سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   تغییرات درونی بدن به هنگام ورزش
836 views
۳۰ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۵۵

تغییرات درونی بدن به هنگام ورزش

 

 

شاید تا به حال متوجه شدید وقتی که فعالیتی انجام می دهید که  به نفس نفس  می افتید ، درون بدنتان تغییراتی رخ می دهد و بعد از مدتی سازگار می شود ، طی آن کنش های خاصی از بدن در سطحی جدید به حالت ثبات ، که به آن حالت پایدار می گوییم.

 

واکنش قلب و عروق به ورزش

قلب موتور دستگاه گردش خون را تشکیل می دهد و کار آن تلمبه زدن خون به بافتهای مختلف بدن است. واکنش قلب نسبت به فعالیت زیاد بصورت افزایش وزن و حجم و ضخامت دیواره بطنها و اندازه حفره‌ها بروز می‌کند. حین ورزش به دلیل اینکه نیاز به اکسیژن بیشتری در بافت های و اندام ها داریم ، قلب  خون اکسیژن دار را با افزایش ضربان قلب و افزایش حجم ضربه ای(مقدار خون در هرضربه) به عضلات و اندام ها می رساند. این مکانیسم باعث افزایش حجم قلب و بهبود خون رسانی ، کاهش میزان چربی خون ، کاهش بیماری های قلبی و عروقی می شود.

واکنش دستگاه تنفس به ورزش

به هنگام ورزش به دلیل تولید دی اکسید کربن و نیاز به دفع آن ، نیازمند تبادل تنفسی بیشتری هستیم ، پس حجم ریه ها افزایش می یابد . بدین ترتیب قفسه سینه گشادتر شده  و هوای بیشتری را به ریه ها وارد می سازد. در نتیجه اکسیژن بیشتری از ریه ها جذب و به ماهیچه هایی که مشغول تمرین هستند،‌ بویژه  دست ها و پاها فرستاده می شوند. این مکانیسم باعث جلوگیری از مشکلات ریوی مانند برونشیت و آمفیزم می شود.

 

واکنش هورمونها به ورزش

هورمونهای زیادی در ورزش درگیر هستند و تغییراتی زیادی در بدن ایجاد میکنند. اثر بعضی هورمون ها و اهمیت آنها را بیان میکنیم . افزایش انسولین  که در جذب پروتئین و بازسازی عضلات بعد از تمرین تاثیر بسزائی دارد. افزایش اندورفین ، از افسردگی جلوگیری می کند. افزایش هورمون رشد نقش کلیدی در عملکرد سیستم ایمنی بدن، ترمیم بافت‌ها، جایگزینی سلول‌ها و استحکام استخوان‌ها ایفا می‌کند.

 

عضلات در حال ورزش ۱۰ تا ۱۸ برابر در حال استراحت احتیاج به خون دارند، ۲۰ دفعه بیشتر قند و اکسیژن مصرف مى نمایند، ۵۰ بار زیادتر گازکربنیک دفع مى نمایند، و با توجه به همین ارقام ، اهمیت کار قلب هنگام ورزش روشن مى گردد .

در واکنش قلب در برابر کار عضلانى ، مشاهده مى شود  حجم خون ، فشارخون و حتى ترکیبات فیزیکوشیمیایى خون را دگرگون مى سازد. ضربان قلب هنگام کار بدنى ، یعنى زمانى که عضلات را به فعالیت مى داریم ، ۲ – ۳ و حتى ۴ برابر، و امکان دارد به ۲۰۰ ضربه در دقیقه برسد. حجم خون ۲ – ۳ برابر میشود

نقش ورزش در عضلات بدن :

۱ قدرت انقباض و نظم ضربان قلب پس از مدتى ورزش کردن بهتر مى شود…

۲ گنجایش ریه ها بیشتر مى گردد و در نتیجه ، اکسیژن بهترى و بیشترى به بدن مى رسد… ورزش صحیح و معتدل و متناسب با مزاج ، سبب نظم و ثبات حرکات تنفس مى گردد و تنفس عمیق تر، ولى شمارش آن کمتر مى شود.

۳ هرچه شخص ورزیده تر باشد، مقدار سوخت بدنش نقصان مى یابد، یعنى در حقیقت در اثر مدتى ورزش کردن ، بدن بهتر از مواد غذایى خود استفاده مى کند.

۴ رشد و نمو بهتر انجام مى گیرد، زیرا اکسیژن بهتر و بیشتر به تمام نسوج مى رسد و در نتیجه ، فعالیت غدد داخلى افزوده شده و بنابر عقیده اى در عضلاتى که فعالیت مى کنند، موادى ایجاد مى شوند که به رشد و نمو کمک مى نماید.

۵ قوه جذب و دفع بهتر مى شود.

۶ بدن عادت مى کند در برابر مختصر فعالیت ، ناگهان نفس تنگى پیش ‍ نیاید و ضربان قلب زیاد نشود و دیرتر خسته گردد و عرق نماید.

۷ هماهنگى بین اعصاب و مراکز عصبى و تقویت اعصاب ، ایجاد شده و کارهاى فکرى ، آسانتر مى شود.

 

در مقالات بعدی از انواع فعالیت و تاثیرات هرکدام بر بدن ، فیزیولوژی ورزش ها ، تغذیه و … صحبت میکنیم.

ورزش معجزه بدن است ، ورزش را به خود هدیه دهید.

 

نویسنده : فرید فرحانی ، کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی

 

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها