یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹
»   ازدواج  »   «چهار ویژگی اساسی» و «چهار شرط كمال» برای انتخاب همسر
840 views
۳ خرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۷:۵۳

«چهار ویژگی اساسی» و «چهار شرط کمال» برای انتخاب همسر

 

 

 

 

💠💠الف: ویژگی های اساسی #همسر

✨اول: دین‏داری و تعهد
در روایت می خوانیم: «علیک بذوات الدین»؛ با انسان متدین #ازدواج کنید. اعتقاد به خدا و دین باوری نگاه انسان را به هستی و خوشبختی تغییر می دهد. ارزش‏های واقعی را می فهماند. در «فراوانی نعمت» روحیه ی «شکر و انفاق» به دیگران، در «سختی و مشکلات» زندگی، به جای کج خُلقی و بدبینی، «امید و تلاش» را سرلوحه زندگی قرار می دهد. «دین»، انسان را مسئولیت ‏پذیر می کند، و استقلال شخصیت و روی پای خود ایستادن را به انسان هدیه می دهد، همان چیزی که افراد از همسرشان انتظار دارند و رهایی از تنبلی، و انجام ندادن کارهای لغو، و دوری از گناه که بنیان خانواده را سست می کند از دیگر نتایج ایمان می باشد. خلاصه در «سایه ی دین» است که انسان «طعم خوشبختی» را می چشد.

✨دوم: #اخلاق نیک
از امام باقر(علیه السلام) حکایت شده که می فرماید: «اذ جاءکم من ترضون خُلقه و دینه فزوجّوها»؛ اگر کسی که برای #خواستگاری شما آمد از اخلاق و دین داری او راضی هستید، پس با او ازدواج کنید.

✨سوم: شرافت خانوادگی و اصالت داشتن
نه به این معنا که شهرت، ثروت یا موقعیت اجتماعی بالا داشته باشند، بلکه با نجابت و بزرگوار باشند و به کارهای باطل و حرام شهرت نداشته باشند.

✨چهارم: عاقل باشد و احمق و نادان نباشد
البته فرق است بین «عاقل» و «عالم و با سواد»، زیرا چه بسیار افرادی که سواد بالائی ندارند اما تدبیر و عقل معاش و عقل معاد خوبی دارند.
💠💠ب: شرائط کمال همسر:

💫اول: سلامت جسمی و روحی
اگر هم بیماری خاصی وجود داشت از کم و کیف و چگونگی آن قبل از #عقد با خبر شود و با اطلاع کافی ازدواج کند.

💫دوم: زیبایی از نظر ظاهری
یک حداقل زیبایی را داشته باشد. البته کمال زیبایی یک «امتیاز» است و «شرطی» که مانع ازدواج باشد نیست. برخی افراد به هنگام انتخاب همسر فقط «زیبایی های معنوی» #همسر خود را مد نظر دارند و نسبت به «زیبایی های ظاهری» بی توجهی می کنند و مهم نمی دانند. و از طرفی برخی افراد نیز به خاطر انتخاب «همسر زیبا» بقیه ی ویژگی های همسر مناسب را «فدای زیبایی ظاهری» می کنند و به صِرفِ داشتن زیبایی ظاهر کفایت می کنند. این دو گروه «افراط» و «تفریط» می کنند، و بدیهی است که در طول زندگی به مشکل بر می خورند از این رو پیشنهاد می شود در این زمینه «اعتدال و میانه روی» رعایت شود.

💫سوم: علم
«آگاهی»، درک انسان را نسبت به زندگی بالا می برد البته در حد معمول، و اصرار بر مدارج بالا برای تشکیل زندگی نیاز نیست.

💫چهارم: هم ‏شأنی
هم کُفو بودن و هم‏ سانی در مسائل مختلف مثل ایمان، توانائی های فکری و فرهنگی، در مسائل جسمی و جنسی، در زیبایی، در امور مالی و اقتصادی و سیاسی و… تناسب داشته باشند.

مطالب مرتبط ازدواج

با توجه به مسائل موجود در زمینه ازدواج و طلاق جامعه ما در چندسال اخیر،با پدیده ای جدید به نام (ازدواج های اینترنتی ) که روز به روز در حال افزایش است رو برو شده ایم. طبق آخرین آمار مراکز مشاوره...
به گزارش گروه ازدواج اثرآنلاین در بسیاری از موارد ما شاهد افرادی هستیم که تک همسر هستند وبرای این امر هم معتقدند عدم تمایل به افراد دیگر باعث خوشنودی همسرشان ورضایت وی از زندگی مشتر ک با آنها می شود.اینگونه...
به گزارش گروه ازدواج اثر آنلاین،در خصوص اهمیت ازدواج باید گفت:متاسفانه امروزه ازدواج تحت شرایط حاشیه ای قرار دارد.وقتی می پرسیم برای چه باید ازدواج کرد درواقع به ازدواج های امروزی و عواملی که باعث ایجاد چنین سوال و تردیدی...
  به گزارش گروه ازدواج اثرآنلاین متاسفانه در بین جوانان ما این رایج است که فکر می کنند همین که به یکدیگر عشق بورزند زندگی بی مشکل خواهند داشت در بیشتر مواقع عشق خودش مانع شناخت درست وصحیح زوجین از یکدیگر...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها