شنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   فرهنگ شهروندی، شهروند فرهنگی
578 views
۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۴۶

فرهنگ شهروندی، شهروند فرهنگی

” قبل از وارد کردن هرچیزی به اجتماع باید فرهنگ آن را وارد کرد”

عبارتی که قطعا هر کداممان یا به زبان آوردیم یا از زبان دیگران شنیده ایم. پس با کلمه فرهنگ آشنایی مختصری داریم و شهروند را به خوبی می شناسیم. پس بیایید قبل از دزدیدن عنوان شهروندِ شهر نشین، فرهنگ آن را وارد کرده و یاد بگیریم.
مطالعه علمی شهروندی و فرهنگ آن از قرن ۱۹ همگام با تفکرات جوامع مدنی و دولت های ملی شکل گرفته است.امروزه این واژه منتخب معادل (Citizen) در زبان انگلیسی بیان شده؛ و در زبان فارسی پسوند “وند” در اصطلاح شهروند نوعی مالکیت را برای اهالی و ساکنان یک شهر به عنوان صاحب و مالک آن، بیان می کند.

فرهنگ شهری فارغ از زمان و مکان به نسبت گسترش شهرها، معنایی وسیع تر میابد. شهر بدون فرهنگ را باید بدون انسان تصور کنیم، چون هر فعالیت افراد آن برخاسته از فرهنگ جامعه است. پس خواسته یا ناخواسته حتی پسر بچه ای که گوشه خیابان مشغول تکدی گریست نشانگر فرهنگ ملیتی ماست.
فرهنگ انسانی ما در شهر ها به گونه ای پیش رفته است که هیچ کس خود را مقصر وضعیت پیش آمده در سطح شهر نمی داند، مشکلات پیش آمده در موضوعاتی مانند ترافیک، پاکیزگی محیط شهری، فرهنگ کار در اداره، و فرهنگ خرید و فروش جمعی!

هنجار ها و ارزش های پذیرفته شده در سطح شهر را که به این عنوان می شناسیم تنها با رابطه ی واسطه ای منتقل می شود و اگر یک اتصال بین این انتقال هنجار قطع شود، در حقیقت اتصال و ادامه زندگی خود را در جامعه قطع کرده ایم. حاصل این پس افتادگی فرهنگی ظهور انواع رفتارهای نابهنجار ، متضاد و همگون در فرهنگ شهرنشینی است که گاهی به عنوان نوعی بحران و بی فرهنگی تفسیر می شود.

برای مثال،  یکی از ابعاد جهانی شدن  فرهنگ شهروندی هضم خرده فرهنگ ها و  سبک های گوناگون زندگی در شهرهای امروزی است، یکی از ویژگی های شهرهای بزرگ، گرد آمدن بیشماری خرده فرهنگ های متفاوت در آنهاست که موضوعی ویژه برای رشته ی جدید انسان شناسی شهری به شمار می آید. این خرده فرهنگ هارا میتوان از جنبه های مختلف نظیر خرده فرهنگ های حرفه ای و طبقاتی، خرده فرهنگ های قومی و نژادی، خرده فرهنگ های محله ای و دسته های جوانان، خرده فرهنگ های اجتماعی (روشنفکران،دانشجویان) طبقه بندی کرد.شدت مهاجرت و جهت آن از روستا ها به شهرها و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ سرانجام سبب پدید آمدن ترکیب های قومی بسیار گوناگونی در اغلب شهرهای بزرگ شده است که گاه تنش های شدیدی را میان آنان به وجود می آور. همزیستی اقوام متعدد با شیوه های زندگی و سلیقه های بسیار متفاوت در شهرهای بزرگ نمی تواند بدون پیامد های اجتماعی باشد.
پذیرش این خرده فرهنگ ها در فرهنگ بزرگتر شهر، دیگر هنجار های منشعب از این هنجار را به خودیه خود قابل حل می کند.

مقصود از نوشتن این یادداشت تنها القای درست معنی فرهنگ و پیامد های کنونی آن در شهر ها بود. تلنگری عمیق برای یادآوری فرهنگ فراموش شده ای که نابودی فرهنگ انسانی را به دنبال دارد.در یادداشت های بعدی سعی میشود تا با مطرح کردن عناوین فرهنگ شهروندی، اندیشه درست و رعایت بهنگام  آن نیز القا شود.

سرویس اجتماعی اثرآنلاین

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها