دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
»   انتخابات, انتخابات ریاست جمهوری 96, تیتریک, سیاسی, یادداشت  »   تقابل قالیباف و جهانگیری،یکه تازی روحانی;در مناظره اول چه گذشت؟
614 views
۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۵۵

ارزیابی عملکرد نامزدها در نخستین مناظره ی انتخابات ریاست جمهوری 96

تقابل قالیباف و جهانگیری،یکه تازی روحانی;در مناظره اول چه گذشت؟

 

عصر دیروز، روزی پرکار و رقابتی نفس گیری برای کاندیداهای دوازدهمین دور ریاست جمهوری بود و البته مهم و کلیدی برای مردم ایران. بر اساس یکی از نظرسنجی هایی که سایت های تحلیلی- خبری داخل انجام داده بود قریب به ۳۰ درصد از مردم تمایلی به شرکت در انتخابات ندارند این همان میزان آرای خاکستری و خفته ای است که با برگزاری مناظرات جذاب و مفید در تغییر گرایش، رای و جذب این آرا به سمت و سوی خاص اثر گذار است با توجه به این که یکی از ترجیهات موثر بر انتخابات ریاست جمهوری در کشور حاکمیت ذهنیت هیجانی و احساسی بر فرهنگ سیاسی کشور است و رویکرد برنامه محوری کم رنگ بوده و چهره محوری پر رنگ است این موضوع به شدت بر چذب آرا خاکستری به نفع کاندیدای پیروز مناظره تاثیر بسیار زیادی دارد. مناظره ای که هیجان و عواطف مردم را تحریک کند. کمتر کسی فضای مناظره ی نخست را به شکلی گذشته پیش بینی می کرد اکثر کارشناسان و تحلیل گران تقابل اصلی اندیشه ها و ارزیابی عملکرد ها رو میان روحانی و رئیسی پیش بینی کرده بودند اما بر خلاف انتظارات رویارویی اصلی دو جریان سیاسی مطرح با لفاظی های قالیباف و جهانگیری و روحانی آغاز و پایان یافت. نکته ی قابل تامل این است که بطور کلی عملکرد نامزد ها را با رویکردی فرا جناحی چگونه می توان ارزیابی کرد؟

حسن روحانی: روحانی یکی از اصلی ترین نامزدهای کسب اکثریت آراست. با آرامش خاطر و نظم خاصی دیروز به تشریح برنامه ها و ایراد سخنانش در باب مسائل اجتماعی و فرهنگی کشور پرداخت.( هر چند عمدتا متمرکز بر اهمیت موضوع و مسئله بود تا ارائه ی راهبرد) شاید یکی از اصلی ترین علت این به اصطلاح اطمینان خاطر و ریلکس بودن روحانی ناشی از تقسیم کاری بود که با نامزد پوششی خود یعنی جهانگیری داشت… به همین خاطر روحانی کمتر در معرض مستقیم  انتقادات و اتهامات رقبا قرار داشت .بیشتر متمرکز بود بر بیان آرا و اندیشه های جناح اصلاح طلبان.

محمد باقرقالیباف: برخی معتقدند قالیباف با رویکرد تند و خارج از اخلاقی که دیروز در مناظرات در پیش گرفته است زمینه ی ریاست جمهوری اصلاح طلبان و شکست مجدد خود را مشابه سال ۸۴ و ۹۲ فراهم کرده است. قالیباف با استفاده از تکنیک منسوخ شده ی مناظره ی بین احمدی  نژاد با میم. میم چهره ی جدید و متفاوت از دوره های پیشین از خود نشان داد. برخی کارشناسان یکه تازی و حمایت قالیباف از عملکرد دولت پیشین را با خطر ظهور پوپو لیسم اقتصادی تعبیر و تفسیر کردند. به نظر می رسد قالیباف با توجه به این که می داند رقیب اصلی این دوره روحانی است سعی دارد به این شیوه و با به چالش کشیدن ضعف ها و اشتباهات شخصی و مدیریتی روحانی در جریان فساد های مالی و ناکارامدی مدیریتی دولت او، آرا مردم را به سمت خود جذب کند.

اسحاق جهانگیری: پس از پایان مناظره با رصد رسانه ها و فضای مجازی روشن شد که اکثر جناح ها و کارشناسان و حتی مردم جهانگیری را پیروز این رقابت می داستند . او بیش از حد انتظار ظاهر شد. و با دفاع تمام عیار از روحانی نقش یک نامزد و سپر ضربه گیر را برای او بازی کرد تا روحانی به راحتی بتواند برنامه هایش را تشریح کند( هماهنگی بین این دو دقیق و حساب شده بود) به همین خاطر برخی او را لژیونر و بت من ریاست جمهوری، و پر رنگ تر از نقشی که عارف برای روحانی در دور قبل بازی کرد خواندند و بعضا فراتر رفتند و هم تراز با مدودِف برای پوتین، او را شایسته ی مقام ریاست جمهوری دانستند. جهانگیری با دفاع از عملکرد دولت و پاسخگویی در برابر هجمه ی انتقادات و ضربات قالیباف خود را سخن گوی جریان اصلاحات معرفی کرد و با این حرکت توانست توجه و تحسین برخی چهره های سیاسی جریان اصلاح طلب را برانگیزد.جهانگیری با مقابله به مثل سعی کرد قالیباف را به سبک خودش یعنی با اشاره به ضعف ها ی شخصی، نا کارامدی در مدیریت شهرداری تهران… ضربه ی فنی کند. به این شکل جریان مناظره بین قالیباف و جهانگیری در برخی مواقع از کنترل   و مسیر اصلی خارج می شد شاید بتوان گفت یکی از دلایل اصلی مخالفت روحانی با برگزاری مناظره های زنده ناشی از پیش بینی بود از تقابل قالیباف با روحانی و جهانگیری و دست گذاشتن بر نقاط ضعف ۴ سال مدیریت دولت تدبیر و امید که به ریزش ارا منجر شود.

به هر صورت مناظره ی نخست خروجی روشنی از حیث ارائه ی راهکار و برنامه نداشت.  شخصیت های مذکور فقط شعار دادند با توجه به وقت اندکی که برای نامزدها در نظر گرفته اند متاسفانه امکان مناظره ی واقعی وجود نداشت.

کلمات کلیدی: انتخابات، مناظره، تکنیک ضربه گیر، کاندیدا، ریاست جمهوری، آرا خاموش، روحانی، قالیباف، جهانگیری

مژگان قانع/ تحریریه اثر آنلاین

 

 

 

,, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط انتخابات  , انتخابات ریاست جمهوری 96  , تیتریک  , سیاسی  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
رضا سلگی رئیس شورای شهر گرمدره در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه جاذبه با اشاره به عملکرد یکسال گذشته شوراگفت:در یک سال گذشته طراحی و انجام کارهای تحقیقاتی را با توجه به آنکه نیاز است کارها در شهر به صورت...
داود سعیدیان نائب رئیس شورای اسلامی شهرگرمدره در مصاحبه با هفته نامه جاذبه گفت:با توجه به آنکه گرمدره در سال 83 با تجمیع 5 روستا به شهر تبدیل شد و از بافت سنتی آماده شدیم جهت بسترسازی برای یک بافت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها