یکشنبه, ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
»   استان البرز, مدیریت شهری, یادداشت  »   توسعه ی پایدار(Sustainable Development)
404 views
۱۶ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۲۵

توسعه ی پایدار(Sustainable Development)

یکی از ویژگی ها و شاخص های اصلی مدیریت شهری نوین در مقیاس جهانی رسیدن به سطحی از توسعه ی پایداری است. پیش از این که توسعه ی پایدار را در پیش زمینه ی شهری تعریف و تفسیر کنیم بهتر است که  مفاهیم اصلی این ترکیب مهم را معنا کنیم.

توسعه ی شهری؛ توسعه به تنهایی یک جریان تدریجی از افزایش رشد همراه با کیفیت ابعاد زندگی فردی و اجتماعی است. بنابراین توسعه مفهومی کمی و می توان گفت یک لوِل بالاتر از رشد است. توسعه می تواند زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و…. باشد یکی از همین وجوه زندگی، توسعه ی شهری است.

توسعه ی شهری در درجه ی نخست یک راهبرد و استراتژی است یک راهبرد به معنای فرایند تدوین چشم اندازی از آینده ی شهر و اقدام در مسیر تحقق آن. در جریان این فرایند پیوسته نظام شهری از حیث شاخص های توسعه انسانی- اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به نقطه ی رضایت بخش و مطلوبی می رسد که رفاه عمومی همه جانبه و البته فراگیری را برای ساکنین به ارمغان می آورد. هدف از این راهبرد همواره به شکل موردی رفع فقر و تبعیض، برقراری عدالت اجتماعی، رونق اشتغال و کسب و کار، رفاه عمومی، افزایش مشارکت شهروندان و همچنین ارتقای سلامت و بهره وری نظام مدیریت شهری است.

پایداری در نظام شهری؛

بانک جهانی شهر پایدار را شهری می داند که چند ویژگی و قابلیت داشته باشد نخست این که یک شهر پایدار باید محل زیست مناسبی باشد.دوم این که ساختار مدیریت خوب داشته باشد. همچنین بانکی باشد و در نهایت این که رقابت پذیر باشد.( کمالی،Top city)

مفهوم توسعه ی پایدار  نخستین بار در اواخر قرن ۲۰ پس از بحران های دهه ی ۷۰ میلادی بکار گرفته شد که هدف از آن اتخاذ اقدامی جامع برای حفظ و بهبود سلامت محیط زیست بود چند سال بعد اتحادیه ی حفاظت جهانی  به شکلی کاربردی تر و فراگیرتر از این مفهوم استفاده کرد. طی این رهیافت مشترک  آینده ی انسان این گونه ترسیم شد که استفاده از منابع محیط زیستی و امکانات طبیعت به گونه ای مدیریت شود که هم نیازهای نسل کنونی برآورده شود و هم آینده گان برای تامین نیازهای خود با مشکل مواجه نشوند.

شهر به عنوان موجودیت فضایی و تجلی گاه تمدن و حیات بشری در قرن حاضر عرصه ی تعامل انسان با محیط زیست است. انفجار جمعیت و پیچیدگی های ذاتی زندگی شهری منابع و بنیاد های زیستی محیط شهری را با بحران جدی روبرو کرده است. تداوم وضع ناپایداری به نابودی حیات انسان بر روی زمین می انجامد. ضرورت پایداری توسعه در سیستم پویای شهری به معنای آن است که با یک پلن مداوم ، بلند مدت و نظام مند به بهره بردای از منابع و مواهب و سرمایه های طبیعی بپردازیم به گونه ای که ضمن ایجاد توسعه همه جانبه، رفاه و آسایش و حفظ منابع، زندگی نسل های بعدی به مخاطره نیافتد. این یعنی پایداری و تداوم توسعه و حیات تمدن بشری.

کلمات کلیدی: مدیریت، مدیریت شهری، مدیریت شهری نوین، توسعه ی شهری، توسعه ی پایدار شهری، رفاه عمومی، توسعه ی پایدار

مطالب مرتبط استان البرز  , مدیریت شهری  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها