جمعه, ۲۷ مهر ۱۳۹۷
»   اجتماعی, استان البرز, کرج, یادداشت  »   تعریف فضای سبز شهری چیست؟
1,753 views
۹ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۵:۳۱

تعریف فضای سبز شهری چیست؟

 

پیش از آنکه به بحث مربوط به فضای سبز شهری در شهر کرج بپردازیم شاید بهتر آن باشد که گذری اجمالی بر اهمیت مساله فضای سبز و مسائل و ویژگی های مهم آن بپردازیم.

فضای سبز شهری به شکل ساده به آن بخش از سطح از کاربری زمین فضای شهر اطلاق می شود که با گونه های های متنوع و مختلف گیاهی پوشش داده شده است بطوری که منجر به اثر گذاری در کاهش آلودگی های صوتی، شیمیایی، وگرد و غبار، افزایش اکسیژن موجود در هوا، تلطیف هوا، افزایش رطوبت، و در نهایت افزایش سطح سلامت روانی و کیفیت زندگی شهروندان شود.  لذا تاکید بر این صورت از تعریف باعث جدا شدن تعریف تصوری فضای سبز شهری صرفا چمن، از فضای سبز پوشیده از گونه های درختی و مفید می باشد.

فضای سبز شهری به عنوان کارکردی زیست محیطی از فضای شهر با هدف افزایش کیفیت زندگی زیستی و تعادل بخشی  متابولیسم پیکره ی نظام شهری ارزیابی و طراحی می شود. که به طور کلی مدیریت فضای سبز شهری به عنوان بخشی از مدیریت شهری مسئولیت کلیه ی مراحل طراحی، کاشت، حفظ و نگهداری و توسعه ای فضای سبز را برعهده دارد.

به منظور جلوگیری از سلیقه ای برخورد کردن و یا دوگانگی و تشتت آرا در مقدار و اصطلاحا سرانه ی فضای سبز شهر مفهوم استاندارد آن به معنای سرانه ای و مقدار ظرفیت قابل قبول هر شخص در استفاده و اختصاص فضای سبز شهری مطرح است. استاندارد فضای سبز شهری به  ابعاد پیچیده ی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مهم تر از همه ارزش های اجتماعی محل بستگی دارد لذا استاندارد تعریف شده  برای هر منطقه به صورت محلی بر اساس شرایط آب و هوایی، اقلیم هر منطقه و ارقام گیاهی و دیگر خصوصیات زیست-اقلیم محلی متفاوت است.

استاندارد فضای سبز شهری در غالب کشورهای جهان متفاوت است. به عنوان مثال در ایالات متحده. در سوئیس، فرانسه و… ارقامی که مورد نظر استاندارد است با هم فرق دارد. اما آنچه که از سوی مدیریت محیط زیست سازمان ملل متحد اعلام کرده است رقمی بین ۲۵-۲۰ متر مربع برای هر نفر است.بر اساس بررسی های وزارت مسکن و شهر سازی سرانه ی استاندارد فضای سبز شهری شهرهای ایران بین ۷ تا ۱۲ متر مربع برای هر نفر در نظر گرفته شده است که این در واقع یک استاندارد کلی است در حالیکه استاندارد سرانه فضای سبز برای هر شهر با شهر دیگر نیز متفاوت است به عنوان مثال استاندارد سرانه ی فضای سبز شهر کرج با شهر یزد به عنوان شهری کویری و یا رشت به عنوان شهری ساحلی متفاوت خواهد بود. میزان شاخص استاندارد فضای سبز به طور مستقیم بر سلامت روان و امنیت شهروندان تاثیر می گذارد. به ویژه در مناطق مسکونی و شهر های صنعتی که افراد وقت بیشتری را در کار و فعالیت های خشن و نا سالم سپری می کنند. لذا مهم است که بدانیم سهم هر فرد از از فضای سبز در منطقه ی مسکونی ۳۰-۵۰ متر مربع کمتر نباشد. و برای رسیدن به یک پارک و بوستان مناسب بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت لازم نباشد.

فضای سبز فقط پارک و بوستان نیست. بلکه در یک تقسم بندی کلی به کلیه فضاهای سبز خیابانی، فضاهای سبز عمومی، و فضاهای سبز نیمه عمومی جزو فضای سبز شهری محسوب می شوند.

آنچه در محاسبات مربوط سرانه ی فضای سبز شهری در هر مجموعه ی مدیریتی استفاده می شود بر مبنای شاخص هایی از قبیل متوسط مساحت مورد نظر برای رشد سالم یک درخت، ویژگی های اقلیم محلی، کیفیت محیط زیست، تراکم نفر یا اتاق در واحد های مسکونی است.

کلمات کلیدی: مدیریت, مدیریت شهری, فضای سبز,پارک ها,البرز,کرج,محیط زیست, شهروندی

تحریریه اثر آنلاین

۰

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , کرج  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین وبه نقل از هفته نامه جاذبه رحیم خستو سخنگوی شورای اسلامی شهرکرج به خبرنگاران گفت :وزارت کشور با شهردار شدن سیروس شفقی گزینه منتخب شورا برای این پست موافقت نکرده است . وی افزود:درجلسه علنی روز یکشنبه درباره...
شهردار جدید شهر گرمدره در جلسه معارفه خود که باحضور اکبریان نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی،مدیرکل شوراهای استانداری البرز، اعضای شورای شهر بود با اعلام آمادگی در بحث فعالیت های عمرانی گفت:در فرمانداری همیشه سعیمان آن بود که در...
  به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه از گرمدره مراسم معارفه هومن قدوسی شهردار جدید گرمدره صبح پنجشنبه بیست و دوم شهریورماه نودوهفت در سالن جلسات شهرداری گرمدره برگزار شد. عزیزاکبریان نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • کلان داده ها

    کلان داده ها

    کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
    علمی و فناوری
  • آخرین خبرها