پنجشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
»   مدیریت شهری, یادداشت  »   ضرورت مدیریت یکپارچه ی پسماند و زباله های شهریِ کلانشهر 
717 views
۱۰ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۴۴

ضرورت مدیریت یکپارچه ی پسماند و زباله های شهریِ کلانشهر 

با گسترش شهرها و افزایش مهاجرت ها به تبع افزایش زباله ها و پسماند در محیط شهری، مسائل جدیدی به حوزه ی مدیریت شهری وارد شد که سلامت شهروندان و محیط زندگی آنان را تهدید می کرد. لذا به یک رویکرد نظارتی و اجرایی ویژه نیاز بود تا به این چالش رسیدگی کند که امروز در چارچوب طرح مدیریت پسماند مطرح است. که عبارتست از ساختار اجرایی و نظارتی فرآیندهای جمع آوری، جداسازی، دفع و بازیافت مواد زائد و پسماند در حوزه ی مدیریت شهر توسط اشخاص حقیقی و حقوقی.
مدیریت پسماند صرفا یک توصیه موکد مدیریتی نیست که به آن بصورت سلیقه ای رفتار کرد. بلکه از ضمانت اجرایی و پشتوانه ی قانونی برخوردار است. لذا تخطی از مواد آن و عمل نکردن به این قوانین نیازمند پاسخگویی مسئولان و دستگاهها در خصوص قصور و کم کاری های احتمالی است.
در اصل پنجاه ام قانون اساسی بر جلوگیری از تخریب محیط زیست و حفظ منابع تصریح شده است. در سال ۱۳۸۳ قانون مدیریت پسماند در واقع در راستای حمایت از همین اصل به تصویب نمایندگان رسید این قانون مشتمل بر ۲۹ ماده و ۹ تبصره است – که به تعریف و اقسام پسماند و وظایف و مجازات و نظارت سازمان ها، مسئولان و شهروندان پرداخته است.
ماده ی ۷ این قانون به روشنی تاکید می کند که مدیریت اجرایی کلیه ی پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها بر عهده ی شهرداری و دهیاری و در خارج از حوزه ی وظایف شهرداری ها و دهیاری ها بر عهده ی بخشداری ها می باشد.همچنین مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی و ویژه بر عهده ی تولید کننده خواهد بود اما در صورت تبدیل آن به پسماند عادی بر عهده ی شهرداری ها، دهیاری ها، و بخشداری ها خواهد بود.در تبصره همین ماده قانونگذار اشاره می کند که مدیریت اجرایی می تواند تمام یا بخشی از عملیات مربوط به جمع آوری، جداسازی و دفع مواد پسماند را به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار کند. در تبصره ی ۱ ماده ی دوازه از همین قانون مذکور مدیریت اجرایی موظف است در مهلت اجرایی آیین نامه کلیه ی پسماندهای عادی را به صورت تکنیک شده جمع آوری، بازیافت و یا دفن کند.
در برنامه ی پنجم توسعه ماده ی ۱۹۳ و بند الف آن شهرداری های بالاتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را موظف می کندچه در شهر ساحلی و چه غیر آن، در راستای تحقق مدیریت پسماند، پسماند های خود را به روش نوین و فناوری ها ی جدید با اولویت روش های آلی(ارگانیک)از قبیل کرم پوسال( ورمی کمپوست) بازیافت کنند و دفع آن ممنوع است. بنابر این با اجرایی شدن و ابلاغ آیین نامه ی این قانون( ۶ ماه پس از تصویب قانون) از سال پایانی اجرا ی برنامه ی پنجم توسعه یعنی سال ۹۴ شاهد دفن غیر بهداشتی زباله در کشور نباشیم.
همچنین مجلس محترم شورای اسلامی وزارت کشور را به عنوان نهاد مسئول و ناظر و سازمان محیط زیست و وزارت کشاورزی را نیز مکلف کرده است که برنامه هایی را برای حمایت و اجرای هرچه بهتر این قانون تهیه و تنظیم نمایند.

ادامه دارد…
کلمات کلیدی:پسماند,زباله, مدیریت پسماند,شهر,البرز, کرج,مدیریت شهری,شهرداری, شورای شهر,دهیاری ها
تحریریه اثر آنلاین

مطالب مرتبط مدیریت شهری  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها