پنجشنبه, ۰۳ اسفند ۱۳۹۶
»   اجتماعی, اقتصادی, یادداشت  »   بیکاری و تعاریف انواع بیکاری
1,953 views
۸ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۴۸

رشته یادداشت های تحلیلی، با موضوع بررسی علل بیکاری در شهر کرج

بیکاری و تعاریف انواع بیکاری

نتایج بسیاری از پژوهش ها و تحققیات متعدد نشان داده است که ریشه ی اصلی بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی، افسردگی، خشونت،اعتیاد، تاخیر در ازدواج، طلاق، فساد،جرم و بزهکاری، سرقت و خودکشی نشات گرفته از بیکاری افراد است

رشته یادداشت های تحلیلی، با موضوع بررسی علل بیکاری در شهر کرج
بیکاری و تعاریف انواع بیکاری
یکی از عمده ترین چالش های حوضه ی اقتصاد و توسعه درهر جامعه ای و دغدغه ی اصلی هر دولتی معضل بیکاری است اهمیت این موضوع به این خاطر است که از یک طرف اصلی ترین بخش سرمایه یک ملت که همانا نیروی انسانی فعال و کارامد آن است بدون استفاده و به تدریج از بین می رود و به تبع تولید، رشد و توسعه ی اقتصادی و اجتماعی آن جامعه نیز عقب می افتد. از طرف دیگر تاثیر و پیامدهای روانی، عاطفی و اجتماعی فرهنگی بیکاری افراد به مراتب بیش از خود معضل بیکاریست. نتایج بسیاری از پژوهش ها و تحققیات متعدد نشان داده است که ریشه ی اصلی بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی، افسردگی، خشونت،اعتیاد، تاخیر در ازدواج، طلاق، فساد،جرم و بزهکاری، سرقت و خودکشی نشات گرفته از بیکاری افراد است اهمیت کار و کسب درآمد از دیدگاه اسلام تا بدانجا اهمیت دارد که در دسترس نبودن معاش را خطری می داند که اعتقادات آدامی را تهدید می کند همچنین فردی که برای خانواده اش کار می کند جهاد فی سبیل الله می کند و مردی که معاش خانواده اش را بر دوش دیگری می اندازد ملعون است. در نگاهی دیگر سفارش شده است که نفست را بکار گمار قبل از آن که او تو را مشغول به کاری کند. بنابراین لزوم پرداختن به مباحث کار و بیکاری، آگاهی بخشی به مردم و یادآوری برای مسئولان از رسالت های مهم رسانه است.


اساسا بیکاری در شهرها بیش از روستاهاست. در این میان شهر کرج با بیش از دو نیم میلیون نفر جمعیت، رشد بالای جمیت، برخورداری از جمعیتی جوان و با تحصیلات عالی متاسفانه، نرخ بیکاری در آن نیز بسیار بالاست با وجود این که پتانسیل های صنعتی و معدنی، کشاورزی و خدماتی و حتی تخصصی در آن زیاد است. اما به راستی ریشه ی این معضل را در چه چیزی می توان یافت؟
ابتدا لازم است به تعریف چند مفهوم اساسی بپردازیم:
کار و شغل: هر گونه فعالیت که پاداشی محسوس (که اغلب به شکل پول است) را در برداشته باشد کار می گویند و شغل هم در واقع ساز و کاریست برای رسیدن به درآمد.
بیکاری و انواع آن: به فردی که تمایل و عزم انجام کار را دارد اما کار پیدا نمی کند بیکار می گویند. بنابراین بیکاری زمانی بوجود می آید که جمعیت فعال و مولد اقتصادی هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند.
بیکاری آشکار: در واقع به آن دسته از افرادی که به صورت روشن و واضح جویای کار هستند و کاری پیدا نمی کنند اطلاق می شود.
بیکاری پنهان: افرادی که به ظاهر فعالیت و کار می کنند اما کارشان در تولید و پیشرفت نقشی ندارد لذا حذف آن هم تاثیری ندارد بیکار پنهان می گویند.
بیکاری فصلی: گروهی از افراد که بنا به شرایط زمانی خاص فقط مشغول فعالیت هستند و در بخشی از سال بیکاراند، مانند کشاورزان و کارگران فصلی. بیکار فصلی گفته می شود.
بیکاری اصطحکاکی: به بیکاری اطلاق می شود که فرد بنا به مهارت، تخصص و تمایل کار در جامعه دارد اما هنوز فرست مناسب برای فعالیت پیدا نکرده است مانند فارق التحصلان دانشگاهی که بعد از اتمام تحصیلات به دنبال کار می گردند یا افرادی شغل خود را می خواهند تغییر دهند. در واقع فاصله ی بین تلاش فرد برای یافت کار و رسیدن به کار را بیکاری اصطحکاکی می گویند.
بیکاری ساختاری: بیکاری که نشات گرفته از ساختار نامناسب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه باشد بیکاری ساختاری است به عنوان مثال عدم توجه به شغل ها، مهارت ها وتخصص های مورد نیاز موجب بیکاری خروجی دانشگاهها، فارق التحصیلان و جوانان می شود.
ادامه دارد…
کلمات کلیدی: کار,بیکاری,انواع بیکاری,بیکاری آشکار,بیکاری پنهان,بیکاری فصلی,بیکاری ساختاری,البرز,کرج
سرویس اقتصادی اثر آنلاین

۱

مطالب مرتبط اجتماعی  , اقتصادی  , یادداشت

مقدمه: اهمیت کلان داده ها در چند سال اخیر بسیار زیاد شده است که از جمله علت های آن بحث فضای ذخیره سازی زیاد و بروز شبکه های اجتماعی با حجم زیادی از اطلاعات و استفاده از سنسورها در قسمت...
بروز تظاهرات صورت گرفته در چند روز گذشته هرچند که همه در یک قالب نیست و مطالباتشان هم ایضا یکی نیست و حتی بعضا برخی از تجمعات از جنس مردمی نیست و نیات ساختارشکنانه دارد، اما آنها که مردمی هستند ...
هرساله معمولا در آذر و دی ماه بودجه سال بعد توسط دولت به مجلس ارائه می شود.امسال هم این اتفاق افتاد اما یکی از مهمترین ویژگی هایی که در بودجه امسال وجود داشت یک تناقض آشکار در بودجه با منویات...
سالهای سال است که وضع اقتصادی کشور دچار مشکلات عدیده ای است که از جمله مهمترین های آن تورم، رکود و افزایش فاصله سطح زندگی بین فقیر وغنی(ضریب جینی) است. این مشکلات شاید برای قسمتی از جامعه که سطح زندگی متوسط...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • کلان داده ها

    کلان داده ها

    کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
    علمی و فناوری
  • آخرین خبرها