چهارشنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۶
»   اجتماعی, یادداشت  »   هدف چیست و اصول هدف گذاری کدام است؟
2,006 views
۳۰ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۲۷

هدف چیست و اصول هدف گذاری کدام است؟

هدف در لغت به چه معناست؟

دانستن،فرض کردن،ارزیابی کردن،شمردن،به نتیجه رسیدن قصدداشتن،حدس،گمان

تعریف های ارائه شده از هدف در لغت نامه های مختلف و دیکشنری های موجود شامل موارد بالاست.در واقع خود این تعاریف نشان دهنده عمق و سطح این کلمه است. گاهی بار معنایی هر لغت می تواند نشان از سوگیری آن داشته باشد.وقتی ما از هدف حرف میزنیم باید در مورد آن بدانیم،یعنی بدانیم که چه می خواهیم.باید موضوعی که به عنوان هدف درنظر گرفتیم را ارزیابی کنیم.قصدکنیم تا کار یا عملی را انجام دهیم.اگر چیزی را به عنوان هدف انتخاب می کنیم یعنی به دنبال رسیدن به نتیجه ای باشیم.در واقع هدف برای هر امر و هر راه، نقطه‏ای است که آن راه و امر، به آن ختم می‏شود.

توجه به موارد ذکر شده جلوی اشتباه ما و در نتیجه آسیب دیدن ما در زندگی را می گیرد.در واقع کسی که معنی موضوعی را بداند بهتر می تواند در مورد آن تصمیم گیری کند.

هدف در زندگی، دلیل اصلی قرار گرفتن انسان بروی زمین است. وظیفه ما در روی این کره خاکی چیست؟ احتمالا بیش از آنچه تنها، روز خود را به اتمام برسانیم یا بیش از آنچه تنها، از گذراندن اوقات خود لذت ببریم.

انواع هدف:

اهداف را می توان به طور کلی در چند قسمت تقسیم کرد.برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اهداف فردی

اهداف اجتماعی

اهداف انسانی

اهداف سلامتی

اهداف جمعی و خانوادگی

اهداف اقتصادی

اهداف تحصیلی

اهمیت و ضرورت هدف گذاری:

همانطور که در سطور قبل اشاره شد هدف گذاری از ضرورت بالایی در زندگی برخوردار است.انسان بدون هدف به مانند کشتی می ماند که در اقیانوس سرگردان است و با موج ها از این سو به آن سو می رود بی آن که به مقصدی مشخص برسد و چه بسا به ساحل های بسیاری برسد اما چون هدفی نداشته فایده ای از این رسیدن ها به ساحل هم نخواهد برد.با هدف گذاری درواقع حدی که از هرتوانایی نیاز است و همچنین شرایط موجود و مطلوب را می توان تحلیل کرد به واقع شرایط هر فرد براساس هدف او تعیین می شود.برای مثال وقتی برای رسیدن ازمسیر الف به ب نیاز به سوخت ۱۰ لیتر باشد ما نیازی نیست که سوخت بیشتری استفاده کنیم و می توانیم به فرض داشتن این ظرفیت از آن در جایی دیگری بهره ببریم.

 اصول هدف گذاری:

برای هدف گذاری کردن لازم است به اصول این کار نیز اشراف داشته باشیم.فلذا سوالهای زیر برای شناخت بهتر ما مفید خواهد بود. در ابتدا باید ببینیمدر حال حاضر ،کجا هستیم ؟ بعد از پاسخ به این سوال باید ببینیم به کجا می خواهیم برویم ؟ و در نهایت برای رسیدن به هدف چه باید بکنیم؟ با پاسخ به این سوال چهارچوب هدف خود را تعیین خواهیم کرد.

در نهایت این نکته لازم به توضیح است که هدف ها سوخت موفقیت هستند و اگر فردی ازخود انتظار موفقیت دارد باید در اهداف خود به دنبال این موفقیت بگردد.

نوشته:علیرضا عبادالهی

۰

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

مقدمه: اهمیت کلان داده ها در چند سال اخیر بسیار زیاد شده است که از جمله علت های آن بحث فضای ذخیره سازی زیاد و بروز شبکه های اجتماعی با حجم زیادی از اطلاعات و استفاده از سنسورها در قسمت...
بروز تظاهرات صورت گرفته در چند روز گذشته هرچند که همه در یک قالب نیست و مطالباتشان هم ایضا یکی نیست و حتی بعضا برخی از تجمعات از جنس مردمی نیست و نیات ساختارشکنانه دارد، اما آنها که مردمی هستند ...
هرساله معمولا در آذر و دی ماه بودجه سال بعد توسط دولت به مجلس ارائه می شود.امسال هم این اتفاق افتاد اما یکی از مهمترین ویژگی هایی که در بودجه امسال وجود داشت یک تناقض آشکار در بودجه با منویات...
سالهای سال است که وضع اقتصادی کشور دچار مشکلات عدیده ای است که از جمله مهمترین های آن تورم، رکود و افزایش فاصله سطح زندگی بین فقیر وغنی(ضریب جینی) است. این مشکلات شاید برای قسمتی از جامعه که سطح زندگی متوسط...

پاسخ دهید

Current month ye@r day *

عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • کلان داده ها

    کلان داده ها

    کلان داده ها پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خوارزمی
    علمی و فناوری
  • آخرین خبرها