پنجشنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹
»   سیاسی, یادداشت  »   تبیین نخستین رویدادهای مهم سیاسی و غیر سیاسی در انتخاباتی که گذشت!
456 views
۷ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۲۵

برای نخستین بار...

تبیین نخستین رویدادهای مهم سیاسی و غیر سیاسی در انتخاباتی که گذشت!

در انتخاباتی که گذشت حوادثی روی داد که برخی از آنها برای نخسین بار بود که اتفاق افتاد. حتی بعضا به جرات می توان گفت بر سرنوشت انتخابات نقش کلیدی و تعیین کننده داشت.

 • برای نخستین بار بود که بیش از ۱۶۰۰ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور رفته و ثبت نام کردند. به موازات آن در انتخابات شورای شهر نیز بیش از هر دوره ی دیگری ترافیک ثبت نام داشت. حتی پس از احراز صلاحیت هم تعداد کاندیداها آنقدر زیاد بود که شهروندان دچار نوعی سردرگمی شدند.
 • برای نخستین بار بود که شورای عالی اصلاح طلبان برای شورای شهر هم لیست امید تهیه کرد تا به این ترتیب مردم با انتخاب لیست اعضای اصلاح طلبی، شورای شهر را نیز وارد عرصه ی رقابت جناحی کنند. جناح اصلاحات برای اکثر کلانشهرها و شهرهای بزرگ و داری وزن سیاسی بالا مانند تهران، قم، تبریز، اصفهان، مشهد، یزد، گرگان، همدان، اراک و.. لیستی از افراد متخصص در حوزه ی مدیریت شهری با اعتقاد به مبانی و مشی اصلاحاتی تهیه نمود. که در پایان در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، سمنان، شیراز، قزوین و اراک، حائز اکثریت مطلق شدند.
 • برای نخستین بار بود که مردم ایران به شعارها ی پوپولیسم و وعده ی یارانه ی سه برابری نه گفتند.
 • برای نخسین بار بود که در پیروزی نامزد ریاست جمهوری فضای مجازی با تبلیغات وسیع و تبادل و انتشار اطلاعات کذب و واقعیِ کاربران و مدیران، نقشی تعیین کننده داشت. و حتی رویه ی ستادهای تبلیغاتی در شورهای شهر و روستایی نیز به سمت تشکیل گروههای حمایت کننده در شبکه های مجازی تغییر کرد.
 • .برای نخستین بار بود که انتصابت به افراد و اشخاص بر سرنوشت انتخابات تاثیر گذاشت.
 • برای نخسین بار بود که در تعداد زیادی از حوزه های انتخابیه شوراهای شهری و روستایی فرایند اخذ ارا و شمارش ان به شکل تمام الکترونیکی برگزار شد.
 • برای نخسین بار بود که که در تبلیغات و ارائه ی برنامه ی انتخابتی زنان و مسائل مربوط به انها نادیه انگاشته شد و به حاشیه رانده شدند.
 • برای نخسین بار بود که به هنر و هنرمندان بهای زیادی داده شد که می تواند نوید بخش ایجاد فضای باز فرهنگی در آینده باشد.
 • برای نخسین بار بود که در نامزدی انتخابات شوراهای شهرها و حتی روستا ها زنان حضور چشم گیری داشتند. اگرچه باید داخل پرانتز متذکر کرد در هیچ دوره ای هم به اندازه ی این دوره ژست زیبایی کاندیدها و جراحی های صورتی که انجام داده بودند در مطرح شدن و انتخاب آنها تاثیر نگذاشته بود.

کلمات کلیدی: انتخابات, شورای شهر, ریاست جمهوری, هنرمندان,زنان,پوپولیسم, لیست امید, شورای اصلاح طلبان
سرویس سیاسی اثرآنلاین

مطالب مرتبط سیاسی  , یادداشت

چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
ثریا چراغی:دوران کودکی برای افراد دوران خاطرات شیرین و بازی های کودکانه است،فارغ و سبک بال از هرمسئولیتی،اما برای کودک کار آن کس که شانه های کودکانه آن یارای تحمل بارمسئولیت ودغدغه کسب درآمدراندارداین دوران دیگردوران شیرین کودکی نیست.به کارگیری...
  عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • آخرین خبرها