یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹
»   اجتماعی  »   دکتر توریسم بهترین گزینه برای برند ملی گردشگری ایران را پیشنهاد داد: اهدا گل نیلوفر آبی، نماد گردشگری ایران
570 views
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۰۰

دکتر توریسم بهترین گزینه برای برند ملی گردشگری ایران را پیشنهاد داد: اهدا گل نیلوفر آبی، نماد گردشگری ایران

(اخبار رسمی) : درحال حاضر با توجه به ویژگی های تاریخی، فرهنگی اجتماعی و … کشور بهترین گزینه برای برند ملی گردشگری ایران مفهومی است گستره معنایی آن همه این موارد را پوشش داده و در هر یک کارکرد خوبی داشته باشد.

اهدا گل نیلوفر آبی، نماد گردشگری ایران
تصویر مثال برند ملی گردشگری

بهترین گزینه برای برند ملی گردشگری ایران، «مفهوم مهربانی و مهمان‌نوازی» با «تصویر اهدای گل نیلوفر آبی» است

به گزارش روابط عمومی دکتر توریسم، با عنایت به این ویژگی‌ها و موارد، بهترین گزینه برای برند ملی گردشگری ایران مفهوم «مهمان‌نوازی و مهربانی» و نشان بصری آن نیز تصویر «اهدای گل» است که از سنگ‌ نگاره‌های تخت جمشید است.

بیشتر گردشگران خارجی در پایان سفر خود به ایران موارد زیر را بیان می‌کنند:

 1. ایرانیان مهربان و مهمان‌نواز هستند.
 2. ایران کشور زیبایی است.
 3. ایران کشوری تاریخی با تمدن کهن است.

اما آن‌چه که بیش‌تر از همه و تقریباً در تمام مواقع بیان می‌شود مورد نخست، یعنی مهمان‌نوازی و مهربانی ایرانی‌هاست.

پیشنهاد دکتر توریسم برای برند ملی گردشگری ایران، به دلایل زیر، کار روی این مفهوم و ویژگی منحصر به فرد است:

 1. مهمان‌نوازی یک مفهوم کاملاً انتزاعی و قابل بسط و توسعه در هر قالبی است.
 2. بدل به تبلیغات منفی علیه ایران
 3. ریشه‌های تاریخی، فرهنگی، تمدنی و مذهبی مهمان‌نوازی و مهربانی
 4. راه برای خلاقیت باز است
 5. بیان‌گر وضعیت فعلی کشور است
 6. بیان‌گر تمامیت قومی و جغرافیایی ایران است
 7. بیان‌گر رفتار اجتماعی فعلی ایرانیان است

چگونه مفهوم مهربانی و مهمان‌نوازی به تصویر کشیده شود؟

در سنگ‌ نگاره‌های تخت جمشید، رویداد بسیار جالبی رخ می‌دهد و آن «اهدای گُل» است. کارشناسان معتقد هستند که این گل، نیلوفر آبی است.

مفهوم نمادی این گل شامل این موارد می شود:

 • صلح و دوستی جهانی
 • مظهر عشق
 • عبادت
 • کمال
 • زیبایی
 • تندرستی
 • حمایت از هر موجود زنده‌ای
 • قدرت حاصل‌خیزی زمین
 • باروری
 • کام‌یابی
 • روشنایی

این سنگ‌ نگاره از سه جهت بسیار راهبردی و مهم است:

معانی و مفاهیمی که گل نیلوفر آبی در خود دارد چه به لحاظ گل بودن و چه به لحاظ معنای تاریخی و فرهنگی آن، تقریباً تمام ابعاد مفهومی مانند فرهنگ، معنویت، جامعه، مردم، دوستی، مهربانی، محیط‌ زیست، زیبایی و … را پوشش می‌دهد.
فعل اهدای گل.
در کنار وجود گل نیلوفر آبی در این سنگ‌ نگاره، فعلِ اهدای گُل تأثیر و معنای آن را چند برابرمی‌کند. اهدای گل در تمام فرهنگ‌ها و ملل، یعنی اظهار محبت، دوستی، عشق و صمیمیت؛ یعنی مهربانی و مهمان‌نوازی. (مهمان حبیب خداست)
از دل یک اثر تاریخی جهانی است.

مشاهده تصاویر این سنگ‌ نگاره

بنابراین بیرون‌کشیدن تصویر نماد و برند گردشگری ایران از این سنگ‌ نگاره، به دید نگارنده این مطلب، بهترین گزینه برای برند ملی گردشگری ایران با توجه به وضعیت فعلی کشور و جامعه بین‌المللی است.

فرش و زعفران قابلیت نماد را ندارد

برند ملی گردشگری ایران، با عنایت به این‌ که کشور ایران از ابعاد مختلف ویژگی‌ و شرایط خاصی را دارد، باید بتواند تمام این ویژگی‌ها را نمایندگی کرده و به آن‌ها پاسخ‌ شایسته دهد. زعفران، فرش یا موارد دیگر اصلاً  قابلیت تبدیل شدن به یک نماد ملی گردشگری را «برای کشور ایران» ندارد. اگر کشور ما کشوری کوچک در یک نقطه دیگر بود و محصولات و ویژگی‌های مختصری داشت، بله، قابل بحث بود. اما ما با کشوری طرف هستیم که خوش‌بختانه در تمام ابعاد محصولات گردشگری حرفی برای گفتن دارد و این یک مسئولیت بزرگ را متوجه برندسازی کشور می‌کند.

بنابراین، به دید نگارنده، بهترین گزینه برای برند ملی گردشگری ایران، مفهوم مهربانی و مهمان‌نوازی با تصویر اهدای گل مذکور است.

مطالعه تحلیل کامل و مشاهده نمودارها را در  بهترین گزینه برند ملی گردشگری ایران   دنبال کنید.

### پایان خبر رسمی

مطالب مرتبط اجتماعی

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
  عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • آخرین خبرها