جمعه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
»   استان البرز, سیاسی, یادداشت  »   شورای شهر و انگیزه ی کاندیداها
2,807 views
۲۱ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۴۵

شورای شهر و انگیزه ی کاندیداها

نزدیک به ایام کارزار رقابتی انتخابات که می شود به ویژه انتخابات شورای شهر و روستا بازار گمانه زنی ها مبنی بر شرکت و ثبت نام شخصیت ها و چهره های محلی داغ می شود. که در اکثر موارد طی چندین دوره تجربه از برگزاری انتخابات شوراها از سال ۷۸ به بعد، همواره کمیت بر کیفیت نامزدها برتری داشته است. دارا و ندار، فقیر و غنی، متخصص و فاقد تخصص، کارمند و هنرمند، ورزشکار ومهندس، آقازاده ها و بی نام و نشانها، یادگاران رزم و اهالی بزم ، همه و همه با انگیزه و اهدافی خاص جهت کاندیداتوری ثبت نام می کنند و شهروندان را به نوعی سردرگمی می کشانند.( در حالی که رقابت فرد است نه حزب، پس از یک دوره فعالیت می روند و شهروندان در دوره بعد نیز در وضعیت آزمون و خطا قرار می گیرند ) در حالی که عملکرد مثبت و مطلوب این سازمان با شخصیت حقوقی مستقل که مدیریت بر شهر را به دو شکل نظارت و تصمیم گیری، بر عهده دارد در گرو بازخورد فکر جمعی مدیران متخصص این شوراست. لذا کیفیت نامزدها بسیار با اهمیت است. بطور کلی و منطبق بر فرهنگ اجتماعی و سیاسی جامعه ی شهر نشین ایرانی افراد در هر قشر و طبقه ای با چند هدف عمده برای نامزدی انتخابات شورای شهر اقدام می کنند.
یک عده از این افراد هستند که با تصور بر این که شورای شهر در آمد خوبی دارد و صرفا بخاطر کسب درآمد کاندید می شوند. در حالی که میانگین درآمد واقعی و قانونی یک شورا کمی بیشتر از نصف حقوق یک کارمند ساده است.
گروه دوم از این کاندیداها افرادی هستند تازه تحصیلات عالیه خود را پشت سر گذاشته اند و به دنبال کسب نام و شهرت هستند. یک باور عمومی در میان مردم رایج است مبنی بر این که معمولا افراد بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد( به سبب تنوع دانشگاهها و سهولت و افزایش ظرفیت پذیرش در سطوح تحصیلات تکمیلی و عالی) و بلافاصله برای کاندیدا شدن شورا شهر اقدام می کنند. در حالی که ممکن است حتی یک ساعت سابقه ی کار مدیریتی و اجرایی هم نداشته باشند.
گروه دیگر تعداد معدودی از چهره های سرشناس و معروف سینما، تلویزیون و ورزشی ملی و یا محلی هستند که پس از گذراندن تحصیلات عالی خود( در اکثر موارد از دانشگاههای پولی صرفا یک مدرک علمی اخذ کرده اند) و به سبب محبوبیت و یا چهره ی شناخته شده ای که در میان مردم دارند احساس می کنند می تواننداکثریت آرا را جذب کنند. و در یک فضای متنوع تر از فضای کاری خود فعالیت کنند.
گروهی دیگر کسانی هستند به سبب موقعیت مالی عالی و یا نسبت با اقوام درجه یک، از افراد سرشناس شهر هستند. صرفا بخاطر اخذ یک کرسی از شورا و با هدف تبدیل کردن آن به یک بنگاه معاملات و دخل و تصرف در مصوبات در زمین های شهر ی، و تغییر کاربری زمین های تجاری و مسکونی کاندیدا می شوند.
یک عهده ی دیگر از این افراد کسانی هستند که ممکن است در هر قشری فعالیت کنند و از هر طبقه ی اقتصادی با هر سطح تحصیلات باشند. ممکن است معلم، دانشجو، استاد دانشگاه، مدیر کارخانه ،کارمند، مدیر هنری و ورزشی، و یا یک چهره شاخص باشد که دلسوزانه و با هدف کمک به بهبود عمران و توسعه ی شهر کاندیدا می شوند.
شهروندان باید اگاه باشند که افرادی را انتخاب کنند که از تخصص لازم برای پست مهم و مدیریتی شورا برخوردار بوده ضمن آنکه از سلامت اخلاقی، روانی و رفتاری نیز بهره مند است.
کلمات کلیدی: البرز، کرج، انتخابات، شورای شهر،تبلیغات،آرا، شعار، مدیریت،شهروندان، کاندیدا،
تحریریه اثر آنلاین

۱

مطالب مرتبط استان البرز  , سیاسی  , یادداشت

شهردار جدید شهر گرمدره در جلسه معارفه خود که باحضور اکبریان نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی،مدیرکل شوراهای استانداری البرز، اعضای شورای شهر بود با اعلام آمادگی در بحث فعالیت های عمرانی گفت:در فرمانداری همیشه سعیمان آن بود که در...
  به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه از گرمدره مراسم معارفه هومن قدوسی شهردار جدید گرمدره صبح پنجشنبه بیست و دوم شهریورماه نودوهفت در سالن جلسات شهرداری گرمدره برگزار شد. عزیزاکبریان نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه از کمالشهر علی صفری رئیس سال دوم شورای شهرپنجم کمالشهر به جهت استفاده از تجارب اعضای ادوارگذشته شورا از آنها جهت برگزاری جلسه مشترکی دعوت کرد. در این جلسه هرکدام از...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • کلان داده ها

    کلان داده ها

    کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
    علمی و فناوری
  • آخرین خبرها