دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   محمّد؛ نگین خلقت
684 views
۸ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۲۰

محمّد؛ نگین خلقت

درباره دلیل خلقت، فلسفه آفرینش و علت پیدایش جهان؛  خداوند خطاب به پیامبر اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: «لولاک لما خلقت الافلاک» یعنی ای پیامبر! اگر شما در این جهان نبودی، من موجودات دیگر را نمی آفریدم. چون شما وجود داشتی، جهان وجود پیدا کرد. خلق موجودات و ایجاد کل آفرینش، فقط به خاطر شماست. یعنی وجود نازنین و پر از خیر و برکت شما باعث شده که من  جهان هستی را خلق کنم.
با این تعبیر پیامبر(ص) گل سرسبد هستی، نگین خلقت، بهانه آفرینش و  فرد اعلای انسانیت است. وجود پیامبر (ص) در خلقت، مایه ایجاد، قوام و نظام آن شده و در واقع همه مخلوقات، طفیلی وجود ایشان شده اند.
از آنجا که پیامبر (ص) بشر بوده (انا بشر مثلکم) و مصداق  بارز انسانیت است، لذا انسان بما هو انسان نیز می تواند بهانه خلقت و معنابخش زندگی باشد. در این حدیثِ «لولاک…»، به یکی از مصادیق برجسته انسان، اشاره می کند و می فرماید تو! بنابراین، «لولاک» یعنی ای انسان اگر تو نبودی، دیگر موجودات هم نبودند. همه موجودات به خاطر توی انسان، خلق شده اند و همه، دارای هدف و فایده هستند. هیچ موجودی، بی فایده نیست وگرنه خلقتش، بیهوده و عبث می شد! بنابراین تمامی مخلوقات این عالم از ایجاد خودشان، دارای معنا، مفهوم و فایده می باشند.
از این رو فلسفه آفرینش یا همان معنای زندگی، همراه با هدف و جهت است. فایده و جهت موجودات دیگر، نبی مکرّم اسلام یا به تعبیری انسان؛ و جهت ایشان یا انسان نیز به سمت خداست!
به عبارتی در رأس این جهان، خالق با شعوری وجود دارد که قطعاً  بیهودگی و بی معنایی از او سر نمی زند، پس خلقت این موجودات و آفرینش نیز دارای شعور، فایده و معنا بوده است. حال یکی از فواید آفرینش که به نوعی فایده اصلی و معنا بخش زندگیست، پیامبر (ص) یا همان انسان است که هم به زندگی خود و هم  به موجودات معنا و جهت می دهد. بنابراین پیامبر (ص) معنابخش زندگیست و معنای زندگی و فلسفه آفرینش، انسان است و اگر انسان نبود، جهان هستی، بی معنی بود و حتی اگر انسان بود، ولی اختیار و اراده نداشت، باز هم، زندگی بی معنی بود!
بر این اساس، همه مخلوقات این عالم به خاطر حضرت محمد (ص) رسول اعظم اسلام، آن نگین خلقت و به عبارتی انسان با اراده آفریده شده تا همه موجودات در خدمت انسان مختار باشند و برای این انسانِ دارای اختیار به عنوان فرمانده و ارشد موجودات یا همان اشرف مخلوقات، فایده رسانده و برای او سود داشته باشند. از طرفی، همین انسانِ دارای اختیار، با استفاده از همه امکانات و موجودات، باید در جهت خدا گونه شدن، حرکت کند و نهایتاً شبیه خدا و جانشین او در روی زمین و به تعبیر قرآن کریم خلیفه اللّه شود.

نوشته:دکتر حسن خودروان استاددانشگاه

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها