دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۶
»   اجتماعی, یادداشت  »   عدالت سازمانی و ابعاد آن
2,282 views
۲۶ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۴۷

عدالت سازمانی و ابعاد آن

 

هر سازمان یک نهاد و واحد اجتماعی ست با محوریت،افق و اهداف مشخص،سیستم مدیریت و کار فعال و هماهنگ که با دیگر سازمانها و محیط پیرامون در ارتباط است اهمیت این واحد در این است که نقشه ی میانبریست به شکل سیستمی و منظم، متشکل از مجموعه ای از افراد و بعضا ماشینالات که برای نیل به اهدافی معین تعریف شده( کالا، تولید، توزیع، خدمات و …)فعالیت می کنند که همسو با بقا و حیات مادی نظام اجتماعی کل حرکت می کند.

با پیچیده تر شدن زندگی اجتماعی و حرکت به سمت شهری شدن، صنعتی شدن، تقسیم کار در فضای دوقطبی خصوصی و دولتی، سازمانها و سنجش عملکرد آنها وارد ادبیات و آثار علمی شد. در نیمه ی دوم قرن بیستم اندیشمندان حوزه های مختلف جامعه شتاسی،مدیریت، روانشناسی و … با تمرکز بر روی ساختار و عناصر سازمانی و ارزیابی زوایای مختلف فعالیت آن، به توصیف ابعاد ارزشی و اخلاقی  من جمله عدالت پرداختند.

عدالت سازمانی ناظر بر نحوه ی نگرش قانون و رفتار مدیران با کارکنان سازمان ست، به طوری که تداعی کننده ی ذهنیت انصاف،برابری، در کل اجزا باشد( بخشی از این اجزا به عنوان روی دیگر عدالت سازمانی، ادراک افراد از این ارتباطات است که آیا عین انصاف و عدالت هست یا خیر؟) لذا عدالت در سازمان مستقیما با نگرش، استعداد، احساسات و رفتار کارکنان در ارتباط است و بر توصیف رفتار سازمانی نیز موثر است.عدالت سازمانی به شکل تنگاتنگی مربوط به محیط کار، مدیریت و کارکنان و… است و معمولا وجوح عینی عدالت و بی عدالتی در رفتار سرپرست بخش، مدیر، کارفرمای کل سازمان و رفتار کارکنان هویدا می شود.

با بررسی و مطالعات انجام شده از سوی متفکران و کارشناسان، ابعاد عدالت سازمانی شامل عدالت توزیعی، عدالت رویه ای، و عدالت تعاملی( مراوده ای) شناخته شده است.

عدالت توزیعی:

این بخش از عدالت به تناسب میان ورودی( فعالیت، استعداد، و تلاش) و خروجی( میزان و تولید و پاداش) کارکنان سازمان اطلاق می شود به این معنی که افراد در ازای همان مقدار تلاش و کوششی که انجام می دهند و یا  در مقابل کم کاری  پاداش و جزا دریافت کنند، چنانچه بی عدالتی در این حوزه رخ دهد کارکنان بی انگیزه می شوند دیگر تلاشی نخواهند کرد و در نهایت ممکن است استعفا دهند این نوع از عدالت به طور مستقیم با میزان کارایی و بازدهی مثبت سازمان و رفتار اجزا ارتباط دارد بنابراین انگیزش، نگرش، خشم و عاطفه ی آنان را متاثر می کند.

عدالت رویه ای:

به آن بخش از ابزار و سیر و روندی که طی آن سهم افراد در یک سازمان مشخص و توزیع می شود عدالت رویه ای می گویند یا به عبارتی فرآیند و روند توزیع پاداش و رعایت انصاف و برابری مربوط می شود در واقع ادارکی از فرآیند پاداش و مجازات است. این قسم از عدالت سازمانی به این معنی است که در طی این فرآیند حب و بغض شخصی دخالت داده نشود و مبتنی بر ارزش ها و چارچوب های تعریف شده ی سازمانی باشد شاخص عمده ی فرآیند سازمانی تکیه بر ساختار و آیین نامه ها و مولفه های تعریف شده ایست که در صورت خلا قابلیت انعطاف پذیری را هم داشته با شد تا بتوان به درستی عدالت را تحقق بخشد.

عدالت تعاملی( مراوده ای):

بعد دیگر عدالت سازمانی اشاره دارد به تعاملات و مناسبات رفتاری و کلامی بین کارفرما، سرپرست بخش و کارکنان یک سازمان با همدیگر، اخلاق تعریف شده و مطلوب در این میان می بایست مبتنی بر احترام،اطلاعات، اخلاق و کرامت انسانی باشد. مع الوصف قبل از هر چیز کارفرما و سرپرست باید اطلاع دقیقی از وضع کارکنان داشته با شند و قضاوت ناصیح صورت نگیرد، هنگام صحبت و گفتگو با هم از سر احترام سخن بگویند و نه خشم و غرور و اهانت. در فضای برقراری عدالت سازمانی انگیزه و تعلق خاطر کارکنان و تلاش آنان بیشتر می شود و مجموعه ی سازمانی سریعتر و بیشتر به اهداف خود می رسد و در نهایت نظام اجتماعی کل به سمت توسعه  پایدار در حرکت است.

 

کلمات کلیدی: عدالت، عدالت سازمانی،، نظام اجتماعی، عدالت توزیعی،عدالت، مراوده ای، عدالت رویه ای، زن

نویسنده: مژگان قانع، کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

 

 

۲

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

  فضای سبز به‌ویژه پارک‌های شهری، به‌عنوان عصر اصلی در اوقات فراغت و آرامش بخشی به شهروندان حیاتی است. از سوی دیگر، یکی از راههای رسیدن به توسعه پایدار و ایجاد سرزندگی، داشتن رفاه و آسایش در زندگی جامعه می‌باشد که...
سال 1359 درست دو سال پس از تولد نظامی مبتنی بر آراء مردم و در پی انقلابی عظیم و شکوهمند، در واپسین روزهای شهریور سال پنجاه و نه، جهان شاهد شروع جنگی نابرابر از سوی همسایه ی غربی ایران بود؛...
به گزارش اثرآنلاین از کرج اکبر سلیم نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج در برنامه تجلیل از المپیون ها و مدال آوران المپیک البرز که در سالن میلاد شهرداری کرج با تقدیر از جوانان و ورزشکاران گفت:ورزشکاران افتخاران البرز...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز؛  حجت الاسلام شمس الله فلاح مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز به همراه علی معدنی پورمعاون اداری مالی و جمعی از کارشناسان اداره کل...

پاسخ دهید

Current month ye@r day *

عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها