پنجشنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۶
»   تیتریک, مدیریت شهری, یادداشت  »   مدیریت شهری و ساختارها
52 views
۲۶ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۷:۲۷

مدیریت شهری و ساختارها

شهر خاستگاه اصلی تمدن و توسعه است.در پدیده ای جهانی و فراگیر روز به روز بر تعداد مراکز شهری افزوده می شود و شهر نشینی و صنعت بر افزایش تعداد مراکز روستایی و کشاورزی برتری جسته است. در حال حاضر شهرها نقاط حساس و مهمی در برخورداری و تمرکز بر منابع و سرمایه، ثروت هستند در این میان نقش مدیریت در استفاده ی صحیح از این مواهب و رسیدن به کلید توسعه ی همه جانبه تعیین کننده است طبیعی است که هر شهر نیازمند یک مدیریت کارامد است چهارچوبی سازمانی که بتواند به تنظیم و هماهنگی امور شهری مبادرت ورزد، سرمایه و انرژی را به سمتی درست هدایت کند و خدمات را به شکلی عادلانه توزیع کند و به این ترتیب برای بهبود کمیت و کیفیت زندگی شهروندان و سکونتگاههای شهری تلاش کند.

در حال حاضر مهم ترین اصول الگوی مدیریت شهری در همه جای دنیا عبارتست از تدوین و اجرای برنامه ریزی و سیاستگذاری، اجرا و پیگیری امور، نظارت دقیق بر اجرا و ارتقای سطح مدیریت برنامه ها، که به طور جد می توان اروپا را به مرکزیت کلانشهرهای اروپایی پیشگام موفق در اجرای دقیق به آن معرفی کرد. درست عمل کردن به اصول مدیریت شهری نیازمند شناخت و توجه به پیش زمینه ای از داشتن اطلاعات کافی در باره ی سیستم شهری و جریان خروجی و ورودی انرژی در آن است همچنین  داشتند اطلاعات لازم و کافی از سازمان های مربوط و فعالیت های مربوطه است.

در اغلب کشورهای آسیایی هم اگرچه صاحبنظران، مدیران و مسئولان مدیریت شهری قائل به اصول فوق هستند و حتی در کشور ما ایران هم چنین است اما به هر صورت نتایج و بازخورد ها نمایانگر تفاوت در عمل است. شهرها و کلانشهرهای توسعه یافته و صنعتی دنیا با عبور موفق از اجرا و عمل به اصول و مبانی مدیریت شهری پا به عرصه ی فعالیت در افزایش سطح مشارکت بخش خصوصی و گروههای فشار در مدیریت شهری گذاشته اند همچنین به توجه ویژه به ارزیابی محیط زیست شهری و سازگاری زندگی شهر نشینان، افزایش توازن بین تقاضا و عرضه و اقتصاد شهری، شهر هوشمند و بکار گیری فناوری های جدید، تحول در حمل و نقل و  مدیریت اراضی و ارائه خدمات روی آورده اند اما در شهرهای در حال توسعه هنوز نوعی چند پاره گی در مدیریت شهر و اصطلاحا موازی کاری مانع از پوشش و تحقق کامل ارائه ی خدمات اولیه بهداشتی و سلامتی به شهروندان شده است. به عنوان مثال در ایران اگرچه بر روی کاغذ شهرداری و شورای شهر و دیگر دستگاههای وابسته به آنها متولیان اصلی مدیریت امور شهر هستند اما در عمل و واقعیت سازمان ها و اداراتِ وزاتخانه ها و خود دخالت دولت بطور مستقیم و غیر مستقیم آفت اصلی در تصمیم گیری امور شهری است.

کلمات کلیدی: مدیریت, مدیریت شهری, مدیریت شهری نوین, توسعه ی شهری,اصول مدیریت شهری,موازی کاری,یکپارچگی مدیریت

 

منابع: روزنامه ی اقتصاد روز و مقاله ی لزوم تحول در مدیریت شهری ایران نویسنده : اسماعیل شیعه

 

 

 

۰

مطالب مرتبط تیتریک  , مدیریت شهری  , یادداشت

  تحریریه اقتصادی: تولید ناخالص داخلی(GDP) یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی در تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد دوره ای اقتصاد داخلی یک کشور است. و عبارتست از كل ارزش ريالي محصولات نهايي توليد شده توسط واحدهاي اقتصادي مقيم...
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA ...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها