یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹
»   اجتماعی, استان البرز, یادداشت  »   مدیریت بحران و مناطق شهری کرج دویار بی وصال
950 views
۱۱ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۴۷

مدیریت بحران و مناطق شهری کرج دویار بی وصال

مدیریت بحران مناطق شهری کرج و آسیب پذیری آنها نیازمند تجدید نظر اساسی است.

جان آدمی به عنوان مهم ترین سرمایه زندگی او می باشد که خداوند به او ارزانی داشته است. در این میان بحران های شهری همیشه عامل تهدید سلامت، ایمنی و جان انسان ها بوده اند. امروزه نیز با توجه به رشد و گسترش شهرنشینی و از سوی دیگر آلودگی های زیست محیطی، مخاطراتی که جان آدمی را به خطر می اندازد بیشتر شده است.
مخاطراتی که زندگی بشری را تهدید می کند، دو دسته هستند: طبیعی و انسانی.
مخاطرات طبیعی از قبیل سیل و زلزله، سیلاب و… جز بلایای طبیعی هستند که از گذشته های دور گریبانگیر سکونت گاه های بشری بوده است. اما امروزه با پیشرفت بشری و قدرت پیش بینی و پیشگیری آسیب پذیری مرتبط با مخاطرات طبیعی کمتر شده است اما هنوز هم وجود دارد. نکته مهم که در شهرهای کنونی باید به آن اشاره شود مخاطرات انسانی می باشد که بسیار شایع تر از مخاطرات محیطی و همچنین روندی ناشناخته تر و غیرقابل پیش بینی تر دارند. در نتیجه آسیب پذیری اجتماعی در شهرهای بزرگ امروزی مثل کرج جدی تر از آسیب پذیری فیزیکی و کالبدی می باشد.
شهر کرج به عنوان یک کلانشهر مهاجرپذیر در سطح کشور، دارای تفاوت ها و ناهمگونی های وسیع و شدید اجتماعی _ فرهنگی می باشد. از طرفی نبود عدالت اقتصادی و عدالت اجتماعی و همچنین عدم دسترسی متناسب به خدمات شهری و همچنین نامتوازن بودن مناطق ۱۲ گانه از ابعاد منفی ای می باشد که می تواند به صورت بالقوه سبب وقوع بحران و در پی آن منجر به ایجاد آسیب و تهدید نسبت به جان و مال مردم در سطح شهر کرج شود.
از آنجاییکه زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی بر سلامت شهروندان، میزان امنیت، سطح رفاه و بالتبع رضایتمندی شهروندان مناطق و محلات مختلف موثر می باشد، میزان آسیب پذیری نیز در آنها یک نواخت نیست.
تعداد و تراکم جمعیت، میزان فصاهای باز، اوقات فراغت و فضاهای سبز، مراکز امدادی و اضطراری، مراکز درمانی و بهداشتی ، مراکز نظامی و انتظامی، خدمات فرهنگی و اجتماعی و… به صورتی می باشد که پراکنش و توزیع آنها و همچنین سرانه های موجود در مناطق ۱۲ گانه شهر کرج به صورت همگن نیست و این سبب ایجاد عدم تعادل فضایی در میزان مقاومت و آسیب پذیری مناطق ۱۲ گانه شهر کرج شده است.
بر این اساس باید موضوعاتی چون پدافند غیر عامل، مدیریت بحران، آسیب پذیری و مواردی از این دست جز اصول اساسی در طرح های شهری کرج و مناطق آن قرار بگیرد و برنامه ریزی های آتی شهر کرج و مناطق آن بر اساس استاندارد های مناسب و رعایت سرانه ها، تراکم ها، تعداد عناصر شاخص شهری و… انجام بپذیرد.

علیرضا گروسی

کارشناس ارشد مدیریت دانشگاه تربیت مدرس

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
رستمی در پاسخ به سؤالات هفته‌نامه جاذبه به بیان تاریخچه تشکیل بازرسی اصناف پرداخت و گفت: در سال 1386 و  بر اساس الحاقیِ ماده 45 قانون نظام صنفی مقرر گردید تا واحدی بنام واحد بازرسی و نظارت اصناف در اتاق‌های...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
رضا سلگی رئیس شورای شهر گرمدره در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه جاذبه با اشاره به عملکرد یکسال گذشته شوراگفت:در یک سال گذشته طراحی و انجام کارهای تحقیقاتی را با توجه به آنکه نیاز است کارها در شهر به صورت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها