یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹
»   اجتماعی, یادداشت  »   چرا نرخ زاد آوری در ایران در سراشیبی سقوط است؟
494 views
۱۳ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۴۸

چرا نرخ زاد آوری در ایران در سراشیبی سقوط است؟

تحریریه اجتماعی: اخیرا مرکز ملی آمار درباره کاهش نرخ جمعیت در ایران هشدار داده است. این گزارش گویای این مطلب است که چنانچه اوضاع زاد و ولد در کشور به همین منوال پیش برود نرخ رشد جمعیت در ۱۴۰۰ به صفر می رسد. این گزارش داری دو نکته حائز اهمیت دارد..
نخست این که پیش از این هم در سال ۹۵ رئیس مرکز آمار ایران در پی اعلام جزئیات نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ اعلام کرد که نرخ رشد جمعیت در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۰ صفر شده است.
نکته ی دوم این است که چرا نرخ رشد جمعیت در کشور کم شده است؟ به عبارت دیگر چرا خانوادها تمایلی به زاد اوری ندارند؟ با وجود تاکید موکد مقام معظم رهبری و تدوین و ابلاغ سیاست های کلی جمعیت و خانواده چرا باید در ۱۴۰۰ نرخ رشد جمعیت باز هم کاهش یابد؟
شاید بتوان علت چنین مسئله ای را با چند عامل تبیین و تشریح کرد:
نرخ رشد جمعیت بطور طبیعی در نواحی شهری کمتر از نواحی روستایی است. طی دهه ی های گذشته و در مسیر یک جریان جهانی از میزان جمعیت روستایی کم شده و شهر به مرز انفجار جمعیت رسیده اند . این فرایند در حال جریان است. و روند مهاجرت به نقاط شهری همچنان ادامه دارد. کاهش نیاز به فرزند به سبب فاصله گرفتن از کار کشاورزی و دامداری و هم چنین تاثیر پذیری از فرهنگ شهر نشینی به تبع منجر به کاهش تمایل خانواده های ایرانی به فرزندآوری شده است.
همسو با یک هماهنگی و جهانی شدن. شهروندان تهرانی تلاش می کنند مانند شهرهای شهروندان شهرهای اروپایی و. آمریکایی و با همان سبک و سیاق زندگی کنند و شهرهای دور و کوچک کشور هم سعی می کنند به مانند خانواده ها ی تهرانی رفتار و زندگی کنند. این موضوع سبب شده خانواده ها و زوج ها ی جوان تهرانی به مانند لندن نشین ها و پاریس نشین ها به تک فرزندی بسنده کنند و حتی تا سنین میانسالی علاقه ای برای زاداوری نداشته باشند.
نکته ی بعدی این است که سن ازدواج همچنان رو به افزایش است. این یعنی این که خانواده ای تشکیل نمی شود که فرزند اوری داشته باشند. یکی از علت های اصلی این معضل مشکلات اقتصادی و اشتغال هست. در آن سوی جریان علت اصلی طلاق در کشور بر طبق آمار البته در سطح ملی مشکلات معیشتی و اقتصادی زوجین است. نبود شغل مناسب و مشکل بیکاری و تورم باعث شده که جوانان رغبتی به تشکیل زندگی نداشته باشند. شاید در این حین سوالی در ذهن مخاطب نقش ببندد که پس علت ازدواج نکردن جوانان خانواده های مرفه و متمکن چیست؟ عامل اصلی این پدیده در مناطق به اصطلاح بالای شهر تغییر فرهنگ و تجمل گرایی و غرب زدگی جوانان است. این نکته را هم نباید فراموش کرد که عمده ی طلاق در مناطق مرفه نشین تهران نه ناشی از مشکلات مالی و اقتصادی بلکه ناشی از تجملگرایی، عدم سازش و مهارت زندگی زوجین است.
کلمات کلیدی: خانواده، طلاق، مرکز امار، رشد جمعیت، نرخ زادآوری، طلاق، زوجین، بیکاری و اشتغال

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها