یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
»   اجتماعی  »   فرهنگ عمومی و حرکت پیشرونده در جامعه
1,047 views
۱۴ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۲۲

14 آبان روز فرهنگ عمومی

فرهنگ عمومی و حرکت پیشرونده در جامعه

تعاریف و برداشت کلی از مفهوم فرهنگ هر رفتار یا عاداتی که یک جامعه را درگیر کرده و اثرات جمعی حاصل از آن در جامعه ساری و جاری باشد و به نحو مطلوب در آن جامعه تاثیر بگذارد فرهنگ عمومی تلقی میشود.

واژه ی فرهنگ دارای تعاریف بسیار زیاد و گوناگونی است اما یک تعریف جامع از فرهنگ وجود دارد.

فرهنگ از نگاه ادوارد تایلر مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه از جامعهٔ خویش فرامی‌گیرد تعریف می شود. با این تعریف به وضوح میتوان رفتار، نگرش، سبک زندگی و عادات یک جامعه را فرهنگ نامید.

بنابراین تعاریف و برداشت کلی از مفهوم فرهنگ هر رفتار یا عاداتی که یک جامعه را درگیر کرده و اثرات جمعی حاصل از آن در جامعه ساری و جاری باشد و به نحو مطلوب در آن جامعه تاثیر بگذارد فرهنگ عمومی تلقی میشود.فرهنگ عمومی از نگاه رهبر انقلاب اسلامی دارای دو بعد است،یک بعد،بعد ظاهری یا بارز و بعد دیگر نامحسوس است.

از نظر مقام معظم رهبری، امام خامنه‌‌‌‏ای فرهنگ عمومی دو بخش دارد: یک بخش آن ظاهری و بارز مثل: شکل لباس و شکل معماری است که تأثیر خاصی بر روی ذهنیات و خلقیات و منش و تربیت افراد دارد و بخش دیگرش مربوط به امور نامحسوس مثل اخلاقیات فردی و اجتماعی مردم، وقت‌شناسی، وجدان کاری، مهمان دوستی و احترام به بزرگترهاست.

از مصادیق قابل توجه فرهنگ عمومی در جامعه میتوان به فرهنگ نوع دوستی، همدلی، امر به معروف و همچنین مطالعه و کتابخوانی اشاره کرد که رابطه ی مستقیمی در تعالی یک جامعه دارد و در نقطه ی مقابل در صورت عدم تحقق این مصادیق جامعه به مقصود خود که همانا رشد در ابعاد مختلف است دست نخواهد یافت، لذا تشریح این مهم، عامل اصلی در پذیرش فرهنگ عمومی است.

به زبان ساده تر فرهنگ عمومی باید دارای شاخصه ی عمومیت باشد و اقشار مختلف جامعه از آن مطلع و بخشی از رفتارها، نگاه و منش آن جامعه باشد.

به طور مثال فرهنگ کتابخوانی و ارزش برای مطالعه در یک جامعه برای یک شخص تعریف نمی شود و عمومیت آن است که ویژگی فرهنگ عمومی خواهد بود.

فرهنگ عمومی به واسطه ی ویژگی عمومی بودنش نیاز به سازمان و تشکیلات ندارد،لذا تربیت و آموزش تنها راه گسترش گفتمان فرهنگ عمومی است،ممکن است بخواهیم فرهنگ را با اجبار برای جامعه تشریح و عملیاتی کنیم، اما نکته ی مهم پذیرش و توان فرهنگ پذیری جامعه است که باید مدنظر قرار دهیم.

برای ایجاد فرهنگ عمومی در جامعه نیازمندی هایی وجود دارد از جمله، اقناع کنندگی، آموزش از طریق رسانه های جمعی و ذکر اهمیت آن در نهاد خانواده، فرهنگ عمومی را در کوچکترین اجتماع در جامعه که همان خانواده است شالوده ریزی می کنند، بنابراین فرهنگ عمومی را نباید با خرده فرهنگ، فرهنگ خاص و دیگر تعاریف فرهنگ اشتباه تلقی کرد.

تاکید مقام معظم رهبری بر افزایش سرانه ی مطالعه در جامعه و نگرش معظم له در ارتقای سطح سواد در ایران را میتوان نمونه ی تاکید بر فرهنگ عمومی در جامعه دانست.

در صورت افزایش سرانه ی مطالعه و تبدیل این مهم در بستر جامعه و عمومیت آن و تبدیل شدن کتابخوانی به فرهنگ عمومی از گرایش فرهنگ مدرک گرایی به سمت مطالعه محوری و افزایش سواد و بینش در همه ی عرصه ها و سطوح جامعه، موفق به ایجاد این گفتمان خواهیم شد.

در پایان فرهنگ عمومی باید شخصیت افراد را به نحو شایسته شکل دهد تا عمومیت و قدرت آن بر نسل های بعدی موثر باشد.

علیرضا شاه حسینی

مطالب مرتبط اجتماعی

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها