دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   ورزش در زندگی شما حکم معجزه را دارد
742 views
۱۳ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۶:۴۶

ورزش معجزه بدن است ، ورزش را به خود هدیه دهید

ورزش در زندگی شما حکم معجزه را دارد

آیا می خواهید در کارهایتان سریع و تند تیز باشید؟ در هر زمان کمتر احساس خستگی کنید؟ ساعات خوشی را با خانواده بگذارانید؟ یا هرچیزی که دوست دارید میل کنید (حتی شیرینی و غذاهای چرب)؟

اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، پس شما نیاز به معجزه دارید، ورزش !

فعالیت از نظر جسمی و روحی فواید و مزایای بسیاری برای شما دارد. ورزش شامل فعالیت هر کس با یک منظور و در محیطی متفاوت از محیط روزانه برای مسابقه، لذت بردن ، برای کسب برتری، برای پیشرفت مهارت یا ترکیبی از تعدادی از این هاست.

چند نکته که این انگیزه را در شما به وجود می آورد که ورزش کنید:

۱-ذهنی قوی می خواهید ؟ ورزش کنید.

حین انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده ‌ی شیمیایی از بدن به نام “سروتونین” بیشتر می ‌شود.

کاهش سرتونین در بدن با افسردگی  مرتبط می ‌باشد و داروهای ضد افسردگی  نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می‌ کنند. بنابراین در میان افرادی که به ‌طور مرتب ورزش می‌ کنند، به ندرت می ‌توان شخص افسرده‌ای یافت.

از طرفی با ورزش کردن، تولید “اندورفین” و “اپی نفرین” و “سیتوکین‌ها” نیز افزایش می ‌یابد و این مواد به طور طبیعی باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیه ‌ی عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمره‌ ی زندگی به شخص ورزشکار اعطا می ‌کنند.

 

  ۲- با ورزش ، استرس را فراموش می کنید.

ورزش کردن یکی از روش‌هایی است که همه متخصصان و صاحبنظران در مورد آن در خصوص کا هش استرس هم‌عقیده هستند. ورزش یک راهبرد مناسب و کارآمد برای تامین سلامت جسمانی و روانی افراد است. سدریک بریانت روان شناس ورزشی عقیده دارد: “ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی حواس افراد را از آشفتگی ها و فشارهای روحی روانی به طرز مثبتی پرت می کند.” او همچنین می گوید:”ورزش خلق و خو را بهتر کرده و از بروز افسردگی جلوگیری می کند.” شما تنها کسی نیستید که می تواند از خوشبختی و فقدان استرس در زندگی لذت ببرد. هر چه استرستان کمتر باشد، تند مزاجی و زود رنجیتان نیز کمتر خواهد شد و این مسأله باعث تقویت رابطه تان با همسر، فرزندان و دوستانتان خواهد شد.

 

  ۳- انرژی بی نهایت ، با ورزش میسر می شود.

ممکن است تعجب کنید که چگونه نیم ساعت در روز ورزش کردن می تواند کل روزتان را تغییر دهد. وقتی طی ورزش، اندورفین به جریان خونتان وارد میشود، بقیه ی روز احساس انرژی بیشتر خواهید داشت، و وقتی قدرت و استقامت بدنیتان را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مثل حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد و این مسأله باعث می شود در طول روز بسیار پرانرژی تر باشید. یکی از مهم ترین بهانه های افرادی که به مشاوران ورزشی مراجعه می کنند این است که برای ورزش کردن خسته هستند. متخصصان عقیده دارند با اینکه ورزش در ابتدای کار ممکن است خستگی شما را بیشتر کند، اما این وضع خیلی دوام نمی آورد. احساس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مثل خستگی های عادی روزمره نیست. به علاوه وقتی بدنتان به ورزش عادت کرد،‌میزان انرژی تان روز به روز بیشتر خواهد شد.

 

  ۴- مطمئن باشید ، ورزش وقت شما را نمی گیرد.

آتکینسون اعتقاد دارد که کلید کار این است که از زمانتان بهتر و عاقلانه تر بهره گیرید. باید با یک تیر دو نشان بزنید. فرزندانتان را به به پارک ببرید یا با آنها به دوچرخه سواری بروید. با اینکار نه تنها کمی فعالیت بدنی انجام داده اید بلکه از بودن کنار خانواده هم لذت برده اید. با بچه ها به شنا بروید. حتی قایم باشک بازی با آنها هم نوعی فعالیت فیزیکی به شمار می رود و بهتر از تحرک نداشتن است. با همکارانتان قرار پیاده روی و بیلیارد بگذارید. این فکر را از ذهنتان دور کنید که برای ورزش کردن حتما باید به باشگاه بروید و روزی یک ساعت در آنجا مشغول به تمرین شوید. با اضافه کردن کمی فعالیت بدنی به کارهای روزانه تان به همان میزان به سلامت جسمتان کمک خواهید کرد. اتکینسون می گوید”همه باید حداقل ۲۰ دقیقه در روز فعالیت جسمانی در حد ورزش داشته باشند. گاهی اوقات ۱۰ دقیقه طناب زدن از ۲۰ دقیقه پیاده روی یا دو بهتر است. جاری برقی کشیدن خانه در صبح، بردن بچه ها یه پارک در بعدازظهر و کمی پیاده روی با همسرتان هنگام شب می تواند روزی بسیار فعال را برایتان بسازد.” دستورالعمل های جدید دولت عنوان می کند که برای کاهش وزن و حفظ آن، باید حداقل روزی ۶۰ دقیقه ورزش کنید، اما برای حفظ سلامتی و استفاده از فواید ورزش در مقابه با بیماری ها، روزی نیم ساعت هم کفایت می کند.

