شنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۹
»   اجتماعی, گزارش  »   تصویب پرداختی حق التدریس آموزش وپرورش
453 views
۱۲ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۵:۱۹

پرداخت حق‌التدریس‌ها انجام می پذیرد/ ساماندهی پرداخت حقوق‌ در آموزش‌وپرورش

تصویب پرداختی حق التدریس آموزش وپرورش

هر سال به دلیل کسری اعتبار حق التدریس‌ نیروهای رسمی و آزاد آموزش‌وپرورش و حقوق سرباز معلمان با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شد.بنا بر اظهارات سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس برطبق تصویب مصوبه پرداخت حقوق ها در مجلس دولت موظف شد تمام حقوق‌ها را به صورت یکجا پرداخت کند.

 به گزارش گروه اجتماعی اثرآنلاین، پرداخت حق‌التدریس معلمان رسمی آموزش‌وپرورش، حقوق معلمان حق‌التدریس، حقوق سرباز معلمان و نیروهای قراردادی که هر سال به دلیل کسری بودجه آموزش‌وپرورش با تاخیرهای بسیار چند ماهه پرداخت می‌شدبا تصویب ان در مجلس دولت موظف به پرداخت حقوقها به صورت یکجا شد.

در بودجه سال ۹۶ دولت برای آموزش‌وپرورش، اعتبار مربوط به حقوق و مزایا ( بند و ) معادل ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده است و بودجه مربوط به سایر هزینه‌های اجتناب ناپذیر و ضروری معادل ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که بنا بر اظهارات برخی کارشناسان بودجه‌ به میزان دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان کسری خواهد داشت.

مسئولان آموزش‌وپرورش اظهار داشتند بودجه بند سایر آموزش و پرورش ، در سال‌های اخیر با کاهش مواجه شده، این بخش مربوط به هزینه‌های غیر پرسنلی می باشد همچنین در این بخش حقوق سرباز معلمان، حق‌التدریس نیروهای شاغل و آزاد نیز تعریف می‌شود.

موضوعی که علی اصغر فانی وزیر سابق آموزش‌وپرورش در جلسه تودیع خود از آن به عنوان واقعیتی تلخ  در آموزش‌وپرورش یاد کرد و گفت:  باید یک واقعیت تلخ را بگویم سهم اعتبارات غیرپرسنلی از کل اعتبارات آموزش و پرورش از۱٫۶ درصد در سال ۹۲ به یک درصد در سال ۹۴ کاهش یافت و با یک درصد چه کاری می توان کرد؟ از اعتبار اختصاص یافته به بند سایر باید هزینه‌های جاری، سرانه مدرسه و بحث‌های کیفیت بخشی  اجرا شود.

در سال ۹۵ برای هزینه‌های سایر در  آموزش‌وپرورش  بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است که از این رقم باید ۶۰۰ میلیارد تومان برای حق التدریس شاغلان، ۱۵۰ میلیارد تومان حق‌التدریس نیروهای آزاد، ۲۰۰ میلیارد تومان برای نیروهای قراردادی، ۳۰۰ میلیارد تومان بابت بیمه تکمیلی و ۷۵ میلیارد تومان بابت نیروهای سربازمعلم پرداخت شود. در حقیقت در بخش سایر دو هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق‌ها نیاز است که صرفا ۴۰۰ میلیارد تومان برای آن اختصاص یافته است.

به همین دلیل یکی از پیشنهادات جدی آموزش‌وپرورش برای جبران بخشی از کسری بودجه، قرار گرفتن حقوق قراردادی‌ها، سرباز معلمان و حق‌التدریس نیروهای آزاد و شاغل  در بند حقوق و مزایا (بند و) بود چرا که این هزینه‌ها ماهیت حقوق دارند و اگر در بند (و) لحاظ شوند همراه با حقوق هر ماه سایر کارکنان پرداخت خواهند شد و دیگر با تاخیرهای چند ماهه مواجه نخواهند بود.

مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۶، مصوبه‌ای را داشت که براساس آن دولت را موظف کردند حقوق ماهانه شاغلان وزارت آموزش و پروش را به صورت ماهانه و هم زمان پرداخت کند.

در همین رابطه منصور مجاوری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش به تسنیم گفت:‌ با این مصوبه مجلس امیدواریم از سال آینده حقوق نیروهای رسمی و پیمانی با یکدیگر و به صورت همزمان پرداخت شود این موضوع کمک خوبی به آموزش و پرورش خواهد بود و می‌تواند بخشی از کسری‌ها را جبران کند.

وی پیشتر نیز اعلام کرده بود:‌ از ابتدای سال ۹۵ تاکنون چند جلسه با آقای نوبخت داشتیم که پذیرفتند تا حق التدریس نیروهای آزاد و سربازمعلم در بند (و) یعنی حقوق لحاظ شود و این موضوع هم اکنون در کمیسیون تلفیق مصوب شد که اگر در صحن علنی مصوب شود کمک خوبی به آموزش و پرورش خواهد بود.

حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در این رابطه به تسنیم گفت:‌ بر اساس مصوبه مجلس، دولت موظف می‌شود حقوق کارکنان آموزش‌وپرورش را به صورت ماهانه پرداخت کند  و براین اساس هر موضوعی که ذیل عنوان حقوق تعریف شود ازجمله حقوق نیروهای رسمی، پیمانی و سرباز معلمان باید به صورت منظم در هر ماه پرداخت شود.

وی افزود: براین اساس دولت باید در بند سایر بودجه آموزش‌وپرورش تجدید نظر کند و موارد مربوط به حقوق کارکنان را از این بند حذف کند. خزانه نیز موظف است، هر ماه حقوق تمام کارکنان آموزش‌وپرورش را پرداخت کند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هر چند با این مصوبه باز هم کسری بودجه آموزش‌وپرورش پا برجا خواهد بود اما گامی رو به جلو برای حل معضل کسری بودجه آموزش‌وپرورش است.

 

تسنیم

مطالب مرتبط اجتماعی  , گزارش

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
شهردار جدید شهر گرمدره در جلسه معارفه خود که باحضور اکبریان نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی،مدیرکل شوراهای استانداری البرز، اعضای شورای شهر بود با اعلام آمادگی در بحث فعالیت های عمرانی گفت:در فرمانداری همیشه سعیمان آن بود که در...
  به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه از گرمدره مراسم معارفه هومن قدوسی شهردار جدید گرمدره صبح پنجشنبه بیست و دوم شهریورماه نودوهفت در سالن جلسات شهرداری گرمدره برگزار شد. عزیزاکبریان نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها