جمعه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
»   دسته‌بندی نشده  »   تازیانه بی سوادی رسانه ای بر پیکر ایران
299 views
۱۱ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۴۸

تازیانه بی سوادی رسانه ای بر پیکر ایران

تجمعات وتظاهراتی که در چند روز گذشته برگزار شده است از جنبه های مختلفی قابل بحث و بررسی است اما در این جا قصد داریم در رابطه با تاثیر رسانه ها بر شعله ور تر شدن آن و همچنین رادیکال شدن و خروج از مسیر مطالبه گری و ورود به بحث تخریب صحبت کنیم.

به گفته بسیاری شروع تجمعات از مشهد بود و آنهم هنگامی که عده ای در مقابل شهرداری مشهد در رابطه با مشکلات موجود از جمله مسائل اقتصادی تجمع کرده بودند و شعار می دادند،اما با گذشت اندک زمانی سمت و سوی این شعارها و مدل کنش تظاهر کنندگان تغییر کرد و شعارهای متفاوت،ساختارشکنانه و گاه متضاد سر داده شد.ضمن آنکه این تظاهرات در شهرهای دیگر ایران نیاز بروز کرد.

در ابتدا باید به این موضوع توجه داشت که نباید تمام تجمعات و تظاهرات صورت گرفته را از یک جنس و دارای یک مطالبه واحد در نظر گرفت  بلکه باید توجه داشت که ضمن آنکه بعضی مطالبات ملی بوده است اما بعضی دیگر حتی مطالبات محلی بوده است که مطرح شده است.اما نکته تلخ ماجرا آنکه رسانه های خارجی و گاه معاند با تغییر پوسته و خبررسانی غیر واقعی سعی در ذاعقه سازی دروغین،ترویج مخالفت ساختاری و ضد حکومتی و ایجاد نارضایی با ارائه اخبار دروغین داشتند.

آش آنجا شور تر شد که حتی عکس راهمپیمایی نه دی در یک کانال تلگرامی تروریستی به تجمعات ضد حکومتی نسبت داده شد.

همچنین با توجه به آنکه در کف جامعه به خاطر مشکلات مختلف از جمله اقتصادی و اجتماعی عده ای از سطح متوسط و فقیر جامعه دچار مشکلات عدیده ای هستند ،توسط رسانه های بیگانه سعی شد فضا و بستر به صورتی مدیریت شود که این قشر برای حضور در کف خیابان و اعتراض آنهم به صورت رادیکال تحریک شوند که ازجمله آن استفاده از کلمات کلیدی مثل تظاهرات سراسری و یا ارائه آدرس برای تجمع و همچنین پخش فیلم از سایر تجمعات صورت گرفته و یا جعل فیلم های تجمعات سالهای گذشته و غیره به عنوان تجمعات تازه از جمله آن است.

اما در نهایت سخن ضمن آنکه به دغدغه های به حق مردم باید احترام گذاشته شود و مسئولین باید به صورت واقعی و نه شعار گونه به حل مشکلات بپردازند مشکلی که اکنون مردم و جامعه ما با آن دست به گریبان است نداشتن سوادرسانه ای در مواجه با رسانه هاست.در حالی که مردم هرروزه از رسانه ها استفاده می کنند آنرا مرجع تعیین برخی از عقاید خود کرده اند در رابطه با کنش و واکنش های خود از رسانه به عنوان منبع استفاده می کنند و دیدن نظرات دیگران از طریق رسانه برایشان بسیار مهم است اما متاسفانه دانش درست برای استفاده از آن را ندارند.شاید اگر سوادرسانه که نه یک موضوع ایرانی که یک استاندارد ارائه شده توسط یونسکو سازمان ملل است در جامعه به شیوه درست آموزش داده می شد امروز شاهد بروز اینهمه آسیب از ناحیه استفاده از رسانه ها در جامعه نبودیم.

علیرضا عبادالهی

کارشناس سواد رسانه و مدرس دانشگاه

۰

مطالب مرتبط دسته‌بندی نشده

    عمليات و برنامه هاي آموزشي در سازمان هاي ورزشي براي رسيدن به هدف خاص و با دستيابي به هدفهاي مشخص اجرا مي‌شود و معمولاً مديران ورزشي موفق کساني هستند که از قدرت برنامه‌ريزي دقيق و منظم برخوردار باشند و قطعا...
در جلسه امروز که به منظور انتخاب اعضای کمیسیون ها و ناظرین و نمایندگان شورای شهر در شهرداری تشکیل شد، اکبر سلیم نژاد، احد رسولی، رحیم خستو، محمد حسین خلیلی اردکانی، فریده بزنی بیرانوند، منصور وحیدی و فرج اله ایلیات...
مدیریت شهری با رویکرد اجتماعی با رشد عظيم شهرها در دو يا سه دهه اخير و نقش چندگانهاي كه اين شهرها ايفا ميكنند، برنامهريزي و مديريت شهری به طور روزافزونی پيچيده و دشوار گرديده است. پيچيده شدن روابط فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • کلان داده ها

    کلان داده ها

    کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
    علمی و فناوری
  • آخرین خبرها