 

  ۵- ورزش روابط را پایدارتر و قوی  می کند.

ورزش کردن به همراه کسی دیگر، همسر،‌خواهر یا برادر،‌یا یک دوست، در تقویت رابطه تان با او بسیار مثمرثمر خواهد بود. علاوه بر این متخصصان عقیده دارند که ورزش اگر به صورت جمعی یا دو نفره انجام شود، لذت بخش تر می شود. به همین علت برنامه ای بریزید که هر شب بعد از شام با همسرتان به پیاده روی بروید. با خواهر یا برادرتان یا دوستتان برنامه تنیس بگذارید یا با هم به باشگاه ایروبیک بروید. کسانی که برای ورزش کردن خود یه همراه دارند،‌نسبت به کسانی که تنهایی ورزش می کنند، در ادامه تمرینات خود پایدارتر هستند و بیشتر به اهدافشان دست پیدا می کنند.

 

 ۶- ورزش ،‌از بروز بیماری ها جلوگیری می کند

تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند بروز بیماری های قلبی،‌سکته ، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو، پوکی استخوان، ورم مفاصل و از دست رفتن حجم عضلانی را کندتر کرده یا از آن جلوگیری کند. ورزش همچنین پیر شدن را هم آسان تر می کند. سدریک بریانت ورزشکارعقیده دارد:”از آنجا که ورزش موجب تقویت عضلات و مفاصل میشود،‌ از بسیاری از دردهای دوران میانسالی که به خاطر عدم فعالیت فیزیکی ایجاد میشود، می کاهد.” ورزش همچنین سبب تقویت سیستم دفاعی بدن نیز می شود و به همین دلیل کمتر به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا خواهید شد. بریانت می گوید:”هیچ نوع بیماری خاصی وجود ندارد که ورزش کردن روی آن تأثیر مثبت نداشته باشد”.

 

 

  ۷- با ورزش ، سلامت قلب خود را تضمین کنید

فعالیت بدنی مناسب و ورزش از دو طریق اثرات مفید و مثبت خود را در بدن اعمال می کند، از یک طرف سبب تقویت عضله قلب می شود با ضربانی قوی تر، منظم تر و گنجایش بیشتر که در نتیجه موجب ادامه حیات و زندگی می شود، از طرفی دیگر ورزش مناسب موجب تقویت سایر عضلات بدن و با گشاد شدن عروق و افزایش جریان خون و تعداد ضربان قلب ، مانع از تنگی عروق در اثر رسوب مواد چربی در داخل رگ ها (آترواسکلروز) می شود. بنابراین اثرات مفید ورزش بر قلب و عروق یک موضوع ثابت شده است.

 

  ۸- ورزش ، اشتها را بهتر میکند.

حجم عضلانی کالری بیشتری نسبت به چربی های بدن می سوزانند. از این رو ، هر چه عضلات بدنتان بیشتر باشد میزان سوخت و ساز بدنتان حین استراحت بیشتر خواهد شد و وقتی هم که ورزش می کنید کالری بیشتری می سوزانید. اینها به این معناست که وقتی به طور منظم ورزش می کنید،‌می توانید هراز گاهی از شیرینی ها یا شکلات هایی که دوست دارید، نه دزدکی، بخورید. وقتی مداوم ورزش کنید، این کار موجب نمیشود که با خوردن یک شیرینی ۱۰ قدم به عقب برگردید.

 

  ۹- کارایی بالاتری را با ورزش تجربه کنید.

بعد از چند هفته ورزش منظم، ممکن است لباستان طور دیگری در تنان بایسد و احساس کنید که شکل ماهیچهایتان متفاوت شده اند. ورزش مداوم عضلات و ماهیچه هایتان را تقویت می کند،‌انعطاف پذیریتان را بیشتر میکند و کارایی کلی تان را هم ارتقاء می دهد. بریانت در این زمنیه می گوید:”عضلاتتان خیلی کارآمدتر کار می کنند و استقامتتان بالاتر خواهد رفت. همچنین زمان واکنش و توازن بدنتان هم تقویت خواهد شد.”

 

  ۱۰- با ورزش به وزن مناسب خود می رسید.

یکی از مهم ترین دلایل ورزش کردن برای بسیاری از افراد رسیدن به وزن مناسب است. که هرکس با توجه به قدی که دارد وزن متفاوتی خواهد داشت که مناسب او می باشد. گاهی نیاز به کاهش و گاهی نیاز به افزایش وزن داریم. ورزش هر دو را برای ما مهیا می سازد تا اندام بهتری داشته باشیم. با تمرینات هوازی (با اکسیژن ) و سوخت وساز بدن می توانیم وزن خودرا کاهش دهیم و البته با اجرای تمرینات بی هوازی (بدون اکسیژن) و تمرینات با وزنه و همانگونه که اشاره شد افزایش اشتها ، وزن خود