روز جهانی محیط زیست فرصتی برای درک مسائل زیست محیطی

چاپ

تحریریه اثر آنلاین: هر ساله ۱۵ خرداد(پنجم ژوئن) مصادف است با روز جهانی محیط زیست که این روز توسط کشورهای سراسر جهان و دوستداران طبیعت گرامی داشته می شود.

از سال ۱۹۷۲ هر سال به منظور افزایش سطح آگاهی جهانی نسبت به اهمیت محیط زیست در زندگی انسان و تلاش در جهت حل معضلات و چالش های زیست محیطی حاضر و همچنین این موضوع که حفظ محیط زیست از نقطه موقعیت هر فرد کلید می خورد- و هرکس نسبت به محیط پیرامون خود مسئول است جشن گرفته می شود روز جهانی محیط زیست نخستین بار در ۵ ژوئن۱۹۷۲ میلادی توسط سازمان ملل متحد طی کنفرانسی با موضوع انسان و محیط زیست هم زمان با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل در تشکیل برنامه ی محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP) در استکهلم سوئد انتخاب شد. عمده اهدافی که برنامه محیط زیست سازمان ملل دنبال می کند توانمندکردن مردم در توسعه ی پایدار و متوازن، ترویج مشارکت سازنده و ارتقای بینش عمومی درموضوعات زیست محیطی بوده است. و هدف نهایی از نامگذاری این روز ایجاد بستری به منظور ترغیب و فشار بر نهادها و سازمان های سیاسی برای مقابله با روند تخریب زیست کره بوده  است. در کشور ما نیز از ۱۵ تا ۲۱ خرداد هفته ی محیط زیست نامگذاری شده.

علت نامگذاری روز محیط زیست چیست؟

بی شک در حال حاضر اصلی ترین و مهم ترین دغدغه ی انسان مشکلات و چالش های گسترده ی زیست محیطی است. طبعا با توجه ماهیت مسائل آن تهدیدی برای بقای نسل انسان نیز محسوب می شود. نامگذاری یک روز در سال به عنوان روز جهانی محیط زیست یادآوری و توجه هر چه بیشتر به مشکلات زیست محیطی و مخاطرات طبیعی اعم از هدر رفت منابع غذایی، کاهش سطح ذخایر آبی و بحران آب در نواحی خشک و نیمه خشک دنیا، تخریب لایه اوزون و تغییرات اقلیمی، جنگل زدایی و بیابان زایی، انقراض گونه های گیاهی و جانوری، افزایش آلودگی های زیستی و… است و بستر سازیِ فرصتی که در پرتو آن با تعامل و عزم میلیون ها نفر از سراسر جهان در سایه ی نهاد های بین المللی و کمپین و انجمن های سبز بتوان در درجه ی اول مانع از روند فزاینده ی تخریب محیط زیست شد و در گام بعدی به ترمیم و احیای دوباره ی آن پرداخت…

طرح یک شعار همگانی امکان سیاستگذاری و برنامه ریزی بهتر و کارامد تری را فراهم می کند که از آن رویکرد به مسائل زیست محیطی توجه ویژه تری صورت بگیرد و این بار نیز ” من با طبیعت هستم” به عنوان شعار جهانی حمایت از محیط زیست برگزیده شده است.

واقعیت امر این است که باید باور کنیم حال روز زمین و طبیعت هیچ خوب نیست نه فقط در کشور ما بلکه در مقیاس جهانی. طبیعت و حیات زیست جانوری آن به شدت نیازمند حمایت است. بیاییم بار دیگر با طبیعت مهربان باشیم که پژواک آن پایداری و سلامتی زندگی بشر است.

۰