دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹
»   اجتماعی  »   فرهنگ عمومی و حرکت پیشرونده در جامعه
1,065 views
۱۴ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۲۲

14 آبان روز فرهنگ عمومی

فرهنگ عمومی و حرکت پیشرونده در جامعه

تعاریف و برداشت کلی از مفهوم فرهنگ هر رفتار یا عاداتی که یک جامعه را درگیر کرده و اثرات جمعی حاصل از آن در جامعه ساری و جاری باشد و به نحو مطلوب در آن جامعه تاثیر بگذارد فرهنگ عمومی تلقی میشود.

واژه ی فرهنگ دارای تعاریف بسیار زیاد و گوناگونی است اما یک تعریف جامع از فرهنگ وجود دارد.

فرهنگ از نگاه ادوارد تایلر مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه از جامعهٔ خویش فرامی‌گیرد تعریف می شود. با این تعریف به وضوح میتوان رفتار، نگرش، سبک زندگی و عادات یک جامعه را فرهنگ نامید.

بنابراین تعاریف و برداشت کلی از مفهوم فرهنگ هر رفتار یا عاداتی که یک جامعه را درگیر کرده و اثرات جمعی حاصل از آن در جامعه ساری و جاری باشد و به نحو مطلوب در آن جامعه تاثیر بگذارد فرهنگ عمومی تلقی میشود.فرهنگ عمومی از نگاه رهبر انقلاب اسلامی دارای دو بعد است،یک بعد،بعد ظاهری یا بارز و بعد دیگر نامحسوس است.

از نظر مقام معظم رهبری، امام خامنه‌‌‌‏ای فرهنگ عمومی دو بخش دارد: یک بخش آن ظاهری و بارز مثل: شکل لباس و شکل معماری است که تأثیر خاصی بر روی ذهنیات و خلقیات و منش و تربیت افراد دارد و بخش دیگرش مربوط به امور نامحسوس مثل اخلاقیات فردی و اجتماعی مردم، وقت‌شناسی، وجدان کاری، مهمان دوستی و احترام به بزرگترهاست.

از مصادیق قابل توجه فرهنگ عمومی در جامعه میتوان به فرهنگ نوع دوستی، همدلی، امر به معروف و همچنین مطالعه و کتابخوانی اشاره کرد که رابطه ی مستقیمی در تعالی یک جامعه دارد و در نقطه ی مقابل در صورت عدم تحقق این مصادیق جامعه به مقصود خود که همانا رشد در ابعاد مختلف است دست نخواهد یافت، لذا تشریح این مهم، عامل اصلی در پذیرش فرهنگ عمومی است.

به زبان ساده تر فرهنگ عمومی باید دارای شاخصه ی عمومیت باشد و اقشار مختلف جامعه از آن مطلع و بخشی از رفتارها، نگاه و منش آن جامعه باشد.

به طور مثال فرهنگ کتابخوانی و ارزش برای مطالعه در یک جامعه برای یک شخص تعریف نمی شود و عمومیت آن است که ویژگی فرهنگ عمومی خواهد بود.

فرهنگ عمومی به واسطه ی ویژگی عمومی بودنش نیاز به سازمان و تشکیلات ندارد،لذا تربیت و آموزش تنها راه گسترش گفتمان فرهنگ عمومی است،ممکن است بخواهیم فرهنگ را با اجبار برای جامعه تشریح و عملیاتی کنیم، اما نکته ی مهم پذیرش و توان فرهنگ پذیری جامعه است که باید مدنظر قرار دهیم.

برای ایجاد فرهنگ عمومی در جامعه نیازمندی هایی وجود دارد از جمله، اقناع کنندگی، آموزش از طریق رسانه های جمعی و ذکر اهمیت آن در نهاد خانواده، فرهنگ عمومی را در کوچکترین اجتماع در جامعه که همان خانواده است شالوده ریزی می کنند، بنابراین فرهنگ عمومی را نباید با خرده فرهنگ، فرهنگ خاص و دیگر تعاریف فرهنگ اشتباه تلقی کرد.

تاکید مقام معظم رهبری بر افزایش سرانه ی مطالعه در جامعه و نگرش معظم له در ارتقای سطح سواد در ایران را میتوان نمونه ی تاکید بر فرهنگ عمومی در جامعه دانست.

در صورت افزایش سرانه ی مطالعه و تبدیل این مهم در بستر جامعه و عمومیت آن و تبدیل شدن کتابخوانی به فرهنگ عمومی از گرایش فرهنگ مدرک گرایی به سمت مطالعه محوری و افزایش سواد و بینش در همه ی عرصه ها و سطوح جامعه، موفق به ایجاد این گفتمان خواهیم شد.

در پایان فرهنگ عمومی باید شخصیت افراد را به نحو شایسته شکل دهد تا عمومیت و قدرت آن بر نسل های بعدی موثر باشد.

علیرضا شاه حسینی

مطالب مرتبط اجتماعی

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...