شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   عدالت اجتماعی
1,062 views
۳۰ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۰۷

عدالت اجتماعی

عدالت در نظام اجتماعی بطور ویژه و خاص بر آزادی تفکر و اندیشه، توزیع امکانات عمومی و اجتماعی و رفاهی و زیرساخت ها و برابری مقابل قوانین اجتماعی و رعایت عدالت از جانب کارگزان نهادهای اجتماعی و سیاسی متمرکز است که در ادامه بیشتر بحث می شود.

انسان در یک بستر اجتماعی زندگی می کند و لذا بعد اجتماعی زندگی او بر ابعاد اقتصادی و فرهنگی و سیاسی اش مسلط است انسان به مثابه ی عنصری آگاه و متفکر در یک بستر اجتماعی با ابعاد پیچیده ی امروزی زندگی می کنند و نیازمند برقراری برابری و آزادی و مساوات در مناسبات  میان او و ارکان و نهادهای اجتماعی و سیاسی جامعه است تا عدالت برقرار شود.چرا که در بستر عدالت است که توسعه ی پایدار و همه جانبه تحقق می یابد و استعدادها شکوفا می شود و نظام اجتماعی دوام و قوام می یابد . انسان بالذات به دنبال تحقق عدالت است غالب انقلاب ها یی که در طول تاریخ بشری اتفاق افتاده با هدف مبارزه با بی عدالتی و برقراری نظام و حکومت عادلانه بوده است. از انجا که عدالت نقطه ی مقابل تبعیض و ظلم و نابرابری ست امام علی (ع) لازمه ی تداوم حیات یک حکومت را عدالت می داند. ایشان می فرمایند که حکومت با ظلم پایدار نیست.عدالت در نظام اجتماعی بطور ویژه و خاص بر آزادی تفکر و اندیشه، توزیع امکانات عمومی و اجتماعی و رفاهی و زیرساخت ها و برابری مقابل قوانین اجتماعی و رعایت عدالت از جانب کارگزان نهادهای اجتماعی و سیاسی متمرکز است که در ادامه بیشتر  بحث می شود.

قانون محوری در نظام اجتماعی: هر شهروند در نظام اجتماعی به منظور برقرای نظم باید تابع قوانین باشد. در نظام و حکومت اسلامی که احکام الهی- اسلامی حاکم است قانون به ویژگی های اخلاقی انسانی و ارزشی و کرامت انسان بیشتر توجه دارد. ضمن این که به آزادی و برابری و تفاوت استعدادها نیز نظر دارد. لذا  در این شکل از نظام حاکمیتی مناسبات حاکمان و کارگزاران و مردم بر مبنا و چارچوب قانون الهی تعبیر و تفسیر می شود.

کارگزاران و مسئولان نهادها و ارکان نظام اجتماعی:  در نظام اجتماعی با احکام اسلامی، که مسئولان و کارمندان از جنس خود مردم اند و به نماینگی از آنان در دستگاههای متعدد به اجرای قوانین مشغول به خدمت هستند باید بر قوانین مسلط بوده و بر اساس آن با مردم و ارباب رجوع برخورد کنند نه بر اساس حب و بغض های شخصی و یا سیاسی و نژادی . باید فارق از از هر گونه تبعیض، رنگ، نژاد، جنس و نسبت ها ی خویشاوندی با حکم قانون برخورد  و اجرا کنند این امر بویژه در محاکم قضایی، ادارات و نهادهای اجتماعی جامعه بیشتر ملموس است.

امکانات و زیرساخت های اجتماعی و رفاهی: عدالت در جامعه ی اسلامی به معنای تقسیم و برابری در توزیع امکانات  و سرمایه های اجتماعی نیز هست به معنای این که همان امکاناتی که در اختیار مردان هست در اختیار زنان جامعه  نیز باشد به معنای این که همان امکاناتی که در تهران و شهرهای بزرگ هست در دور افتاده ترین شهرهای مرزی و روستاها ی کشور نیز باشد. تا شرایط رشد و شکوفایی استعدادها برابر برای همه فراهم شود و اگر کم کاری باشد مربوط به استعدادها و تلاش شخصی افراد باشد. عدالت اجتماعی به معنای برخورداری از حق طبیعی انسان ها و شهروندان از امکانات رفاهی و شهری بدون در نظر گرفتن خصوصیات شخصی ، فیزیکی، فکری و مالی ست. یک معلوم ذهنی همان قدر باید از امکانات رفاهی جامعه دسترسی داشته با شد که یک فرد سالم دارد. یک شهروند فقیر همان اندازه باید امکانات تفریحی، رفاهی ، بهداشتی، درمانی، حمل و نقل، خدماتی و آموزشی در دور ترین نقاط  برایش فراهم باشد که یک میلیاردر پایتخت نشین یا در شهر های کوچک و بزرگ دارد. هزینه و مالیاتی که از سوی شهروندان پرداخت می شود متناسب با درآمد افراد باشد. نه از فقیرترین افراد و آسیب پذیرترین قشر گرفته بشود ولی از پولدارترین افراد گرفته نشود.

مردم و آگاهی و آزادی: لازمه ی تحقق عدالت اجتماعی آگاهی مردم از حق خودشان است. مردم خودشان باید بر عملکرد مسئولان و کارگزاران نظارت کنند و این حق آنان است که بدانند و آگاه باشند و نباید به این حق تعرض شود حقی برابر برای همه ی شهروندان حقیقت جو . رسانه ها بخشی از این رسالت خطیر آگاهی بخشی را برعهده دارند .

کلمات کلیدی: عدالت، عدالت اجتماعی، نظام اجتماعی، شهروند، زن، آزادی، رفاه، قانون

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها