شنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
»   اجتماعی, استان البرز, اقتصادی, کرج, یادداشت  »   علل بیکاری در شهر کرج
1,059 views
۹ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۱۳

علل بیکاری در شهر کرج

رشته یادداشت های تحلیلی، با موضوع بررسی علل بیکاری در شهر کرج

یادداشت دوم:

در یاداشت دوم از سلسله یادداشت های بررسی علل بیکاری در شهر کرج، در ذیل علل و پیامدهای بیکاری به شکل کلی پرداخته می شود.

اگر جمعیت را به دو بخش شاغل و بیکار تقسیم کنیم طبق یک دیدگاه جمعیت زیر ده سال منفعل و جمعیت بالای ده سال جمعیت فعال و مولد اقتصادی هستند.( البته در یک دسته بندی دیگر افراد بین ۶۴-۱۴ سال را جعیت فعال معرفی می کنند)خود این بخش جمعیت فعال و آماده به کار، به جمعیت ۱-شاغل،۲-بیکار،۳-افراد داری درآمد بدون کار،۴-افراد خانه دار،۵-افراد درحال تحصیل و سایر تقسیم می شود. بر این اساس شاغل کسی است که در طول هفته یک ساعت کار می کند( البته این تعریف بین المللی ست)و بیکار به کسی گفته می شود داری ویژگی های زیر باشد؛ ۱-در طول هفته ی مرجع یک ساعت هم کار نکرده باشد،۲-آمادگی برای انجام کار و فعالیت داشته باشد و در نهایت این که ۳-در هفته ی مرجع و سه هفته قبل از آن جویای کار بوده باشد لذا بر مبنای این تعاریف و اصول، خانم های خانه دار، دانشجویان، افراد مریض و معلول، سربازها و افرادی که ناامید شده اند در پیدا کردن شغل، در زمره ی شاغلان جامعه هستند نه بیکاران.نکته ی قابل تامل این است که چگونه می توان شخصی که یک ساعت در طول هفته کار کند معیشت زندگی و خانواده اش را تامین کند؟ این فعالیت چگونه فعالیتی است که می تواند هزینه ی یک هفته ی فرد را تامین کند؟ دانشجو یا محصلی که فقط درس می خواند چه فعالیت اقتصادی دارد که به چرخه ی تولید اقتصاد کمک کند ضمن آن که درآمد هم داشته باشد و هزینه های زندگی اش را تامین کند؟ یا افراد بیمار هم همینطور،

نرخ بیکاری:

نرخ بیکاری نیز در هر جامعه ای بر اساس این فرمول محاسبه می شود که تعداد جمعیت بیکار بر مجموع جمعیت بیکار و شاغل تقسیم می شود و ضرب در صد می شود.

عمتا بیکارها دوگروه هستند کسانی که تاکنون شغلی پیدا نکرده اند و کسانی که قبلا شاغل بوده اند و در حال حاضر بنا به دلایلی اعم از اخراج و یا مشکلات فردی و تمایل به تغییر در جست و جوی کار هستند.

علل بیکاری:

بیکاری می تواند به دلایل مختلف فردی و اجتماعی برای هر فردی اتفاق بیافتد اما اصلی ترین دلایل بیکاری را می توان از قرار زیر برشمرد؛

 • انواع مهاجرت
 • رکود یکباره ی اقتصادی و کاهش تولید
 • بیماری و حوادث جسمی، روانی و مشکلات خانوادگی
 • سیاست های نادرست مسئولان در اشتغال زایی جامعه( از جمله توسعه و گسترش زیرساخت ها، ابزار و فناوری در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن در سراسر کشور)
 • عدم ارتباط بین سیستم نظام آموزشی و اشتغال
 • نداشتن مهارت کافی فارق التحصیلان دانشگاهی و افراد جامعه
 • عدم امنیت شغلی در شغل های غیر دولتی و قرار دادها.( این مورد باعث می شود که افراد جامعه تمایل به شغلهای دولتی داشته باشند و تقاضا و تراقیک به این بخش از شغل ها بیشتر باشد و در شغل های کارآفرین و خصوصی تمایلی به فعالیت نداشته باشند)
 • تمرکز سرمایه ها در یک نقطه
 • فقدان اطلاعات و مشاوره ی کافی در مورد بازار کار و کاربردی رشته ها و مشاغل آنها در آینده، قبل از ورود دانشجو به دانشگاه.

بیکاری نیز مانند هر آسیب اجتماعی و اقتصادی پیامدهایی مخربی برای فرد و جامعه به دنبال دارد برخی از مهمترین آنها عبارت است از:

افسردگی، بی هویتی، خشونت و اعتیاد: از نظر اغلب کارشناسان و روانشناسان بیکاری به ویژه برای فارق التحصیلان و افرادی که در شرایط بد اقتصادی نیز هستند آثار مخرب تری به دنبال دارد به این صورت که فرد دچار افسردگی، گوشه گیری از اطرافیان به واسطه ی این که بیکار است لذا باعث احساس بی هویتی و شخصیتی در فرد می شود در میان این حجمه ی روحی مخرب ممکن است به قاچاق و یا برای تسکین خود به مواد مخدر متوسل شود.

جرم و جنایت، بزهکاری و فساد اجتماعی:

براساس نتایج بسیاری از تحقیقات و نظر جامعه شناسان رابطه ی مستقیم و قوی بین جرم و انحرافات اجتماعی وجود دارد افراد بیکار که شدیدا با فقر درگیر هستند یه کارهای خطرناک مانند سرقت، آدمربایی، قتل و اخاذی و حتی سوءاستفاده از کودکان دست می زنند و عضو باندهای مافیایی میشوند از این طریق امنیت اجتماعی را به خطر می اندازند.

عقب ماندگی اقتصادی:

یکی دیگر از پیامدهای مهم بیکاری در جامعه هدر رفتن سرمایه های اجتماعی، عقب ماندگی، عدم توسعه و رفاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در آن کشور است.

کلمات کلیدی: کار,بیکاری,علل بیکاری,پیامدهای بیکاری,نرخ بیکاری,فقر,رکود اقتصادی,بزهکاری,جرم,البرز,کرج

سرویس اقتصادی اثر آنلاین

 

 

۰

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , اقتصادی  , کرج  , یادداشت

شهردار جدید شهر گرمدره در جلسه معارفه خود که باحضور اکبریان نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی،مدیرکل شوراهای استانداری البرز، اعضای شورای شهر بود با اعلام آمادگی در بحث فعالیت های عمرانی گفت:در فرمانداری همیشه سعیمان آن بود که در...
  به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه از گرمدره مراسم معارفه هومن قدوسی شهردار جدید گرمدره صبح پنجشنبه بیست و دوم شهریورماه نودوهفت در سالن جلسات شهرداری گرمدره برگزار شد. عزیزاکبریان نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه از کمالشهر علی صفری رئیس سال دوم شورای شهرپنجم کمالشهر به جهت استفاده از تجارب اعضای ادوارگذشته شورا از آنها جهت برگزاری جلسه مشترکی دعوت کرد. در این جلسه هرکدام از...
عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • کلان داده ها

  کلان داده ها

  کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
  علمی و فناوری
 • آخرین خبرها