سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹
»   اقتصادی, تحلیل, سیاسی, یادداشت  »   پتانسیل های ژئواکونومیکی سواحل مکران
791 views
۱۱ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۴۴

پتانسیل های ژئواکونومیکی سواحل مکران

“سلسله یادداشت های تحلیلی پیرامون ملاحضات ژئو استراتژیکی و ژئواکونومیکی سواحل

جنوب شرق ایران(سواحل دریای عمان)، با تاکید براقتصاد مقاومتی”

 

یادداشت سوم:

پتانسیل های ژئواکونومیکی سواحل مکران

توسعه امری تک بعدی نیست بلکه به صورت ساختاری چند بعدی و مشتمل بر ارکان و عناصر اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و زیست محیطی و بر پایه ی قابلیت ها و پتانسیل های طبیعی، زیستی و انسانی در محیط است.و لذا توسعه بایستی همه جانبه باشد لزوم توجه و عملکرد عامل انسان در این سیستم بسیار مهم است نگاه ژئواکونومیکی به واقع تعبیر الگوی ترکیبی جغرافیا، اقتصاد و مدیریت سیاسی است. و انسان به مثابه عنصر آگاه در آن نقش اصلی رادارد که بتواند بر اساس مواهب و پتانسیل های طبیعی و تولیدی خود رفاه و توسعه ی کمی و کیفی بیافریند. که در این میان داشتن یک نقشه ی راه رسیدن به نتایج را سهل الوصول می کند.

کلمات کلیدی: سواحل مکران، ژئواکونومیک،اکوتوریسم، ترانزیت

در یادداشت های پیشین تا حدودی نسبت به شناخت و آشنایی موقعیت سواحل جنوب خاوری ایران اشاره شد در ادامه نیز به اهم پتانسیل های ژئواکونومیکی آن اشاره می کنیم.

گردشگری، اکوتوریسم و اشتغال:

یکی از پتانسیل های مهم و بالقوه ی سواحل مکران لزوم توجه و شکوفایی به نقش گردشگری و تفریگاهی آن است بطور کلی آب و هوای این منطقه ی ساحلی از کشور در مقایسه به سواحل خلیج فارس گرمای کمتری دارد و در غالب نقاط چهار فصل است نمونه ی آن منطقه ی آزاد چابهار است که علت این نامگذاری در واقع همین ویژگی چارفصل بودن آن است. اما بصورت موردی جاذبه های گردشگری این کرانه ها عبارتست از:

۱٫مورفولوژی  های زیبا با قابلیت اکو توریسمی ویژه به سبب حرکت امواج به ساحل.

۲٫تنوع منحصر به فرد زیستی، جانوری، گیاهی در دریا، ساحل و تالاب ها

۳٫کوههای مریخی، تالابها، و گل فشانها

۴٫وجود سواحل مناسب به منظور ایجاد ورزش های آبی مثل موج سواری و ورزش های ساحلی

۵٫موقعیت مناسب ساحلی با هدف ساخت مراکز و مکانهای ورزشی، ویژه ی ورزش های ساحلی برای برگزاری مسابقات بین المللی.

رشد جمعیت در استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با دیگر نقاط کشور از آهنگ تندتری برخوردار است و این یک فرصت است چنانچه سرمایه و زیرساخت های لازم برای آموزش، مهارت، تحصیل، جذب کسب و کار و تولید فراهم شود جوانان بومی این منطقه بکار گرفته می شوند در نتیجه ی امر میزان مهاجرت به شهر کم شده و اشتغال دائم فراهم می شود.

ترانزیت و حمل و نقل:

موقعیت جغرافیایی کشور ما به گونه ای بوده است که در طول تاریخ نقش بی بدیلی در ترانزیت و شاه راهی برای تجارت و بازرگانی دنیا ایفا کرده است کریدوری در اتصال “شرق به غرب “و “شمال به جنوب “عالم به واسطه ی حضور در هارتلند نظام ژئوپلیتیک جهانی.با گسترش شبکه های حمل و نقل، تفوق رویکرد بحری بر بری، ضرورت احساس شده از سوی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه به منظور خروج از این تنگنای ژئوپلیتیکی و رسیدن به آبهای آزاد، نقش محوری ایران را در این جایگاه بیش از پیش  با اهمیت کرده است آبهای سواحل عمان قابلیت توسعه و گسترش همکاری های شرکای تجاری ایران در شرق و شمال را از طریق کوتاه ترین مسیر ریلی بندر آزاد چابهار- مشهد- ترکمنستان- قزاقستان و سپس روسیه را دارد. همچنین می تواند بندری مهم برای اتصال کالاهای بازار مصرف بیش از دو میلیارد نفری کشورهای عضو پیمان نامه های شانگهای، آ سه آن و اکو باشد .

صادرات و واردات:

سواحل مکران به دلیل داشتن عمق مناسب آب و خلیج و خورهای کوچک و بزرگ قادر به میزبانی از پهلوگیری کشتی های غول پیکر اقیانوس پیما می باشد تنها باید با جذب سرمایه گذاری های خارجی به گسترش اسکله ها و توسعه ی بنادرپرداخت تا این مهم تحقق یابد و زمینه ی بارگیری و انتقال کالاها به شمال و کشورهای مجاور فراهم شود ضمن این که بتواند کالا های صادراتی تولید داخل را نیز با کمترین هزینه و کوتاهترین مسیر به بازارهای مصرف برساند. ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که با توجه به این که کشور ما در بیضی انرژی و منابع هیدروکربنی جهان واقعه شده است سواحل دریای عمان سکوی مناسبی برای انتقال و صدور این منابع به کشورهای دیگر است.

شیلات و ماهیگیری:

کارکرد عمده ی سواحل در غالب نقاط دنیا ناظر بر فعالیت صید و صیادی و شیلات است سواحل دریای عمان جزو رتبه های نخست ظرفیت بالای صیادی در کشورهای حاشیه اقیانوس هند محسوب می شود به گفته ی کارشناسان هم اکنون رتبه ی نخست صید در غرب اقیانوس هند را دارد اما ظرفیت این سواحل در بخش صید و آبزی پروری بیش از این است با برنامه ریزی و اقدامات لازم می توان میزان تولیدات شیلاتی( به غیر از ماهی) و بهره برداری عمده از گونه های متنوع آبزی مثل صدف، خرچنگ، جلبک، خیار دریایی سهم بیشتری در صادرات این بخش داشته باشیم.

کلمات کلیدی: سواحل مکران، ژئواکونومیک،اکوتوریسم، ترانزیت،

نویسنده: مژگان قانع، کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

 

 

 

 

مطالب مرتبط اقتصادی  , تحلیل  , سیاسی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها