پنجشنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۶
»   تیتریک, مدیریت شهری, یادداشت  »   مدیریت پسماند در مدیریت شهری نوین
42 views
۱ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۲:۰۲

مدیریت شهری نوین؛ عناصر و ویژگی های ساختاری

مدیریت پسماند در مدیریت شهری نوین

مدیریت پسماند یکی از مهم ترین شاخص های مدیریت شهری نوین است که ارائه ی خدمات و رفع نیازهای شهروندان را به پوشش می دهد. با صنعتی شدن کشورها بر میزان و تنوع تولید زباله ها نیز افزوده شد.

بطور کلی در جوامع و شهرهای اروپایی در حال حاضر آنچه که تحت عنوان مدیریت پسماند نوین مطرح است مبتنی بر قواعد و مقررات کنترل و حفظ محیط زیست و برنامه ی کاهش پسماند طراحی و تدوین شده است. در راستای همین موضوع مهم نیز در قالب طرح های ملی تلاش می شود از میزان تولید پسماند کاسته شود. به عنوان مثال برنامه ی زمانبندی جمع اوری زباله ها  و آموزش هایی که داده می شود به گونه ای است که شهروندان تشویق شوند زباله ی کمتری تولید کنند.

در خصوص لزوم حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی، شهرداری ها و شورای شهر موظف هستند به کودکان از زمان پیش دبستانی و مدارس تفکیک زباله های بازیافتی و غیر بازیافتی را آموزش بدهند برای همین منظور در مدارس زباله های تفکیکی تعبیه شده است تا کودکان فرهنگ سازی شوند برای حفظ محیط زیست زباله های تر و خشک را از هم جدا کنند. همچنین در همین راستای مدیریت یکپارچه ی شهری و شهرداری ها به کمک موسسات خصوصی وNGO ها این فرصت مشارکت را داده اند تا در امر فرهنگ سازی شهروندان و جمع آوری زباله ها به آنها کمک کنند. عمدتا در مناطق پر تردد و پر جمعیت مانند فرودگاهها، ایستگاههای اتوبوس، مترو،پیاده روها، ترمینال ها و رستورانها   مخازن ویژه ی تفکیک قرار داده شده. در برخی شهرهای اروپایی در منازل مسکونی اتاق های بازیافت وجود دارد. تقریبا در دو نوبت در روزهای مشخص و ساعت مشخص توسط پیمانکاران بخش خصوصی زباله ها جمع آوری می شود و شهرداری فقط بر کار آنها نظارت می کند.( این محول کردن مسئولیت از یک طرف باعث کاهش تولید پسماند و از طرف دیگر افزایش اشتغال می شود) هدف از تعداد دفعات جمع آوری زباله ها این است که شهروندان تشویق شوند زباله ها را در مبدا تفکیک کنند.

شهرداری ها به منظور کاهش زباله های غیر بازیافتی با تصویب طرح هایی با همکاری با عمده فروشان و سوپر مارکت ها تلاش کرده اند کیسه های های قابل بازیافت را در اختیار شهروندان قرار دهند این موضوع باعث کاهش زباله های غیر بازیافتی و آلوده کننده می شود.

مسئولیت جمع آوری زباله ها در شهرهای اروپایی به بخش خصوصی واگذار شده است و طبق قانون شهرداری ها و دولت های محلی صرفا بر کار آنها نظارت می کنند بخش خصوصی همچنین کار سوزاندن و بازیافت و حتی دفن زباله ها را هم برعهده دارد اما در صورتی که به محیط زیست آسیبی وارد نشود به عنوان مثال در کشورهایی که فضای کافی وجود ندارد واحدهای پسماند سوز که مجهز به کنترل آلودگی هستند ساخته شده است و از حررات آنها برای تولید برق استفاده می شود.

 

کلمات کلیدی: مدیریت,مدیریت شهری, مدیریت شهری نوین, توسعه ی شهری, شهرهای اروپایی, مدیریت پسماند,تفکیک زباله, پسماند سوز

مژگان قانع/اثر آنلاین

منابع: www.pwut.ac.ir

۰

مطالب مرتبط تیتریک  , مدیریت شهری  , یادداشت

  تحریریه اقتصادی: تولید ناخالص داخلی(GDP) یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی در تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد دوره ای اقتصاد داخلی یک کشور است. و عبارتست از كل ارزش ريالي محصولات نهايي توليد شده توسط واحدهاي اقتصادي مقيم...
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA ...
عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها