پنجشنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۶
»   اقتصادی, تحلیل, سیاسی, یادداشت  »   سد سازی برای توسعه یا فقر!
476 views
۱۴ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۴:۳۷

سد سازی برای توسعه یا فقر!

 

بیش از هزار نفر از ایرانیان دوستدار محیط زیست طی نامه ای به سازمان ملل متحد و یونسکو از ترکیه برای احداث سدهای متعدد بر روی دجله و فرات ( تحت عنوان پروژه گاپ) شکایت کرده و این اقدام ترکیه را عامل بسیاری از بحرانها در منطقه از جمله ریزگردها دانسته اند. هرچند این اقدام ترکیه سالهاست موجبات رنج بسیاری در داخل این کشور و کشورهای پیرامون آن از جمله ایران را فراهم آورده است اما سؤالی که مطرح می شود این است که آیا ایران در باب سدسازی بهتر و عاقلانه تر از ترکیه می اندیشد و عمل می کند یا خیر؟

واژگان کلیدی: سدسازی، توسعه، خشکیدن رودها و دریاچه ها، خشکسالی

سدسازی را یکی از فاکتورهای توسعه می دانند؛ برای تأمین آب شرب، برق و نیازهای آبی کشاورزی و غیره. هر جا بگویند آب می خواهیم برای توسعه کشاورزی، بی مهابا دست به احداث سد می زنیم. وقتی کشاورزی رونق گرفت با افتخار می گوییم در تولید فلان محصول خودکفا شدیم! امروز در تولید یک محصول خودکفا می شویم؛ فردا همان محصول را وارد می کنیم. وقتی علت پرسیده می شود می گوییم دچار خشکسالی شدیم. ریشه این خشکسالی چیست؟

 

متأسفانه تجربه ایران در باب سدسازی های بی رویه، کم نیست. یک بار برای عمران و توسعه کشور با سدسازی های بی رویه، دریاچه ها و رودها را می خشکانیم؛ فردا برای احیای همین رودها و دریاچه ها هزینه ای به مراتب بیشتر صرف می کنیم تا شاید گامی در جهت حفظ محیط زیست برداشته باشیم.

 

احداث سد بر روی اکوسیستم محل تأثیر می گذارد. جلوه بارز این تأثیر را می توان در رویدادهای خشن آب و هوایی جست و جو کرد. برای نمونه، دریاچه ارومیه که با احداث سدهای متعدد بر روی رودهای منتهی به آن هم اکنون خشکیده، منبعی بزرگ برای ایجاد طوفانهای گرد وغبار است. آن هم گرد و غبارهایی از جنس نمک که تا مسافتهای طولانی حمل شده و بر اراضی کشاورزی فرود آمده و زمینها را شور می کند. دریاچه های طشک و بختگان که از وسیعترین دریاچه های کشور محسوب می شوند هم اکنون خشکیده اند. چرا که ساخت سدهای درودزن، سیوند و بندهای امیر و فیض آباد برای برداشت آب از رودخانه های کر و سیوند (که منبع تأمین آب این دریاچه ها هستند)، با هدف مصارف کشاورزی و انسانی صورت گرفته است. کارشناسان محیط زیست هنوز درباره ماجرای سد گتوند و شورابه ای که تحویل می دهد توضیح قانع کننده ای دریافت نکرده اند. واقعیت این است که برای توسعه هزینه می کنیم اما چیزی جز فقر و نابودی بنیادهای زیستی بدست نمی آوریم. اولین قدم برای توسعه، حفظ حیات بشر به عنوان عامل توسعه در بستر یک محیط زیست سالم است. حیات بشر بدون بنیادهای زیستی در معرض نابودی است.

 

واژگان کلیدی: سدسازی، توسعه، خشکیدن رودها و دریاچه ها، خشکسالی

زهرا جوادی، تحلیلگر مسائل محیط زیست

۰

مطالب مرتبط اقتصادی  , تحلیل  , سیاسی  , یادداشت

  تحریریه اقتصادی: تولید ناخالص داخلی(GDP) یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی در تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد دوره ای اقتصاد داخلی یک کشور است. و عبارتست از كل ارزش ريالي محصولات نهايي توليد شده توسط واحدهاي اقتصادي مقيم...
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA ...

یک دیدگاه برای سد سازی برای توسعه یا فقر!

  1. یه بنده خدای آشنا
    0

    سدسازی و امروز سدسازی و فردا دادن هزینه های بسیار. خیلی موارد متاسفانه در کشور ما اینطور هستش مثل پرایدسازی! انسان سازی و …

پاسخ دهید

Current month ye@r day *

عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها