پنجشنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹
»   استان البرز, اقتصادی, تیتریک, یادداشت  »   موانع رشدِ تولید و اشتغال در استان البرز
654 views
۱۵ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۴۱

موانع رشدِ تولید و اشتغال در استان البرز

پس از ارزیابی پتانسیل های تولید و اشتغال در استان البرز به مناسبت نامگذاری سال ۹۶ به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بر آن شدیم تا به منظور ارائه ی راهکارهای مناسب در خصوص افزایش تولید و اشتغال در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ابتدا موانع و چالش های موجود در این مسیر را بررسی کنیم.

همانطور که قبلا اشاره شد استان البرز از ظرفیت های بالقوه و بالفعل فراوانی در حوزه های مختلف صنعتی،خدماتی، معدنی، گردشگری و توریسم،کشاورزی، دامپروری و باغداری، علمی و تکنولوژیکی برخوردار است. اما با این وجود طی چند سال منتهی به دهه ی حاضر در پی تعطیلی و ورشکستگی واحد های تولیدی و صنعتی بسیار  رکود بی سابقه ای بر صنعت و تولید و به تبع اشتغال استان سایه افکنده که تاکنون هم  با نوسان و شدت و ضعف ادامه دارد. بطور کلی و ویژه طرحها و اقداماتی که تا به حال برای بهبود وضع اشتغال و فعالیت دوباره ی واحد های راکد و نیمه فعال صورت گرفته است متاثر از عوامل چندی تا رسیدن به نتایج مطلوب فاصله ی بسیاری دارد. که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می شود.

نظام بانکداری؛ از آنجا که اقتصاد ایران اقتصاد بانک محور است و نه مبتنی بر بازار سرمایه به همین خاطر بیش از هفتاد درصد اعتبارات مالی واحدهای تولیدی و کارآفرینی با منابع پولی بانک ها ایجاد می شود. به باور اغلب کارشناسان عملکرد ضعیف بانک ها در ارائه ی تسهیلات به واحد های کوچک و متوسط تولیدی راکد و نیمه فعال محق باعث شده است نه تنها اقدامات و طرح های صورت گرفته تاکنون ناقص و بیهوده باشد بلکه واحد های تولیدی را بیش از این که هست به ورطه ی ورشکستگی بکشاند در حال حاضر حجم نقدینگی در اقتصاد ایران به بالای  هزار میلیارد تومان رسیده است اما بانک‌ها دسترسی به منابع مالی برای ارایه تسهیلات ندارند. این در حالی است که براساس ساختار بانک محور اقتصاد کشور، بانک‌ها باید این نقدینگی را به سمت واحدهای تولیدی و بخش‌های مولد هدایت می‌کردند تا علاوه بر کاهش خطرات تورمی این حجم از نقدینگی، چرخ‌های اقتصاد صنعتی کشور هم به گردش در می‌آمد. اما این اتفاق نیفتاده است  و کارشناسان با اذعان به وجود برخی موانع ساختاری مهم‌ترین مشکل را خود ساختار بانکی می‌دانند.  به اعتقاد برخی صاحب نظران اگر قرار است اشتغال ایجاد شود باید سرمایه گذاری انجام شود در این باره از یک طرف قوانین شفاف و ترغیب کننده ای برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور وجود ندارد از طرف دیگر هم نظام بانکداری آنقدر دارای پیچیده گی ، تعلل و اصطلاحا هزینه بر است که باعث کاهش متقاضیان برای گرفتن تسهیلات شده است و کارآفرین و تولید کننده در صورت داشتن ایده و طرح رغبت نمی کند که آن را عملیاتی کند. در طرف دیگر موضوع ریسک پذیری بازار اقتصادی و تولیدی ایران منجر به این شده است که سرمایه گذار خارجی و حتی داخلی تمایلی برای سرمایه گذاری در ایران نداشته باشد. و صاحبان سرمایه با سپرده گذاری بلند مدت در بانک ها سود مطمئن و بدون ریسک و دردسری را دریافت کنند. بانک ها نیز برای جبران کمبود نقدیندگی سود تسهیلات سپرده گذاری بالا و نرخ بهره های بانکی را نیز افزایش دهند مسئله ای که برای کشور اسلامی مانند ایران بانک داری ربوی تعبیر می شود و بسیاری کارشناسان و مراجع دینی نیز ضرروت جراحی در نظام بانکی را بارها و بارها به مسئولان گوشزد کرده اند. بطور کلی کاهش سرمایه در گردش، نقدینگی سرگردان، اقتصاد مبهم و ریسک پذیر، ورد به نقش بنگاه داری و  شرکتی بانک ها مانع از افزایش سرمایه در گردش برای رونق اقتصادی و واحد های تولیدی صادراتی شده است.

بروکراسی پیچیده و دست و پاگیر اداری : یکی دیگر از مشکلات و موانع تولید و اشتغال در استان بوروکراسی شدید اداری و ساختار مدیریتی ناکارآمد است. تولید کننده و کارآفرین متقاضی برای گرفتن یک مجوز و امضا و موافقت آنقدر از سرگرداننده می شود انقدر مجبور است دونده گی و هزینه کند که انگیزه ی تولید و اشتغال از او به کل زده می شود. و ترجیح می دهد پول خود را به بانک بسپارد. به این شکل استعداد و خلاقیت جوانان نابود می شود و جایگاه کشور در میان ۱۵ کشور خاورمیانه در حوزه ی کارآفرینی ۱۴ می شود لذا قوانین دست و پاگیر کار و تجارت و تولید و بعضا متناقض بخش بانک ها، مالیات، تامین اجتماعی، شهرداری و گمرک عاملی مهم در رشد تولید و اشتغال استان است.

قاچاق کالا و واردات بی رویه؛ واردات کالا به صورت قانونی همیشه خوب نیست و لازم است دولت ها به منظور کاهش و کنترل آثار سوء آن تمهیدات و چارچوبی داشته باشند متاسفانه دولت رانتی و سود برخی افراد خاص وارد کننده، مانع از آن می شود که دولت و مجلس ورود برخی کالا و موارد را به داخل ممنوع کنند. به ویژه آن دسته از کالاهایی که نمونه های داخلی آن نیز در داخل با کیفیت هم تولید می شود .

مسئله ی دیگر در این خصوص قاچاق کالاست در حال حاضر بیش از ۲۴ دستگاه، نهاد و اداره به طور مستقیم و غیر مستقیم مسئول مبارزه با ورود قاچاق کالا در کشور هستند. اما هنوز نتوانسته اند آن را کنترل و مهار کنند علت آن هم نبود سامانه و سیستم درست در گمرکات و مبادی کشف و ضبط کالاهای قاچاق در داخل است.

کلمات کلیدی: تولید,اشتغال,اقتصاد مقاومتی,بیکاری,فساد اقتصادی,گردشگری,صنایع و معادن,البرز,کرج,اثرآنلاین

مژگان قانع/ تحریریه اثر آنلاین

منابع:

www.hemayatonlin.ir

مطالب مرتبط استان البرز  , اقتصادی  , تیتریک  , یادداشت

چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
رستمی در پاسخ به سؤالات هفته‌نامه جاذبه به بیان تاریخچه تشکیل بازرسی اصناف پرداخت و گفت: در سال 1386 و  بر اساس الحاقیِ ماده 45 قانون نظام صنفی مقرر گردید تا واحدی بنام واحد بازرسی و نظارت اصناف در اتاق‌های...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها