پنجشنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
»   اقتصادی, کارآفرینی, یادداشت  »   ضرورت روانشناسی مهندسی در بهبود و توسعه کسب و کار
754 views
۲۳ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۴۴

ضرورت روانشناسی مهندسی در بهبود و توسعه کسب و کار

ارگونومی علمی است که سعی در درک تعاملات بین انسانها و دیگر عناصر تشکیل دهنده سیستم و نیز پیاده سازی نظریه ها و اصول مربوط به منظور بهزیستی انسان ها و کارآمدی کلی سیستم می گردد.

مطالعه علمی شرایط کار و روابط بین انسان و ماشین مهمترین ماموریت تبیین ارگونومی در یک سازمان است.

حذف حرکات غیر ضروری ، افزایش راحتی و ایمنی و همچنین بهبود کارآمدی و سازگاری بهتر نیروی کار با محیط و ابزارهایی که از آن استفاده می کند نتایج حاصل از توجه به این مهم است.

بی شک مداخله ارگونومی منحصر به اندازه گیری، مشاهده و مصاحبه نبوده و بهره گیری از روش های سازگار و اختصاصی در زمینه های مشکل ساز و نیز افراد مورد نظر را مورد بحث قرار می دهد و تغییر و تحولات عملکردی را بر روی وضعیت های کاری با رهنمود و پاسخ مناسب با افراد سازمان در میان گذاشته و همکاری آنها را جلب می نماید.

بهبود بهزیستی و بهره وری مهمترین رویکرد استفاده از ارگونومی است

تحقق شرایط اولیه بهزیستی کارکنان ،طراحی و ترتیب توانایی کارکنان با نیازهای سازمان،کاهش خستگی های جسمی ، کاهش کارکردهای غیر ضروری جسمانی و بالا بردن انگیزه سرمایه های انسانی مهمترین عناصر اثرگذار بر افزایش کیفیت راندمان کارکنان و بهبود بهروری سیستم می باشد.

ارگونوم بایستی تحلیلی از تقاضا داشته باشد چرا که این تحلیل بیانگر چگونگی مسایل و جایگاه آنهاست. تقاضا می تواند از جانب کارمندان از جهت بهداشت ایمنی و یا بهبود شرایط کاری صورت گیرد و یا از سوی مدیران سازمان باشد که در مورد سرمایه گذاری و یا سنجش و درک وضعیت سازمان باشد که پس از پیدا کردن شناخت کامل از سازمان از جمله آگاهی از موقعیت های اقتصادی, اجتماعی و فنی سازمان و همچنین وضعیت منابع انسانی و  تاریخچه و خط زمان  سازمان می توان به تحلیل وظایف و فعالیت های مجموعه پرداخت.

هدف از این کار بررسی شرایط کاری فرد و روش های عملکردی و فکری که برای انجام وظایف خود به کار می برد میباشد.

در واقع شناخت برای طرز کار کردن افراد با توجه فشارهای وضعیت کاری به منظور رسیدن به اهداف تعیین شده سبب می شود ارگونوم به مسایل و مشکلات موجود برخورد کرده و آنها را ارزیابی می کند. پس از مساله شناسی و شناخت دقیق راه حل ها آماده و در سازمان اعمال خواهد شد.

تغییرات سریع  و پیچیده شدن روابط اجتماعی در محیط سازمان سبب شده است بدون استفاده از ظرفیت های علمی و تخصصی مشاوران اداره کردن سازمان ها سخت باشد.

اعتبار سنجی و پایدار سازی فعالیت های روانشناسی مهندسی ضمن کاهش تعارضات درون سازمانی کمک شایانی به بهبود و توسعه کسب و کار خواهد کرد.

افزایش سرمایه اجتماعی و و همچنین ارتقاء میزان احساس تعلق پرسنل به سازمان ، اصلاح فرایندها و افزایش بهره وری کمترین مواهب توجه به روانشناسی سازمانی در سازمان ها خواهد بود.

اگرچه این دانش در ابتدای مسیر نهادینه شدن در اکوسیستم مدیریتی کشور می باشد اما با توجه بیشتر مدیران به این رویکردها شاهد اتفاقات مبارکی در ارتقاء نظام مدیریتی خواهیم بود.

 

احمد خیری

مشاور بهبود و توسعه کسب و کار

مطالب مرتبط اقتصادی  , کارآفرینی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...