جمعه, ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
»   دسته‌بندی نشده  »   جالی خالی احزاب مسئول و آگاه به وظایف خود در استان البرز
640 views
۱۲ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۱۱

جالی خالی احزاب مسئول و آگاه به وظایف خود در استان البرز

حزب یک اجتماع سیاسی سازمان یافته از افرادی با اصول، عقاید، مبانی نظری، منش، مرام و رفتارهای خاص و تعریف شده ای است که در قالب تشکل و تشکیلات ساختارمند و قانونی به پاسداری از امنیت ملی، پویایی سیاسی نظام، رقابت مدیریتی سالم مدیران و شهروندان فعالیت می کنند.

نقش احزاب در توسعه ی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، توسعه ی پایدار اقتصادی در هر کشوری نقشی بی بدیل و اثبات شده است. احزاب در قالب تشکل های فراگیر مردمی باعث رشد مشارکت اجتماعی مردم می شوند این گونه نقش آفرینی احزاب از طریق گرم کردن تنور رقابت انتخابات، رفراندوم ها، ارائه ی برنامه، تربیت نیرو و حمایت فکری از آنها در پارلمان های ملی و محلی امکان پذیر است. همچنین احزاب بینش سیاسی شهروندان را بالا می برند این مهم از طریق امکان آموزش سیاسی به مردم  با ابزارهایی مانند رسانه ها، نشریه، مدرسه، آموزش و برگزاری نشست های متعدد و منظم اجرا می شود.در کنار موارد فوق از دیگر ویژگی های مثبت و مهم احزاب و نهادینه شدن نگاه تحزب در فرهنگ سیاسی جامعه حاکمیت شایسته سالاری و افراد متخصص مدبر در امور و کرسی های مدیریت کلان و سیاسی کشور است. به این صورت که در فرآیند انتخابات با هر مقیاس و سطحی ( شوراها، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری) مردم و شهروندان از توجه به شعارهای تو خالی و بی پشتوانه ی فکری و عملی و تبلیغات و تعصبات مخرب قومی و زبانی و دینی چشم می پوشند و در دام هزینه های مادی گزاف فریب دهنده نمی افتند و به اصطلاح شخصی را انتخاب می کنند که از تخصص و شایستگی کافی برخوردار است و صد البته کارنامه ی عملکرد افراد هم حزبی او در دوره های گذشته به انتخاب درست و آگانه کمک می کند و انتخابی از سر آزمون و خطا نیست که مردم بعد از گذشت یک دوره مدیریت متضرر شوند و نتوانند عملکرد و آرا و عقاید آن را مورد نقد و کنکاش قرار دهند. آنچه که مطلوب است و از تشکیل احزاب انتظار می رود در نهایت افزایش ثبات نظام، و اهداف بلند مدت ملی و دست یابی به چشم اندازهای دور و کلان اقتصادی و سیاسی و اجتماعی یک کشور است.

استان البرز به عنوان یک استان تازه تاسیس و در واقع آخرین استان کشور که تشکیل شده است از لحاظ وجود نخبگان سیاسی دارای افراد به نام زیادی در طول تاریخ است اما متاسفانه با وجود شخصیت های به نام زیاد در این استان با توجه به آنکه البرز قبلا از نظرجغرافیایی شامل استان تهران بوده بسیاری از آنها ظرفیت خود را در تهران ظهور داده اند و با تشکیل البرز علاقه زیادی به حضور در البرز نشان نداده اند.

از سوی دیگر عده ای از افراد در سطح این استان که تازه وارد فعالیت های سیاسی شده اند تلاش دارند تا با توجه به ظرفیت های خالی بیشتر این استان سریعتر خود را در سطح استان مطرح کنند که بعضی از این افراد در قالب احزاب فعالیت خود را سامان داده اند و بعضی هم در قالب گفتمان ها و مجموعه هایی که رسما لباس سیاست بر تن ندارند اما اهداف سیاسی را دنبال می کنند.

به جز موارد فوق الذکر عده ای از نخبگان استان البرز هستند که از دیرباز درد این دیار را داشته اند و در جهت موفقیت این خطه تلاش داشته اند و با تشکیل استان تلاش های خود را سازمان یافته تر کرده اند و حتی با تشکیل تشکل ها و احزاب مختلف سعی کردند بجای رواج تک صدایی با تجمیع خردجمعی و نخبگان استان ظرفیت های موجود را بیش از پیش افزایش دهند.از جمله این احزاب تشکیل شده در استان البرز می توان به جمعیت هم اندیشان استان البرز اشاره کرد.این جمعیت با سابقه نزدیک به پنج سال خود و تجربه شرکت در چندین انتخابات به شکل فردی(اعضای حزب) و گروهی (حمایت حزب از کاندیداهای خاص) را دارد.سال ۹۵ که سال پیش از انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری است فرصتی مناسب برای نشان دادن خود توسط احزاب از جمله جمعیت هم اندیشان است و در حالی که بسیاری از احزاب یا در استان دفتری ندارند،یا نمایندگی احزاب کشوری هستند،یا حتی تازه مشغول برگزاری نشست انتخاب اعضاست این جمعیت با داشتن اعضای ثابت خود با دعوت از مسئولین،کاندیداهای احتمالی،نخبگان و اصحاب رسانه سعی دارد به روشنگری سیاسی بر اساس وظیفه قانونی احزاب دارد.

خبرنگار اثرآنلاین که با دعوت این جمعیت در چند برنامه آن شرکت داشت با اشاره به روند برگزاری برنامه های این جمعیت گفت:این جمعیت جلسات روشنگری سیاسی را هر سه شنبه از ساعت ۸ تا ۹:۳۰ در محل این جمعیت برگزار می کند که شامل چند بخش از جمله ارائه یک استاد معارف در مباحث قرآنی،ارائه مهم ترین اخبار استانی،طرح ایراد یا انتقاد و پیشنهاد در رابطه با مشکلات شهری و همچنین سخنرانی یکی از مسئولین شهری است.

 

مطالب مرتبط دسته‌بندی نشده

خرد روستا: عزم جدی در مبارزه با تخلفات داریم/ به انتقام جوییها توجه نمی کنیم رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی های استان البرز با تاکید بر عزم جدی در مبارزه با فساد، حقوق و شانیت جامعه پزشکی را دغدغه مهم...
رییس نظام پزشکی استان البرز ضمن تاکید بر کاستی های جدی در حوزه درمان استان، از برخورد جدی این سازمان با شبکه های فساد اختاپوسی و مافیایی در حوزه سلامت خبر داد. به گزارش خبرنگاراثرآنلاین محمدرضا خرد روستا رییس...
تجمعات وتظاهراتی که در چند روز گذشته برگزار شده است از جنبه های مختلفی قابل بحث و بررسی است اما در این جا قصد داریم در رابطه با تاثیر رسانه ها بر شعله ور تر شدن آن و همچنین رادیکال...
    عمليات و برنامه هاي آموزشي در سازمان هاي ورزشي براي رسيدن به هدف خاص و با دستيابي به هدفهاي مشخص اجرا مي‌شود و معمولاً مديران ورزشي موفق کساني هستند که از قدرت برنامه‌ريزي دقيق و منظم برخوردار باشند و قطعا...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • کلان داده ها

    کلان داده ها

    کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
    علمی و فناوری
  • آخرین خبرها