سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹
»   اجتماعی, استان البرز, یادداشت  »   مدیریت بحران و مناطق شهری کرج دویار بی وصال
984 views
۱۱ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۴۷

مدیریت بحران و مناطق شهری کرج دویار بی وصال

مدیریت بحران مناطق شهری کرج و آسیب پذیری آنها نیازمند تجدید نظر اساسی است.

جان آدمی به عنوان مهم ترین سرمایه زندگی او می باشد که خداوند به او ارزانی داشته است. در این میان بحران های شهری همیشه عامل تهدید سلامت، ایمنی و جان انسان ها بوده اند. امروزه نیز با توجه به رشد و گسترش شهرنشینی و از سوی دیگر آلودگی های زیست محیطی، مخاطراتی که جان آدمی را به خطر می اندازد بیشتر شده است.
مخاطراتی که زندگی بشری را تهدید می کند، دو دسته هستند: طبیعی و انسانی.
مخاطرات طبیعی از قبیل سیل و زلزله، سیلاب و… جز بلایای طبیعی هستند که از گذشته های دور گریبانگیر سکونت گاه های بشری بوده است. اما امروزه با پیشرفت بشری و قدرت پیش بینی و پیشگیری آسیب پذیری مرتبط با مخاطرات طبیعی کمتر شده است اما هنوز هم وجود دارد. نکته مهم که در شهرهای کنونی باید به آن اشاره شود مخاطرات انسانی می باشد که بسیار شایع تر از مخاطرات محیطی و همچنین روندی ناشناخته تر و غیرقابل پیش بینی تر دارند. در نتیجه آسیب پذیری اجتماعی در شهرهای بزرگ امروزی مثل کرج جدی تر از آسیب پذیری فیزیکی و کالبدی می باشد.
شهر کرج به عنوان یک کلانشهر مهاجرپذیر در سطح کشور، دارای تفاوت ها و ناهمگونی های وسیع و شدید اجتماعی _ فرهنگی می باشد. از طرفی نبود عدالت اقتصادی و عدالت اجتماعی و همچنین عدم دسترسی متناسب به خدمات شهری و همچنین نامتوازن بودن مناطق ۱۲ گانه از ابعاد منفی ای می باشد که می تواند به صورت بالقوه سبب وقوع بحران و در پی آن منجر به ایجاد آسیب و تهدید نسبت به جان و مال مردم در سطح شهر کرج شود.
از آنجاییکه زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی بر سلامت شهروندان، میزان امنیت، سطح رفاه و بالتبع رضایتمندی شهروندان مناطق و محلات مختلف موثر می باشد، میزان آسیب پذیری نیز در آنها یک نواخت نیست.
تعداد و تراکم جمعیت، میزان فصاهای باز، اوقات فراغت و فضاهای سبز، مراکز امدادی و اضطراری، مراکز درمانی و بهداشتی ، مراکز نظامی و انتظامی، خدمات فرهنگی و اجتماعی و… به صورتی می باشد که پراکنش و توزیع آنها و همچنین سرانه های موجود در مناطق ۱۲ گانه شهر کرج به صورت همگن نیست و این سبب ایجاد عدم تعادل فضایی در میزان مقاومت و آسیب پذیری مناطق ۱۲ گانه شهر کرج شده است.
بر این اساس باید موضوعاتی چون پدافند غیر عامل، مدیریت بحران، آسیب پذیری و مواردی از این دست جز اصول اساسی در طرح های شهری کرج و مناطق آن قرار بگیرد و برنامه ریزی های آتی شهر کرج و مناطق آن بر اساس استاندارد های مناسب و رعایت سرانه ها، تراکم ها، تعداد عناصر شاخص شهری و… انجام بپذیرد.

علیرضا گروسی

کارشناس ارشد مدیریت دانشگاه تربیت مدرس

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها