پنجشنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
»   استان البرز, تیتریک, سیاسی, کرج, گزارش, یادداشت  »   جای خالی احزاب مسئول و آگاه از وظایف حزبی در استان البرز
704 views
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۲۱:۱۳

جای خالی احزاب مسئول و آگاه از وظایف حزبی در استان البرز

 

حزب یک اجتماع سیاسی سازمان یافته از افرادی با اصول، عقاید، مبانی نظری، منش، مرام و رفتارهای خاص و تعریف شده ای است که در قالب تشکل و تشکیلات ساختارمند و قانونی به پاسداری از امنیت ملی، پویایی سیاسی نظام، رقابت مدیریتی سالم مدیران و شهروندان فعالیت می کنند.

نقش احزاب در توسعه ی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، توسعه ی پایدار اقتصادی در هر کشوری نقشی بی بدیل و اثبات شده است. احزاب در قالب تشکل های فراگیر مردمی باعث رشد مشارکت اجتماعی مردم می شوند این گونه نقش آفرینی احزاب از طریق گرم کردن تنور رقابت انتخابات، رفراندوم ها، ارائه ی برنامه، تربیت نیرو و حمایت فکری از آنها در پارلمان های ملی و محلی امکان پذیر است. همچنین احزاب بینش سیاسی شهروندان را بالا می برند این مهم از طریق امکان آموزش سیاسی به مردم  با ابزارهایی مانند رسانه ها، نشریه، مدرسه، آموزش و برگزاری نشست های متعدد و منظم اجرا می شود.در کنار موارد فوق از دیگر ویژگی های مثبت و مهم احزاب و نهادینه شدن نگاه تحزب در فرهنگ سیاسی جامعه حاکمیت شایسته سالاری و افراد متخصص مدبر در امور و کرسی های مدیریت کلان و سیاسی کشور است. به این صورت که در فرآیند انتخابات با هر مقیاس و سطحی ( شوراها، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری) مردم و شهروندان از توجه به شعارهای تو خالی و بی پشتوانه ی فکری و عملی و تبلیغات و تعصبات مخرب قومی و زبانی و دینی چشم می پوشند و در دام هزینه های مادی گزاف فریب دهنده نمی افتند و به اصطلاح شخصی را انتخاب می کنند که از تخصص و شایستگی کافی برخوردار است و صد البته کارنامه ی عملکرد افراد هم حزبی او در دوره های گذشته به انتخاب درست و آگانه کمک می کند و انتخابی از سر آزمون و خطا نیست که مردم بعد از گذشت یک دوره مدیریت متضرر شوند و نتوانند عملکرد و آرا و عقاید آن را مورد نقد و کنکاش قرار دهند. آنچه که مطلوب است و از تشکیل احزاب انتظار می رود در نهایت افزایش ثبات نظام، و اهداف بلند مدت ملی و دست یابی به چشم اندازهای دور و کلان اقتصادی و سیاسی و اجتماعی یک کشور است.

استان البرز به عنوان یک استان تازه تاسیس و در واقع آخرین استان کشور که تشکیل شده است از لحاظ وجود نخبگان سیاسی دارای افراد به نام زیادی در طول تاریخ است اما متاسفانه با وجود شخصیت های به نام زیاد در این استان با توجه به آنکه البرز قبلا از نظرجغرافیایی شامل استان تهران بوده بسیاری از آنها ظرفیت خود را در تهران ظهور داده اند و با تشکیل البرز علاقه زیادی به حضور در البرز نشان نداده اند.

از سوی دیگر عده ای از افراد در سطح این استان که تازه وارد فعالیت های سیاسی شده اند تلاش دارند تا با توجه به ظرفیت های خالی بیشتر این استان سریعتر خود را در سطح استان مطرح کنند که بعضی از این افراد در قالب احزاب فعالیت خود را سامان داده اند و بعضی هم در قالب گفتمان ها و مجموعه هایی که رسما لباس سیاست بر تن ندارند اما اهداف سیاسی را دنبال می کنند.

به جز موارد فوق الذکر عده ای از نخبگان استان البرز هستند که از دیرباز درد این دیار را داشته اند و در جهت موفقیت این خطه تلاش داشته اند و با تشکیل استان تلاش های خود را سازمان یافته تر کرده اند و حتی با تشکیل تشکل ها و احزاب مختلف سعی کردند بجای رواج تک صدایی با تجمیع خردجمعی و نخبگان استان ظرفیت های موجود را بیش از پیش افزایش دهند.از جمله این احزاب تشکیل شده در استان البرز می توان به جمعیت هم اندیشان استان البرز اشاره کرد.این جمعیت با سابقه نزدیک به پنج سال خود و تجربه شرکت در چندین انتخابات به شکل فردی(اعضای حزب) و گروهی (حمایت حزب از کاندیداهای خاص) را دارد.سال ۹۵ که سال پیش از انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری است فرصتی مناسب برای نشان دادن خود توسط احزاب از جمله جمعیت هم اندیشان است و در حالی که بسیاری از احزاب یا در استان دفتری ندارند،یا نمایندگی احزاب کشوری هستند،یا حتی تازه مشغول برگزاری نشست انتخاب اعضاست این جمعیت با داشتن اعضای ثابت خود با دعوت از مسئولین،کاندیداهای احتمالی،نخبگان و اصحاب رسانه سعی دارد به روشنگری سیاسی بر اساس وظیفه قانونی احزاب دارد.

publish-hamandishan

خبرنگار اثرآنلاین که با دعوت این جمعیت در چند برنامه آن شرکت داشت با اشاره به روند برگزاری برنامه های این جمعیت گفت:این جمعیت جلسات روشنگری سیاسی را هر سه شنبه از ساعت ۸ تا ۹:۳۰ در محل این جمعیت برگزار می کند که شامل چند بخش از جمله ارائه یک استاد معارف در مباحث قرآنی،ارائه مهم ترین اخبار استانی،طرح ایراد یا انتقاد و پیشنهاد در رابطه با مشکلات شهری و همچنین سخنرانی یکی از مسئولین شهری است.

 

مطالب مرتبط استان البرز  , تیتریک  , سیاسی  , کرج  , گزارش  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...