سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹
»   استان البرز, تیتریک, سیاسی, کرج, یادداشت  »   چرایی ثبت نام گسترده در انتخابات شورای شهر
863 views
۳ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۲

چرایی ثبت نام گسترده در انتخابات شورای شهر

 

ایران کشوری است که به رغم تنها بعد از گذشت سی و اندی سال  از انقلاب سعی دارد بسیاری از ساختارهای قدرت خود را با مراجعه به رای مردم تشکیل دهد.یکی از ساختارها که سالها بعد از انقلاب شکل گرفت شوراهای شهر و روستا بود که اولین بار در زمان رئیس دولت اصلاحات رسما تشکیل شد.

در قانون وظایف بسیاری برای شوراهای شهر در نظر گرفته شده است به طوری که می توان حتی آن را به شکل یک دولت محلی در نظر گرفت اما با توجه به یکسری از مشکلات که در این مقال نمی گنجد بسیاری از این اختیارات هنوز در اختیار این شورا قرار نگرفته است و در واقع بیشتر اقدامات شوراهای شهر در بحث نظارت برعملکرد شهرداری،انتخاب شهردار و تصویب لوایح شهری است.از همین رو است که بسیاری آن را شورای شهرداری و نه شورای شهر می دانند.

مسئله ای که در اینجا قصد اشاره به آن را داریم این است که در واقع نه شورای شهر آنقدری که در قانون آمده است  در قد و اندازه خود ظاهر شده است و نه حتی می توان آن را یک شغل در نظر گرفت.چراکه هیچ حقوق مستقیمی برای آن در نظر گرفته نمی شود.(جز حق جلسه و ایاب و ذهاب)

پس علت چیست که تعداد زیادی از افراد سعی می کنند به این شورا راه یابند.برای مثال در انتخابات دور چهارم شوراها در کرج در حالی که تنها بیست و یک عضو می توانستند به شورا راه یابند نزدیک به چهارصد نفر تازه بعد از تایید صلاحیت ها به عنوان کاندید شرکت کردند.این عدد بالا نشانه چیست؟

از طرف دیگر هرکاندیدا برای جلب آرای بیشتر با تبلیغات بسیار سعی کرده بود تا رای بیشتری را جلب نماید.چه آنکه عده ای وقتی دیدند با روشهای معمول نمی توانند رای مردم را جلب کنند به روشهای مثل خرید رای و شام و نهار دادن روی آوردند و یا وعده های دروغین دادند تا بتوانند رای بیشتری جلب نمایند.

اما در انتخابات دور پنجم که استارت آن از سی اسفند۹۵ زده شد ظاهرا باز حضور بسیار زیادی را در ثبت نام های انتخابات شاهد هستیم.هرچند از نظر قانون هرکس از شهروندان با داشتن شرایط مطروحه می تواند خود را به رای مردم بگذارد اما آیا واقعا همه این کاندیداها خود را در حد توانمندیی که قانون و مردم از یک عضو شورا انتظار دارند می دانند؟آیا این افراد برای خدمت و اعتلای شهر خود در انتخابات کاندید می شوند؟نگاه آنها در بحث تبلیغات انتخاباتی چگونه است؟

امید است در این دوره افرادی که واقعا توانایی فعالیت درست را دارند در این انتخابات کاندید شوند.

علیرضا عبادالهی

 

مطالب مرتبط استان البرز  , تیتریک  , سیاسی  , کرج  , یادداشت

به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
رستمی در پاسخ به سؤالات هفته‌نامه جاذبه به بیان تاریخچه تشکیل بازرسی اصناف پرداخت و گفت: در سال 1386 و  بر اساس الحاقیِ ماده 45 قانون نظام صنفی مقرر گردید تا واحدی بنام واحد بازرسی و نظارت اصناف در اتاق‌های...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
رضا سلگی رئیس شورای شهر گرمدره در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه جاذبه با اشاره به عملکرد یکسال گذشته شوراگفت:در یک سال گذشته طراحی و انجام کارهای تحقیقاتی را با توجه به آنکه نیاز است کارها در شهر به صورت...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها