یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹
»   استان البرز, اقتصادی, تیتریک, یادداشت  »   راهکارهای بهبود فضای کسب و کار و افزایش تولید و اشتغال در استان البرز
874 views
۲۱ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۴۱

راهکارهای بهبود فضای کسب و کار و افزایش تولید و اشتغال در استان البرز

نامگذاری سال ۹۶ به عنوان سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال از طرف مقام معظم رهبری فرصت مناسب و کم نظیری است در وضعیت کنونی اقتصاد کشور که دولت، مجلس و همه ی دستگاهها با عزم و اراده ای ملی و جدی با تمام توان و ظرفیت های بومی و تکیه بر همت جوانان و استعدادهای داخلی رشد و رونق اقتصادی را به ارمغان بیاورند.

در سال ۹۴ در راستای اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون ۶۰ ماده ای و ۳۴ تبصره ای رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسید و سپس دستور العمل آن به ریاست جمهور و وزارت خانه ها ی ذی ربط ابلاغ شد یکی از اقدامات جدی و هماهنگ سه قوه و دیگر نهادها برای حمایت از تولید ملی و داخلی بوده است.

در مرتبه ی بعدی تشکیل و راه اندازی کارگروه ستاد تسهیل رفع موانع تولید استان با حضور مقامات بلند پایه ی هر استان و  مسئولان دیگر دستگاههای وابسته به وزارتخانه ها بوده است که طی چند ماهه ی اخیر هر دو هفته یکبار به منظور شناسایی موانع تولید و تصویب و حمایت از واحد های تولیدی راکد و نیمه فعال کوچک و متوسط بخش های مختلف استان ها با همکاری کلیه ی مدیران و نهادها تشکیل جلسه داده ند. و بنا به گزارشات منتشر شده از نتایج این نشست ها تاکنون اطلاعات و آمار خوب و اقدامات و تصمیمات سازنده ای صورت گرفته است. دولت یازدهم هم در قالب بسته های حمایتی و تزریق ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در سال ۹۵ سعی کرده است بخش زیادی از مشکلات وحادهای تولیدی نیازمند به نقدینگی را جبران کند و زمینه ی تسهیل معرفی و دریافت اعتبار را برای این واحدهای کوچک و متوسط در استان را فراهم کند. اما نکته ی قابل توجه این است که نامگذاری سال جاری بنام حمایت از تولید و اشتغال داخلی در قالب اقتصاد مقاومتی ناشی از نگرانی بجا و موشکافانه ای است که مقام معظم رهبری در لایه های بخش های اقتصادی و ارتباط آن با سطح معیشت مردم احساس می کنند. بر اساس برخی تحلیل ها تاکنون بهبود رشد اقتصادی نتوانسته به شکلی ملموس زندگی و معیشت مردم را تحت تاثیر مثبت قرار دهد. لذا ۳۰ درصد جوانان بیکار هستند. فضای اشتغال و کسب و کار سست و نامن است صنایع اشتغالزای کشور مانند لوازم خانگی و نساجی که سهم بزرگی در اشتغال زایی دارند به خاطر قاچاق کالا و واردات بی رویه در وضع بسیار نامساعدی قرار دارند با وجود آنکه کمترین هزینه را در مقایسه با دیگر صنایع  برای راه اندازی و گسترش دارند اما هم اکنون بیش از ۵۰ درصد صنایع نساجی کشور فعال نیست. این یعنی افزایش نرخ بیکاری.

حمایت از تولید و اشتغال نیازمند عزم جدی، واقعی و همگانی سه قوه، بخش ها، نهادها ، مدیران و مشارکت عمومی و مردم است.

مشکل اصلی تولید در استان بحث رقابت با همتای خارجی است. باید هرچه سریع تر نقش دولت و دخالت آن در اقتصاد کاسته شود و زمینه برای حضور گسترده و با بهره وری بخش خصوصی حقیقی فراهم شود. با خروج اقتصاد از فضای رانتی و با نظارت صحیح قانون می توان امیدوار بود که میزان واردات بی رویه کاهش( با افزایش میزان تعرفه ی گمرکی بر کالای نهایی و کاهش تعرفه ی مواد اولیه و خام) و قاچاق کالا تا حدود بسیار زیادی کنترل و مهار شود.

لزوم جراحی نظام بانکداری و حرکت به سوی نظام بانکداری بدون ربا ( بر اساس تجربه ی کشورهای مسلمان و نظام بانک داری آنها) به منظور افزایش سرمایه در گردش و تکمیل زنجیره ی تولید و افزایش میزان اشتغال، همچنین خروج بانک ها از باتلاق بنگاهداری و تمرکز صرف بر روی وظایف بانکی.

ایجاد زمینه ی تسهیل در ارائه و پرداخت اعتبار مالی از جانب بانک ها به واحد های تولیدی متوسط و کوچک نیمه فعال و راکد در شهرکهای صنعتی استان (در سال های اخیر اهمیت و نقش صنایع کوچک و متوسط در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه رو به افزایش بوده است با ظهور فناوری های جدید تحولات سترگی در  قابلیت واحد های صنعتی  و افزایش کیفیت چرخه ی تولید از این طریق به وجود آمده است. واحدهای کوچک صنایع در حال نقش آفرینی هستند و تامین کننده ی اصلی اشتغال، و با صادرات قابل توجه خود باعث توسعه ی اقتصادی بیشتر کشورها می شوند در حال حاضر با توجه به موقعیت کنونی کشور و فقدان صرفه ی قتصادی و بالا بودن هزینه، بودجه و اعتبار ساخت واحد های صنعتی بزرگ به صورت مقطعی توجه و حمایت بیشتر بر همین واحدهای کوچک و زود بازده منطقی تر است).

لزوم حذف بروکراسی شدید اداری در طرح ها و ایده های تولیدی و اشتغال زای استان در بخش های صنعتی و معدنی( بنا بر برخی گزارشات درگیر شدن، امضا گرفتن و طولانی شدن امور رفع موانع تولید در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، اداره ی راه و شهرسازی، بانک ها، مالیات، تامین اجتماعی، شهرداری و… باعث شده است اقدامات و طرح های انجام شده یا نیمه کاره رها شوند و صاحبان صنایع خسته و درمانده شوند و یا این که بیش از چند ماه طول بکشد که حل شود).

لزوم تدوین و تصویب قوانین ترقیب کننده و در حمایت ازکارآفرینان، سرمایه گذاری بخش خصوصی و سرمایه های خارجی

کاهش و حذف تدریجی نظام تعرفه ای برای حمایت از تولید و ایجاد فضای رقابت جهانی برای تولید داخل

استفاده از ظرفیت نخبگان، شرکت های دانش بنیان، استعدادهای علمی استان در اجرا و افزایش، توسعه و گسترش کیفی صنایع و معادن مراکز گردشگری و زراعی استان.

نکته ی قابل توجه این است که شاید تاکنون بسیار اقدامات و هزینه های هنگفتی برای احیا و افزایش رونق بخش های تولیدی و صنعتی و کارگاهی استان به صورت کلان و خرد صورت گرفته باشد( ارائه و معرفی به منظور دریافت اعتبار مالی، تقسیط بدهی واحدهای تولیدی به بانک ها، تامین اجتماعی، مالیات و رفع توقیف دستگاههای آنان، بخشودگی جرائم تسهیلات دریافتی و بدهی و معوقات بانکی و…) اما نباید فراموش کرد اگر تاکنون اقدامات صورت گرفته به شکل ملموسی تاثیر خود را بر زندگی مردم نگذاشته به این خاطر است که زیرساخت ها ی اقتصادی و مالی کلان مشکل اساسی است. چالش نظام بانکداری ناکارآمد، ساختار مدیریتی و اداری و سلیقه ای برخورد کردن، خلا قانونی حمایت از نخبگان و نظارت درست و قاطع بر امور اقتصادی و مبارزه جدی بر قاچاق کالا و… همه مانع از این می شود تا طرح ها و ایده ها یا نتیجه نرسد یا چندین سال طول بکشد تا به نتیجه ی مورد نظر برسد.

کلمات کلیدی: تولید, اشتغال, اقتصاد مقاومتی,بیکاری,کسب و کار,نظام بانکداری,نخبگان,صنایع و معادن,البرز, کرج,اثرآنلاین

مژگان قانع/ تحریریه اثر آنلاین

 

مطالب مرتبط استان البرز  , اقتصادی  , تیتریک  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها