از سوی دیگر، یکی از راههای رسیدن به توسعه پایدار و ایجاد سرزندگی، داشتن رفاه و آسایش در زندگی جامعه می‌باشد که...
سال 1359 درست دو سال پس از تولد نظامی مبتنی بر آراء مردم و در پی انقلابی عظیم و شکوهمند، در واپسین روزهای شهریور سال پنجاه و نه، جهان شاهد شروع جنگی نابرابر از سوی همسایه ی غربی ایران بود؛...
به گزارش اثرآنلاین از کرج اکبر سلیم نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج در برنامه تجلیل از المپیون ها و مدال آوران المپیک البرز که در سالن میلاد شهرداری کرج با تقدیر از جوانان و ورزشکاران گفت:ورزشکاران افتخاران البرز...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز؛  حجت الاسلام شمس الله فلاح مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز به همراه علی معدنی پورمعاون اداری مالی و جمعی از کارشناسان اداره کل...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها