یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹
»   اجتماعی, تحلیل, یادداشت  »   پدیده تاریخی «اربعین»فرصت ها و تهدید ها
753 views
۸ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۰۴

به بهانه انتقام کور تروریست ها در حلّه

پدیده تاریخی «اربعین»فرصت ها و تهدید ها

۱-   اربعین و حضور میلیونی مردم در این مراسم باشکوه معنوی، علاوه بر آثار زیاد تربیتی ای که بر تک تک زائران عاشق داشته ان شا الله، به لحاظ سیاسی و اجتماعی نیز دارای ظرفیت بالای بروز تحّولات عمیق در عرصه های گوناگون داخلی، منطقه ای و بین المللی است که به نظر می رسد این پدیده به عنوان ضرورتی کارآمد در جهت شناسایی فرصت ها و تهدید های داخلی و بین المللی، قابل تحلیل و بررسی است.
۲-  پدیده اربعین، تجلّی قدرت الهی و تبلور محبت حسینی از جنس مردمی، است که وابسته به هیچ حزب و جناح و صنف و گروه یا فرقه خاصی نبوده و مهمترین عوامل عظمت بخشی و باشکوهی آن، علاوه بر شور و شعور حسینی، همین مشارکت گسترده مردم آزاده با احساسات پاک مذهبی و انسانی بوده است.
۳-   این حضور بی نظیر و خیره کننده مردم دلباخته و عاشق اهل بیت علیهم السلام به عنوان سرمایه عظیم اجتماعی در صحنه، می تواند فرصت مناسبی برای کل جهان اسلام به شمار آید تا در جهت رفع مشکلات کنونی کشور های اسلامی و آینده تعاملات بین المللی منطقه، گام های مؤثری بر داشته شود.
۴-   پیاده رویی با عظمت زائران حسینی در ایام اربعین با تأکید بر اتحاد جامعه انسانی و اسلامی، انسجام شیعه و سنی، تقریب مذاهب اسلامی و نفی فرقه گرایی مذهبی، می تواند فرصت مناسب دیگری در جهت وحدت میان امّت های مسلمان و آزاده جهان ایجاد کرده و پروژه امّت سازی را عملی نماید.
۵-   از طرفی، بهره برداری جناحی برخی از جریان های سیاسی در داخل کشور، تهدیدی بزرگ بر این حرکت عظیم مردمی در عرصه داخلی است که احتمال می رود بعدها از جانب گروه های مختلف در جهت منافع خود صورت گرفته و هر کسی یا گروهی با اغراض سیاسی تلاش کند آن را افتخاری برای خود یا جریان هواخواهش تلقی کند که این، خیانت به آرمان بلند و فراگیر حسینی خواهد بود.
۶-  همچنین بروز تفکرات تفرقه افکن و انجام تحرکات آسیب زایی همچون رقیب سازی در برابر عمل واجب «حج ابراهیمی» با این عمل مستحبی، بویژه بعد از مناقاشات اخیر ایران و عربستان (پس از حادثه منا) تهدیدی دیگری بر این پدیده در عرصه منطقه ای و بین المللی است که در صورت تحقق این تقابل تصنّعی، موجب خنثی شدن آثار عظیم سیاسی و اجتماعی این حضور استثنایی و  نیز عامل تحریک طرف مقابل  همراه با شیطنت  بیگانگان در جهت  ایجاد شکاف میان مسلمانان، تفرقه افکنی، فرقه گرایی و سپس انزوای شیعه به عنوان گروه اقلیت ضاله و آشوبگر در جهان اسلام خواهد شد. تهدید و  تحریکی که متأسفانه نمونه هولناک آن امروز با انتقام  کور تروریست ها در حله  به وقوع پیوست!

نویسنده:دکتر حسن خودروان مدرس دانشگاه

مطالب مرتبط اجتماعی  , تحلیل  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از هفته نامه جاذبه صبح یکشنبه هیجدهم شهریورماه نودوهفت نشست تخصصی بررسی و هماهنگی ویژه ماه محرم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر گرمدره برگزار شد. این جلسه با حضوررئیس شورای شهر،رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا،...
  علیرضا عبادالهی کارشناس سوادرسانه ای و مدرس دانشگاه دانش-انتقادی- ضرورت اجرا:جامعه با ورود به عصر ارتباطات دچار تحولات گسترده وشگرف شده است که به دلیل در دسترس بودن بیشتر ابزار ارتباطی وتنوع آنها از نظر ساختار وامکانات طیف وسیعی ازمردم را...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها