دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹
»   استان البرز, سیاسی, کرج, یادداشت  »   راهکارهای پیشنهادی جهت مدیریت خرده فرهنگ ها و بی هویتی شهری-بخش اول
480 views
۸ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۰۲

راهکارهای پیشنهادی جهت مدیریت خرده فرهنگ ها و بی هویتی شهری-بخش اول

البرز و چالشی بنام خرده فرهنگ ها و بی هویتی شهری

یادداشت هشتم: راهکارهای پیشنهادی

تحولات فرهنگی معمولا دیر بازده  و طولانی مدت هستند و تغییرات آن مستلزم استمرار، تکرار  و نظارت است بر پایه آنچه از ریشه ها، زمینه ها و واکاوی خرده فرهنگ ها در کرج طی چند یادداشت پیشین اشاره شد شاید راهکارهای زیر بتواند برای  مقابله ی با کاهش پیامدها راهگشا باشد:

ابتدا و مهم تر از همه کاهش روند ورود و مهاجرت اقوام و خرده فرهنگ به کرج است. با توجه به این که عمده ی این جابجایی و مهاجرت ها با هدف یافتن شغل مناسب، دسترسی به امکانات بهتر است و کمبود و ضعف زیرساخت ها در مبدا است. این بدین معناست که متاسفانه تمام امکانات رفاهی و شغلی و بازارهای تولیدی و اطلاعاتی در تهران و شهرهای همجوار آن مانندکرج تمرکز یافته است و دیگر شهر و استانها محروم هستند. تمرکز بیش از ۶۰ درصد کل نقدینگی کشور، محور صنایع خاورمیانه در تهران و کرج موجب افزایش میل دیگر هموطنان بویژه جوانان به شهر کرج می شود که بتوانند به آمال و آرزوهایشان که در شهر و زادگاه محروم خود به دست نمی آورند در اینجا تحقق بخشند رویکرد دولت و مسئولان کشور باید تمرکز زدایی باشد. می بایست هر چه سریعتر برنامه ی آمایش سرزمینی اجرایی شود تا پتانسیل مناطق جغرافیایی کشور برجسته و با سرمایه گذاری بخش خصوصی و توسعه ی تعاونی های استان شکوفا شود. که به دنبال آن افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، توسعه ی مناطق محروم، و در نهایت کاهش پدیده ی مهاجرت های اجباری را خواهیم داشت. پیشنهاد دیگر در این زمینه رویکرد منطقه گرایی است در صنعت، کشاورزی و دیگر بخشها با مرکزیت و پایتختی یک استان. به این صورت که به عنوان مثال شبکه ای از مجموعه استانهای با پتانسیل مشترک ایجاد شود که به صورت تار عنکبوتی و سیستمی به پایتخت متصل می شوند که در واقع هم باعث کاهش تمرکز گرایی و هم باعث رشد و توسعه و عدالت فضایی می شود.

کمک به رشد مرآکز و موسسات آموزش فنی و حرفه ای و ارائه ی تسهیلات مالی و بانکی به اتحادیه ها و کارگاههای تولیدی  کوچک در مراکز استانها ، شهر ها و حتی روستاها، که باعث افزایش اشتغال و تولید و کاهش مهاجرت به شهر های بزرگ بویژه کرج می شود این امر در واقع در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و برنامه های ستاد اقتصاد مقاومتی در استانها، می بایست مورد توجه باشد.

با توجه به تراکم بالای ساخت و ساز و ساخت شهر ها و شهرک های متعدد در حاشیه شهر کرج بجای صرف این همه هزینه که در بخش مسکن و رفع حاشیه نشینی بی نتیجه بوده به نظر می رسد بهترین راهکار  همکاری و تمرکز دولت و مسئولین بر روی رفع محرومیت و ایجاد اشتغال در استانها دیگر باشد.( طبق گفته ها ای اخیر مسئولین دولتی بیکاری در استانها ۶۰ درصد است و این فاجعه است) چرا که بنیادهای زیستی و حیاتی کرج در معرض تهدید واقعیست. و پاسخگوی نیاز این حجم از تراکم نیست.

مورد دیگر انتقال هرچه سریعتر زندانیان به استانهای خود می باشد و کاهش تعداد زندانها ی استان که بتواند به کاهش مهاجرت کمک کند.

افزایش و توزیع عادلانه ی امکانات رفاهی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و بهداشتی و… در  سطح مناطق مختلف شهری کرج، به منظور افزایش اعتماد به نفس شهروندان مهاجر و خرده فرهنگ، رفع  هر گونه احساس تبعیض، دو گانگی و چندگانگی فرهنگی، کاهش جرم و بزهکاری و درگیری و نا امنی در مناطق محروم و حاشیه نشین.

یکی از پتانسیل فوق العاده ی شهر کرج باسوادی بیش از ۹۵ درصد شهروندان و بالا بودن تعداد و میزان افراد( زن و مرد) و جوانان تحصیل کرده است. این جریان به افزایش سطح اگاهی و درک حقوق و وظایف شهروندی و حرکت به سوی همبستگی و نگا فرا قومیتی بسیار اهمیت دارد.لذا به نظر می رسد مسئولان استان و شهر کرج می بایست از این ظرفیت حداکثر بهره برداری را داشته باشندو بر روی اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش عمومی بیشتر تمرکز کنند. این ظرفیت حداکثر بهره برداری را داشته باشند .

ادامه دارد….

کلمات کلیدی: تمرکزگرایی، خرده فرهنگ، اقتصاد مقاومتی، بیکاری، بزهکاری،حاشیه نشینی، البرز، کرج

نویسنده: مژگان قانع کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

 

مطالب مرتبط استان البرز  , سیاسی  , کرج  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...

پاسخ دهید