پنجشنبه, ۰۳ اسفند ۱۳۹۶
»   اجتماعی, یادداشت  »   عدالت سازمانی و ابعاد آن
2,637 views
۲۶ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۴۷

عدالت سازمانی و ابعاد آن

 

هر سازمان یک نهاد و واحد اجتماعی ست با محوریت،افق و اهداف مشخص،سیستم مدیریت و کار فعال و هماهنگ که با دیگر سازمانها و محیط پیرامون در ارتباط است اهمیت این واحد در این است که نقشه ی میانبریست به شکل سیستمی و منظم، متشکل از مجموعه ای از افراد و بعضا ماشینالات که برای نیل به اهدافی معین تعریف شده( کالا، تولید، توزیع، خدمات و …)فعالیت می کنند که همسو با بقا و حیات مادی نظام اجتماعی کل حرکت می کند.

با پیچیده تر شدن زندگی اجتماعی و حرکت به سمت شهری شدن، صنعتی شدن، تقسیم کار در فضای دوقطبی خصوصی و دولتی، سازمانها و سنجش عملکرد آنها وارد ادبیات و آثار علمی شد. در نیمه ی دوم قرن بیستم اندیشمندان حوزه های مختلف جامعه شتاسی،مدیریت، روانشناسی و … با تمرکز بر روی ساختار و عناصر سازمانی و ارزیابی زوایای مختلف فعالیت آن، به توصیف ابعاد ارزشی و اخلاقی  من جمله عدالت پرداختند.

عدالت سازمانی ناظر بر نحوه ی نگرش قانون و رفتار مدیران با کارکنان سازمان ست، به طوری که تداعی کننده ی ذهنیت انصاف،برابری، در کل اجزا باشد( بخشی از این اجزا به عنوان روی دیگر عدالت سازمانی، ادراک افراد از این ارتباطات است که آیا عین انصاف و عدالت هست یا خیر؟) لذا عدالت در سازمان مستقیما با نگرش، استعداد، احساسات و رفتار کارکنان در ارتباط است و بر توصیف رفتار سازمانی نیز موثر است.عدالت سازمانی به شکل تنگاتنگی مربوط به محیط کار، مدیریت و کارکنان و… است و معمولا وجوح عینی عدالت و بی عدالتی در رفتار سرپرست بخش، مدیر، کارفرمای کل سازمان و رفتار کارکنان هویدا می شود.

با بررسی و مطالعات انجام شده از سوی متفکران و کارشناسان، ابعاد عدالت سازمانی شامل عدالت توزیعی، عدالت رویه ای، و عدالت تعاملی( مراوده ای) شناخته شده است.

عدالت توزیعی:

این بخش از عدالت به تناسب میان ورودی( فعالیت، استعداد، و تلاش) و خروجی( میزان و تولید و پاداش) کارکنان سازمان اطلاق می شود به این معنی که افراد در ازای همان مقدار تلاش و کوششی که انجام می دهند و یا  در مقابل کم کاری  پاداش و جزا دریافت کنند، چنانچه بی عدالتی در این حوزه رخ دهد کارکنان بی انگیزه می شوند دیگر تلاشی نخواهند کرد و در نهایت ممکن است استعفا دهند این نوع از عدالت به طور مستقیم با میزان کارایی و بازدهی مثبت سازمان و رفتار اجزا ارتباط دارد بنابراین انگیزش، نگرش، خشم و عاطفه ی آنان را متاثر می کند.

عدالت رویه ای:

به آن بخش از ابزار و سیر و روندی که طی آن سهم افراد در یک سازمان مشخص و توزیع می شود عدالت رویه ای می گویند یا به عبارتی فرآیند و روند توزیع پاداش و رعایت انصاف و برابری مربوط می شود در واقع ادارکی از فرآیند پاداش و مجازات است. این قسم از عدالت سازمانی به این معنی است که در طی این فرآیند حب و بغض شخصی دخالت داده نشود و مبتنی بر ارزش ها و چارچوب های تعریف شده ی سازمانی باشد شاخص عمده ی فرآیند سازمانی تکیه بر ساختار و آیین نامه ها و مولفه های تعریف شده ایست که در صورت خلا قابلیت انعطاف پذیری را هم داشته با شد تا بتوان به درستی عدالت را تحقق بخشد.

عدالت تعاملی( مراوده ای):

بعد دیگر عدالت سازمانی اشاره دارد به تعاملات و مناسبات رفتاری و کلامی بین کارفرما، سرپرست بخش و کارکنان یک سازمان با همدیگر، اخلاق تعریف شده و مطلوب در این میان می بایست مبتنی بر احترام،اطلاعات، اخلاق و کرامت انسانی باشد. مع الوصف قبل از هر چیز کارفرما و سرپرست باید اطلاع دقیقی از وضع کارکنان داشته با شند و قضاوت ناصیح صورت نگیرد، هنگام صحبت و گفتگو با هم از سر احترام سخن بگویند و نه خشم و غرور و اهانت. در فضای برقراری عدالت سازمانی انگیزه و تعلق خاطر کارکنان و تلاش آنان بیشتر می شود و مجموعه ی سازمانی سریعتر و بیشتر به اهداف خود می رسد و در نهایت نظام اجتماعی کل به سمت توسعه  پایدار در حرکت است.

 

کلمات کلیدی: عدالت، عدالت سازمانی،، نظام اجتماعی، عدالت توزیعی،عدالت، مراوده ای، عدالت رویه ای، زن

نویسنده: مژگان قانع، کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

 

 

۲

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

مقدمه: اهمیت کلان داده ها در چند سال اخیر بسیار زیاد شده است که از جمله علت های آن بحث فضای ذخیره سازی زیاد و بروز شبکه های اجتماعی با حجم زیادی از اطلاعات و استفاده از سنسورها در قسمت...
بروز تظاهرات صورت گرفته در چند روز گذشته هرچند که همه در یک قالب نیست و مطالباتشان هم ایضا یکی نیست و حتی بعضا برخی از تجمعات از جنس مردمی نیست و نیات ساختارشکنانه دارد، اما آنها که مردمی هستند ...
هرساله معمولا در آذر و دی ماه بودجه سال بعد توسط دولت به مجلس ارائه می شود.امسال هم این اتفاق افتاد اما یکی از مهمترین ویژگی هایی که در بودجه امسال وجود داشت یک تناقض آشکار در بودجه با منویات...
سالهای سال است که وضع اقتصادی کشور دچار مشکلات عدیده ای است که از جمله مهمترین های آن تورم، رکود و افزایش فاصله سطح زندگی بین فقیر وغنی(ضریب جینی) است. این مشکلات شاید برای قسمتی از جامعه که سطح زندگی متوسط...

پاسخ دهید

Current month ye@r day *

عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • کلان داده ها

    کلان داده ها

    کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
    علمی و فناوری
  • آخرین خبرها