یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, استان البرز, گزارش  »   تاثیرات مثبت و منفی وجود زندان ها در شهر
845 views
۲۵ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۴۱

تاثیرات مثبت و منفی وجود زندان ها در شهر

احساس امنیت یکی از مهم ترین شاخص های کیفیت فضای شهری است. بخشی از فرآیند پیچیده ی امنیت مربوط ابعاد فیزیکی و محیطی آن در شهر است بنابراین مدیریت شهری موظف است از طریق بکار بستن برنامه ریزی ها و طرح های محیطی مناسب در چار چوب قوانین و آیین نامه ی ابلاغی سیاست گذاری های کلان کشور، اقدام به ساخت زندان ها و ندامتگاههای مناسب در خارج از شهرها کنند.

بر اساس الزام قانونی و آیین نامه ی ابلاغی آن مصوب هیئت وزیران در سال ۸۶ و احکام ماده ی ۱۲۹ لایحه ی برنامه ی ششم توسعه ی مصوب نمایندگان مجلس در سال ۹۵، در راستای طرح ساماندهی زندان ها و مراکز امنیتی و اجرای احکام کیفری، کلیه ی دستگاههای ذی ربط و اجرایی اعم از وزارت مسکن و شهر سازی، وزارت دادگستری ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت جهاد و کشاورزی و سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری مکلف هستند همه ی زندان ها و مراکز اقدامات امنیتی و تربیتی را به ویژه در کلانشهرها  به خارج از شهر انتقال دهند. و در رابطه با مکان یابی ، طراحی استاندارد و ساخت مراکز جدید اقدامات لازم مطابق موارد تنظیمی قوانین مذبور اقدام شود.

از آنجا که کلانشهر کرج یکی از بزرگترین شهر های ایران است که در احاطه ی چندین زندان و ندامتگاه قرار گرفته  است به تبع مشکلاتی در حوزه ی مدیرت شهری و امنیتی نیز بر این شهر چیره شده است از جمله:

حاشیه نشینی و ساخت و ساز های غیر استاندارد در حاشیه ی شهر و نزدیک زندان ها: شهر کرج به واسطه ی حجم بالای مهاجرت از پر جمعیت تر ین و پر تراکم ترین شهر های ایران است بخشی از این مهاجران به دنبال بهبود کسب و کار به پایتخت آمده و کرج را به عنوان خوابگاه و محل سکونت برگزیده اند. گاه به سبب نداشتن مهارت و تخصص کافی جذب مشاغل کاذب و باندها ی خلاف و انواع قاچاق می شوند. لذا پس از دستگیری و به منظور تحمل اجرای حکم، به زندان های کرج انتقال داده می شوند. به تبع خانواده های آن ها بدون حمایت های سرپرست در مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی و فرهنگی و امنیتی زیادی دست به گریبان می شوند لذا در حاشیه ی شهر و محله های نا امن و غیر استاندارد مجبور به زندگی می شوند. که حداقل نزدیک به سرپرست خانواده شان باشند.  این معضل آنجا حادتر می شود که زنان و کودکان این قبیل خانواده ها به منظور تامین مایحتاج زندگی خود به دست فروشی در چهار راهها، و گاه دزدی، روی می آورند . در رابطه با افراد و گروههایی هم که خانواده هایشان در شهرستان است و خودشان در اینجا در حال تحمل حکم در زندان هستند همین فرایند صادق است. و در نهایت این امر می تواند منجر به افزایش میزان جرم و بزهکاری ها در شهرها از جمله کرج شود.

مورد بعدی هزینه های بالایی است که متوجه دستگاههای برنامه ریزی و مدیریت شهری و همچنین دستگاههای امنیتی استان می شود . چرا که مقابله با جرائم و بزهکاران، برقراری نظم و امنیت و همچنین مدیریت زندانها با این حجم بالا از زندانیان ،مشکلات ساخت و ساز مسکن، بهداشت  و درمان و فضای کالبدی شهر نیازمند صرف هزینه های بالایی از جانب سازمانها و نهادهای مسئول دولتی است.

مسئله ی بعدی صورت و مناظر زشت شهری است که ذهن شهروندان را مکدر می کند- آن زمان که از کنار این مراکز عبور می کنند و یا در نزدکی آن زندگی می کنند. تحقیقات نشان داده است که این گونه سازه ها  بر روی روان و کیفیت زندگی  شهروندان دیگر آثار منفی و سوء ی برجای می گذارد.

ذکر دونکته در پایان ضروری است:۱- هر گونه انتقال زندان ها به خارج شهر ها نیازمند  صرف هزینه ها بسیاری لست. که صرفا با فروش مراکز قدیمی در داخل شهر تامین نمی شود.  لذا ساخت استاندارد این زندانها و همچنین نگهداری از این تعداد زندانی موجرد مستلزم صرف هزینه است که متوجه سرمایه و بودجه ی استان می باشد. بنابراین به نظر می رسد در مرحله ی اول  انتقال زندانیان غیر بومی در دستور کار باشد منطقی تر است. لذا آن هزینه هایی که قرار است برای ساخت زندان جدید صرف شود  صرف ایجاد اشتغال، آموزش مهارت و تخصص  و ارائه تحصلات مالی شود که میزان جرم و جنایت را کاهش دهد.

۲-نکته ی بعد ی این که فروش زندان های داخل و مراکز و ندامتگاههای داخل شهر در پاره ای موارد می تواند برا ی امنیت ملی دردسرساز باشد به ویژه زمانی که با کمبود مراکز بازداشتی در داخل شهر مواجه هستیم.

کلمات کلیدی:  البرز, کرج,زندانیان,زندان, ندامتگاه, بازداشتگاه,امنیت,مهاجرت, جرم, کهریزک,حاشیه نشینی

تحریریه اثر آنلاین

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , گزارش

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها