پنجشنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
»   استان البرز, تیتریک, کرج, مدیریت شهری, یادداشت  »   زیبایی سیما و منظر شهری ، حق شهروندی ضایع شده در کلانشهر کرج
1,113 views
۲۰ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۲۹

زیبایی سیما و منظر شهری ، حق شهروندی ضایع شده در کلانشهر کرج

چند روز پیش   یکی از اعضای محترم شورای شهر کرج در مصاحبه ای با اثرآنلاین از مشکلات اصلی و عمده ی شهر کرج به مسئله عدم تجانس و نازیبایی سیمای منظر شهری عنوان کرده اند. و  در ادامه جنین بازگو می کنند که در دور بعد کاندیداتوری خود و  در صورت انتخاب شدن یکی از اولویت های کاری خود را در مدیریت شهر رسیدگی و برطرف کردن مشکلات حوزه ی منظر و نمای شهری توصیف کرد. این در حالی است که مصوبه ی شورای عالی شهر سازی ایران در خصوص ضوابط و مقررات ارتقا کیفی سیما و منظر شهری( پاکسازی و بهسازی نماها، و جداره ها، مناسب سازی معابر پیاده راهی و پیاده روها، ساماندهی به منظر شهری) در تاریخ ۲۵/۹/۸۷ به تصویب شورای مذکور رسیده و پس از آن به استانداری های کل استانها ابلاغ گردیده است دامنه ی کاربرد این دستورالعمل کلیه ی دستگاههای تهیه، تصویب و نظارت بر اجرای طرح های توسعه ی شهری و شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی و سایر نهادهای ذی ربط است. اگر با احتساب سال ۸۹ را سال لازم الاجرا بودن مصوبه ی فوق در نظر بگیریم پس در این دوره ی ۴ ساله شورا  باید بپذیریم قصور و کم کاری صورت گرفته است. چرا که طبق این آیین نامه کلیه نهادهای مذکور موظف به اتقا و بهبود سیما و نمای منظر شهری هستند. این که با گذشت چند سال چرا و  به چه دلیل تاکنون این دستورات اجرایی نشده را مسئولان و اعضای شورای شهر و شهرداری کرج باید پاسخگو باشند.

مطابق همین مصوب به منظور  تدوین ضوابط محلی و تکمیلی و فراهم نمودین  شرایط تحقق این دستورات، کمیته ی ارتقا کیفی سیما و منظر شهری درکلیه شهرها تشکیل شده است. که از اعضای اصلی آن می توان به نمایندگان شهرداری، مهندسین مشاور طرح توسعه ی شهری و … اشاره کرد.

طبق ضوابط مربوط به ساماندهی کارکردی فضاهای شهری، به منظور استفاده بهینه از فضاهای شهری به شهرداری ها اختیار داده می شود تا با هماهنگی با ساکنان مجاور  در پیاده رو هایی با عرض بیش از سه متر در ایام تعطیل و شب هنگام به فعالیت عرضه و فروش اقدام کنند. درحالی که هم اکنون در نبود  نظارت شهرداری و شورای شهر نه تنها در عرض کمتر از ۳ متر بلکه در طول روز هم کسبه و دست فروشان و حتی در ایام غیر تعطیل و نزدیک به سال نو عابران و شهروندان برای عبور با مشکل مواجه هستند و هیچ کس هم برای مشکل کاری نمی کند. غیر از این است که در این رابطه توسط شورای شهر و شهرداری کم کاری صورت می گیرد؟ طی این ۴ سالی که گذشت کدام تغییر چشم گیر و ملموس در این زمینه صورت گرفته است؟ اقدامی که شهروندان به عینه لمس کنند و ببینند کمتر پیاده رویی توسط مغازه داران اشغال نشده است؟

در بند مربوط به ضوابط ساماندهی کالبد شهری به مالکین ابنیه فرصت داده می شود تا ظرف مدت ۵ سال  کلیه کانال های تاسیساتی در نماها و در جداره های شهری شامل کولر ها، کانال های کولر، ناودان ها و سیم های برق و دودکش ها و لوله های تاسیساتی خود را حذف و یا مخفی نمایند حتی لوله های گاز شهری نیز باید با رنگ نمای ساختمان رنگ آمیزی شود . شورای شهر و شهرداری کرج کدام اقدام ملموس را در این رابطه انجام داده اند؟ و این حق زیبا دیدن را از شهرندان سلب می کنند. این ها تنها یک معنی دارد نبود نظارت درست و کم کاری.

در حال حاضر هر چه در این شهر چرخ می زنید مساجد جدید اصلا شباهتی مسجد ندارند هیچ شباهتی به لحاظ سیمای فرهنگی اسلامی و دینی ندارد یک خانه ی آپارتمانی دو طبقه است که روی سر در آن شبیه تابلو پزشکان زده شده مسجد فلان. نه پنجره ای سبز است! نه گلدسته ای! نه مناره ای !نه کاشی کاری رنگی! نه نشانی از فرهنگ و سنت ایرانی – اسلامی. که حداقل از نماهای مسکونی مجاور دیگر بتوان تمیز داد… پس اینجا و در این ۴ سال شورای شهر این ها را ندیده است؟

استفاده از نمای کامپوزیت، شیشه ای و آلومینومی در نمای ساختمان ها ممنوع است ظرف مدت سه سال باید این نماها برچیده شود در حالی که از شمال تا جنوب و از شرق به غرب  مرکز شهر پر از ساختمانهای عمومی و دولتی این گونه است… پس در این سه سال مسئولان مدیریت شهری خواب بوده اند؟ که وعده می دهند در ۴ سال آینده قرار است رسیدگی کنند؟!!! این وعده ها قابل قبول نیست همچنان که قبلا با  وجود ضوابط و قوانین کم کاری کرده اند بعید نیست در ۴ سال بعد همین رویه را ادامه دهند.  شورای شهر باید و باید از شهرداری حسن اجرا و نظارت را مطالبه کند. این حق شهروندان کرجی است که شهری با باهویت و زیبا داشته باشند.

پیش آمدگی و احداث بالکن و تراس در نمای بیرونی ساختمانها در فضای شهری ممنوع است مگر درصورتی که کارکرد زیباانگارانه داشته باشد. درحالی که سراسر خیابان بهشتی به فاصله هر چند ده متر ساختمانهای مخروبه و با تراس هست که چیدمان صورت شهر را به شدت ناهنجار  کرده است. آیا اعضای شورای شهر در شهر اصلا چرخی نمی زنند و نمی بینند؟ یا این که تصور می کنند شهروندان کم کاری ها را نمی بینند و قانون را نمیدانند؟.

کلمات کلیدی: آلودگی,منظر شهری,شورای عالی شهرسازی, شورای شهر, شهرداری, انتخابات, حقوق شهروندی, کرج,اثرآنلاین

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط استان البرز  , تیتریک  , کرج  , مدیریت شهری  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها