سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
»   تحلیل, سیاسی, یادداشت  »   دلایل حضور رسمی نیروهای ویژه ی نظامی آمریکا در جنوب یمن چیست؟
687 views
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۰۶

دلایل حضور رسمی نیروهای ویژه ی نظامی آمریکا در جنوب یمن چیست؟

طی چند روز گذشته خبری در صدر خبرگزاری ها و رسانه ها منتشر شد مبنی بر اعلام رسمی مقامات وزارت دفاع آمریکا به اعزام یک تیم ویژه از پیاده نظام  ارتش در استان لحج یمن و پایگاه هوایی العند. این نخستین بار است که آمریکا حضور نیرو های خود در یمن را به صورت رسمی اعلام می کند. سوالی که پیش می آید این است که که علت یا علل اصلی این حضور رسمی آمریکاییها در یمن چیست؟

یمن یکی از مهم ترین کشورهای جنوب غرب آسیا و پربرکت جنوب شبه جزیره است و به لحاظ موقعیتی از اهمیت سوق الجیشی بسیار بالایی برخوردار است . تقریبا از سال ۲۰۰۴  به بعد و به دنبال آشفتگی های گروهها ی سیاسی داخلی حاکم و معارضان آن، یمن به عرصه ی تحولات سریع سیاسی داخلی و خارجی و کشمکش و مداخلات قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای قرار گرفت. و هم اکنون در حال سپری کردن یک دوره گذار سیا سی است با نگاهی به جریانات و فرآیندهای تاریخ معاصر یمن و بویژه درگیری ها و اوضاع سیاسی کنونی آن می توان دلایل حضور نیروهای ویژه ی ارتش آمریکا را در یمن چنین تحلیل کرد:

  • موقعیت ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی یمن در جنوب غرب آسیا: کشور یمن به علت مجاورت با آفریقا و تسلط بر تنگه ی باب المندب و جزایر اطراف آن از یک موقعیت حساس ژئوپلیتیکی برخوردار است تنگه ی باب المندب که خاورمیانه و آسیا را به شاخ آفریقا گره می زند در تصرف گروههای انصار الله است. همچنین این تنگه  به لحاظ اهمیت ژئواکونومیکی،گذرگاه حجم بالایی از تجارت کالا و انرژی به اروپا و آفریقاست. از آنجا که ایران بر تنگه ی هرمز و انصارالله بر باب المندب مسلط است لذا عربستان بشدت خود را  از دو طرف در یک تنگنای ژئوپلیتیکی تحت فشار حس می کند که می بایست با کمک آمریکا تدبیری برای برون رفت از این انزوای بالقوه ی اقتصادی و سیاسی  بیندیشد.
  • کاهش اهمیت تنگه ی هرمز و وابستگی حیاتی کشورهای حوزه ی خلیج فارس به تنگه ی هرمز: پیشتر اشاره شد که جمهوری اسلامی ایران با اشراف بر تنگه ی هرمز عملا از قدرت مانور سیاسی و اقتصادی بالایی در منطقه برخوردار است . آمریکاییها پس از تهدیدات اخیر خود با پاسخ قاطع رهبری روبرو شدند. همچنین مقامات سپاه با تهدید به بستن تنگه ی هرمز بر اساس قواعد کنوانسیون ۱۹۸۲ دریاها و استفاده از امکانات جایگزین سواحل دریای عمان. منجر به این شده است که آمریکایی ها به فکر ایجاد یک پایگاه نظامی دیگر نزدیک و در عین حال بدور از  تیر رس قدرت لجستیکی هوایی ایران باشند.
  • افزایش قدرت چانه زنی در مذاکرات صلح یمن در کویت: در حال حاضر  مذاکرات به اصطلاح صلح یمن در کویت در حال انجام است که چند دور از آن نیز به صورت ناموفق انجام شده است حضور روشن نیروهای  آمریکایی ها می تواند دال بر این موضوع باشد که ائتلاف سعودی  از آن به عنوان یک اهرم فشار  مقابل انصار الله استفاده کند تا در مذاکرات از قدرت چانه زنی بالاتری بهره مند  شود.
  • انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا: چند ماه دیگر به پایان هشت سال دوره تصدی ریاست جمهوری دموکرات ها و اوباما باقی نمانده است به نظر می رسد باراک اوباما می بایست اقداماتی انجام دهد تا رسانه های آمریکایی، هم حزبی ها و احزاب مخالف و دیگر مقامات را در رابطه با تحولات یمن  اندکی مجاب کند.
  • حفظ و برتری هژمونی آمریکایی: سلطه و نفوذ آمریکا در جهان پس از حملات یازده سپتامبر تا کنون علاوه بر دموکراسی، حول گفتمان مبارزه با تروریست بوده است و به این بهانه سعی کرده است همواره هژمونی و نفوذ خود را برکشورهای مهم منطقه و جهان حفظ کند.

نکته ی قابل تأمل این است که بر اساس تجارب دخالت و نفوذ نظامی آمریکا و هم پیمانانش در کشور های منطقه به به بهانه ی حمایت. پس از مدتی آن کشور عرصه ی فعالیت و اقدامات گسترده ی گروههای تروریستی قرار می گیرد.

کلمات کلیدی: یمن، نیروهای آمریکایی، ژئوپلیتیک، هژمونی، باب المندب، تنگه ی هرمز

 

نویسنده: مژگان قانع کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

مطالب مرتبط تحلیل  , سیاسی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها